Szkodniki w domu są niebezpieczne dla zdrowia mieszkańców i powodują często rozległe zniszczenia. Oprócz ich zwalczania, równie ważna jest profilaktyka, czyli zapobieganie przedostaniu się insektów i gryzoni do Twoich pomieszczeń. Dlatego poznaj 10 błędów, które przyciągają szkodniki do domu.
W tym artykule przedstawiamy najpopularniejsze i najpoważniejsze w skutkach błędy, przez które Twój dom lub mieszkanie mogą zaatakować szkodniki. Wyjaśniamy również co robić, aby się ich ustrzec. Sprawdź nasze porady, bo jeśli się do nich zastosujesz, dezynsekcja lub deratyzacja mogą być niepotrzebne.
1. Brak regularnego sprzątania pomieszczeń
Regularne sprzątanie pomieszczeń, a szczególnie kuchni, jest kluczowe w ochronie domu przed szkodnikami. Zaniechanie tych czynności prowadzi do gromadzenia się resztek jedzenia, które wabią insekty i gryzonie, zalegania kurzu oraz innych śmieci, w których szkodniki chętnie szukają schronienia.
Dlatego regularnie sprzątaj wszystkie pomieszczenia. Zamiataj i odkurzaj, zmywaj podłogi i listwy przypodłogowe wodą z detergentem. W kuchni szczególną uwagę zwróć na trudno dostępne miejsca (za szafkami, pod zlewem, w narożnikach pomieszczenia). Nawet najmniejsze okruchy są atrakcyjne dla mrówek czy karaluchów.
2. Przechowywanie żywności bez opakowań
Otwarte opakowania produktów spożywczych i żywność bez opakowań (np. świeże owoce na paterze w kuchni) to wręcz zaproszenie dla nieproszonych gości. Chodzi nie tylko o niewielkie mrówki faraona, osy czy pszczoły, ale również większe gryzonie. Warto jednak wiedzieć, że nawet fabrycznie zamknięte opakowania produktów spożywczych z cienkiej foli nie stanowią przeszkody dla np. larwy moli spożywczych.
Pamiętaj, że wszystkie szkodniki szukają w naszych wnętrzach przede wszystkim pożywienia. Dlatego unikaj wystawiania na kuchennych blatach i w innych miejscach świeżych owoców bez przykrycia. Produkty w kuchennych szafkach najlepiej przesyp do szczelnie zamykanych pojemników szklanych lub z grubego plastiku.
Dobrym rozwiązaniem są opakowania transparentne, które umożliwiają kontrolę wzrokową ich zawartość pod kątem obecności szkodników. Podczas przesypywania skorzystaj z gęstego sita, które wychwyci ewentualne larwy (np. moli spożywczych). Do skażenia artykułów takich, jak kasze czy mąki dojść może także na sklepowych półkach, a nawet w zakładzie produkcyjnym lub podczas konfekcjonowania żywności.
3. Pozostawienie resztek jedzenia w miseczkach zwierząt domowych
Jedzenie pozostawione w miskach domowych pupili działa na szkodniki równie zachęcająco, co artykuły spożywcze bez opakowań. Może przyciągnąć także większe myszy i szczury.
Regularnie opróżniaj miski po posiłkach, zwłaszcza na noc. Uprzątnij również ewentualne pozostałości jedzenia z miejsc, w których stoją miski. Karmę przechowuj w szczelnie zamkniętych pojemnikach z twardego tworzywa.
4. Nieodpowiednie przechowywanie śmieci
Śmieci z naszej kuchni oraz innych pomieszczeń to wymarzona stołówka dla wielu gatunków insektów. Wabią je wonią rozkładających się resztek organicznych, a często są także doskonałą kryjówką.
Dlatego śmieci trzymaj w koszach z klapą i regularnie wynoś je z pomieszczeń. Pamiętaj o tym, by duże kubły na śmieci na zewnątrz także posiadały szczelne zamknięcia i były umieszczone z dala od budynku. Reguła ta dotyczy również kompostowników, w których często stołują się gryzonie.
5. Nieszczelności w drzwiach i oknach
Małe szczeliny w stolarce, ubytki elewacji, otwory wokół rur i innych elementów instalacji, które przechodzą przez ściany domu to otwarte drogi wejścia zarówno dla insektów, jak i gryzoni. Wiele z nich występuje w pomieszczeniach używanych rzadko takich, jak strychy, piwnice czy kotłownie, co ułatwia szkodnikom niespostrzeżone wizyty.
Regularnie sprawdzaj elewację budynku w poszukiwaniu ewentualnych uszkodzeń. Uszczelnij framugi okien i drzwi oraz ubytki elewacji twardymi wypełniaczami (pianka montażowa nie nadaje się do tego celu). Wszystkie otwory, które muszą pozostać drożne (np. wentylacyjne, nawiewowe) należy zabezpieczyć metalową siatką o drobnych oczkach.
6. Wilgoć i brak wentylacji w pomieszczeniach
Zawilgocone środowisko przyciąga szkodniki takie jak karaluchy, prusaki czy srebrzyki. Sprzyja również rozwojowi pleśni, która może być pożywieniem dla niektórych insektów.
Zadbaj o drożną wentylację pomieszczeń, a jeśli to niemożliwe, pamiętaj o ich regularnym wietrzeniu również w zimniejszych porach roku. Jeżeli to konieczne, rozważ zastosowanie osuszaczy powietrza, aby zapobiec pojawieniu się pleśni. Zwykle wystarczą jednak znacznie prostsze czynności takie, jak np. pozostawienie otwartych drzwi do łazienki po zakończeniu kąpieli, aby skutecznie obniżyć wilgotność w tym pomieszczeniu.
7. Składowanie drewna opałowego blisko budynku
Stosy drewna opałowego stanowią idealną kryjówkę zarówno dla insektów, jak i gryzoni. Im bliżej będą się one znajdowały budynku mieszkalnego, tym bardziej Twój dom będzie je kusił. Łatwiej będzie im przedostać się niespostrzeżenie nawet przez uchylone drzwi czy okno.
Aby uniknąć tego błędu, drewno opałowe przechowuj co najmniej 5 metrów od ścian domu. Zadbaj o szczelne przykrycie opału. Warto regularnie kontrolować taki skład pod kątem obecności szkodników.
8. Krzewy zbyt blisko ścian domu
Rośliny, zwłaszcza te gęste, które dotykają elewacji budynku, również stanowią zagrożenie, ponieważ owady na nich żerujące z łatwością przedostaną się do domu. Pomiędzy łodygami gęstych krzewów gniazda mogą budować także gryzonie.
Dbaj o rośliny w otoczeniu domu, regularnie przycinając je w taki sposób, aby pomiędzy elewacją a łodygami zachować minimum 50 cm pustej przestrzeni. Najlepiej w ogóle zrezygnuj z sadzenia gęstych krzewów w pobliżu ścian, co ułatwi Ci utrzymanie elewacji w czystości oraz ewentualne prace renowacyjne.
9. Zewnętrzne oświetlenie domu
Zewnętrzne (wewnętrzne też) oświetlenie budynku przyciąga owady zwłaszcza w cieplejszych porach roku. Ćmy, komary oraz inne insekty lgną do światła, a przez uchylone w parną, letnią noc okna z łatwością przedostają się do Twoich pomieszczeń.
Na zewnątrz zamontuj oświetlenie LED o zimnej barwie, która mniej przyciąga owady. W oknach i drzwiach zainstaluj moskitiery. Rozważ wyłączanie oświetlenia zewnętrznego w okresie letnim albo montaż czujek ruchu, aby światło nie paliło się niepotrzebnie przez całą noc.
10. Brak regularnych kontroli domu pod kątem szkodników
Jednym z największych błędów jest brak regularnych inspekcji. Wczesne wykrycie obecności szkodników pozwala bowiem na zminimalizowanie zniszczeń oraz tanie i szybkie pozbycie się niechcianych lokatorów. Zwalczanie pojedynczych osobników zwykle jest prostsze niż walka z całą kolonią. A niezauważone owady i gryzonie w sprzyjających warunkach mogą bardzo szybko się rozmnażać.
Przynajmniej raz na pół roku przeprowadź dokładną kontrolę domu, szczególnie w miejscach, które są mniej używane. Szukaj charakterystycznych zniszczeń, odchodów, śladów żerowania oraz innych dowodów obecności szkodników. Najskuteczniejsze okazuje się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy DDD, która przeprowadzi inspekcję szczegółowo i bardzo dokładnie.