Dorosłe osobniki tego gatunku chrząszczy w mieszkaniu to zwiastun poważnych kłopotów, które wkrótce zaczną powodować ich larwy. Dowiedz się, skąd się biorą w domu szubaki? Sprawdź, jak i gdzie ich szukać? Poznaj domowe sposoby zwalczania tych insektów.

W tym artykule:

Karaluchy, prusaki, pluskwy, a nawet azjatyckie biedronki – to insekty, o których słyszał prawie każdy. Ale niewielu naszych klientów zdawało sobie sprawę, że ich mieszkania zaatakowały szubaki. I nie ma w tym nic dziwnego, bowiem te owady pojawiły się w Polsce stosunkowo niedawno, a pochodzą aż z Afryki. Dowiedz się więcej o szubakach i problemach, jakie stwarzają.

Czy szubak jest szkodnikiem?

Zacznijmy od tego, że w naszym kraju obecne są już dwa gatunki tego chrząszcza. Jeden to szubak dwukropek, nazywany tak od charakterystycznych dwóch białych znaków, które zdobią pokrywy skrzydeł. Drugi gatunek do szubak Smirnowa. Jego nazwa pochodzi od nazwiska odkrywcy z 1961 r, które dwanaście lat później upamiętnił w opisie tego insekta rosyjski entomolog Rustem Devletovich Zhantiev.

Oba gatunki szubaków, które występują w Polsce, uznawane są za szkodniki. I trudno się z tym nie zgodzić, gdy znamy cykl rozwojowy tych insektów oraz pożywienie preferowane przez larwy. W miejscach takich, jak muzea czy magazyny przedmiotów, wykonanych z naturalnych materiałów, szubaki są aż tak niebezpieczne, że do tematu zwalczania tych niewielkich chrząszczy podchodzi się równie poważnie, jak do odszczurzania. A przecież insekty te dostają się także do prywatnych mieszkań i domów.

Jak sprawdzić, czy w domu są szubaki?

Odnalezienie dorosłego osobnika lub osobników paradoksalnie ułatwia sprawę. Wtedy wystarczy po prostu zlecić profesjonalne zwalczanie szubaków i problem możemy uznać za rozwiązany. Specjalistyczne preparaty stosowane podczas tego zabiegu zabezpieczają pomieszczenia na kilka tygodni, a w Dezpro dodatkowo otrzymasz również gwarancję skuteczności ochrony przed pojawieniem się larw.

Może się jednak okazać, że samica złoży jaja niepostrzeżenie, albo zwyczajnie zbagatelizujemy obecność dorosłego osobnika. Co wtedy? Po czym poznać, że w domu są szubaki? Wiele zależy od przeznaczenia pomieszczenia, w którym podejrzewamy rozwój populacji insektów. Pamiętajmy, że samica składa jaja zawsze w pobliżu lub bezpośrednio na potencjalnym pokarmie larw. A na dodatek owady najlepiej czują się w temperaturze co najmniej 24℃. Niestety, kiedy jest chłodniej, nie giną od razu, lecz walka z nimi staje się jeszcze trudniejsza.

Gdzie żeruje szubak?

Jeden gatunek szubaka w dorosłej postaci, czyli chrząszcza, który mierzy od 4 do 6 milimetrów, żeruje na kwiatach. To szubak dwukropek. Natomiast przedstawiciele drugiego gatunku, czyli Szubaki Smirnowa, są mniejsze, bo dorastają do zaledwie 4 milimetrów, i w ogóle nie pobierają pokarmu. Żywią się substancjami, zmagazynowanymi w ciele podczas stadium larwalnego. To właśnie larwy obu gatunków szubaka stwarzają największe zagrożenie.

Larwa szubaka – gdzie szukać?

Larwy szubaków są bardzo żarłoczne. A na dodatek to stadium rozwoju owada może trwać od pół do nawet półtora roku. Im niższa temperatura otoczenia i mniej pokarmu, tym później gąsienice rozpoczynają przepoczwarzenie. Dlatego właśnie wychładzanie pomieszczeń, np. poprzez wietrzenie, nie zwalcza szubaków, a jedynie przedłużą okres, w którym wyrządzają najwięcej szkód. Aby za pomocą zmiany temperatury (na niższą lub wyższą niż optymalna) rzeczywiście pozbyć się tych insektów, należałoby utrzymywać te niekorzystne warunki przez klika dni, co jedynie w nielicznych przypadkach jest wykonalne.

Larwa szubka najczęściej odżywia się albo artykułami spożywczymi (najczęściej sypkimi), albo tkaninami pochodzenia naturalnego (wełna, len). Gąsienice żerują też na skórach i w futrach. Dlatego larw szubaka szukaj w:

– garderobach,

– szafach, komodach i szufladach z ubraniami,

– grubych naturalnych dywanach,

– szafkach kuchennych,

– mąkach, kaszach,

– suchy karmach dla zwierząt.

Domowe sposoby na szubaka

Zwalczanie szubaków za pomocą domowych sposobów zaczyna się zwykle od dokładnych porządków. Warto starannie odkurzyć wszystkie zakamarki, szczeliny, pęknięcia i inne trudno dostępne miejsca. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że to właśnie w nich ukrywają się larwy. Dotyczy to zwłaszcza szafek kuchennych i mebli, w których przechowujemy ubrania. Oczywiście najpierw trzeba je opróżnić i uważnie przyjrzeć się zawartości w poszukiwaniu larw lub śladów ich żerowania.

Odkurzone i posprzątane wnętrza mebli powinno się przetrzeć roztworem wody z octem (w stosunku 1:1), który ma lekkie działanie owadobójcze. Możesz tym środkiem spryskać także żywe larwy, w celu ich likwidacji. Ostatnią czynnością powinno być rozłożenie we wnętrzach mebli naturalnych substancji, które działają odstraszająco na szubaki. Należą do nich:

– tytoń,

– drzewo cedrowe lub olejek o tym aromacie,

– cytrusy w postaci olejków lub suszonych kawałków,

– przyprawy korzenne: goździki, anyż, wanilia,

– rośliny o silnych aromatach: mięta, eukaliptus.

Można użyć olejków zapachowych (np. aromatu waniliowego), którymi nasącza się chłonne skrawki materiału, a potem umieszcza je w szafkach i szufladach.

Oprócz powyższych, domowych sposobów na szubaka, które mają głównie działanie odstraszające, możesz także sięgnąć po środki owadobójcze ze sklepu. Część z nich faktycznie zabija insekty i ich larwy, chociaż z trwałością efektu biobójczego bywa różnie. Pamiętaj, aby zawsze przed zastosowaniem takiego środka dokładnie przeczytać jego instrukcję użytkowania i bezwzględnie się do niej stosować. Szczególnie unikaj kontaktu preparatu na owady z artykułami spożywczymi, akcesoriami kuchennymi oraz stosuj środki ochrony osobistej podczas zabiegu.

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed szubakami?

Zawsze lepsza, często również tańsza niż zwalczanie szubaków, okazuje się profilaktyka. Nie inaczej jest również w przypadku tych szkodników. Tym bardziej, że zabezpieczając mieszkanie przed szubakami, chronisz się również przed inwazją innych insektów od komarów, przez mole, aż po karaluchy.

Doskonałym pomysłem jest instalacja moskitier w otworach okiennych i drzwiowych. Dzięki temu w upalne noce ustrzeżesz się nie tylko przed latającymi szubakami, lecz także przed komarami, ćmami oraz innymi owadami, żerującymi w nocy. Pamiętaj, że szubaki lgną do światła, więc jeżeli nie masz siatki w oknie, zamknij je lub zgaś światło po zmroku, aby nie wabić insektów.

Produkty spożywcze warto przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, najlepiej szklanych lub z transparentnego tworzywa. W ten sposób można bowiem skontrolować ich zawartość jeszcze przed otwarciem. A utrudnienie dostępu do żywności skutecznie ochroni nie tylko przed złożeniem jaj szubaka, lecz również mola spożywczego. Kuchnię należy także regularnie i dokładnie sprzątać, aby pozbyć się resztek pożywienia, którymi chętnie karmi się wiele różnych insektów, w tym także karaluchy.

Ubrania na wieszakach można zabezpieczyć szczelnymi pokrowcami z grubej folii. Chronią one także przed larwami moli odzieżowych. Wnętrza szuflad i mebli dobrze jest regularnie przeglądać, aby wykryć niechcianych lokatorów możliwie jak najszybciej. Jeżeli szafy z ubraniami stoją w nieogrzewanych pomieszczeniach (np. w garażu czy na strychu), warto pozostawić je otwarte. Mole odzieżowe nie lubią przeciągów, a w niskich temperaturach samice szubaków nie złożą jaj.