Zwalczanie os i szerszeni najrozsądniej jest zlecić profesjonalnej firmie DDD. W przeciwnym wypadku może Cię zaatakować rój owadów, który bronić będzie swojego gniazda. Dowiedz się więcej o tych insektach oraz usuwaniu os i szerszeni.

W tym artykule:

Osy i szerszenie u większości osób wzbudzają co najmniej niepokój. Trudno się dziwić, bo osy bywają natrętne i agresywne, a duże szerszenie, chociaż łagodniejsze w usposobieniu, wydają niskie, nieprzyjemne buczenie podczas lotu. Owady te potrafią boleśnie użądlić, co w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do zgonu. Dlatego sprawdź, jak pozbyć się os i szerszeni z Twojego ogrodu lub domu? 

Gdzie szukać gniazd os i szerszeni?

Osy i szerszenie to owady, które rozmnażają się i mieszkają w gniazdach. Schronienia te mają kuliste kształty i zbudowane są z szarej masy, którą owady wytwarzają z przeżutego drewna. Cechą wspólną obu gatunków jest lokalizacja gniazd w trudno dostępnych miejscach. Najczęściej znaleźć je można:

  • podwieszone do konstrukcji dachu,
  • w altanach, budynkach gospodarczych,
  • otworach w elewacjach,
  • pniach drzew,
  • pod korzeniami drzew,
  • norach i innych otworach w gruncie,
  • w krzewach, 
  • w koronach drzew. 

Szerszenie w domu  – dlaczego są niebezpieczne?

Obecność szerszeni koło domu stwarza poważne niebezpieczeństwo dla domowników. Chociaż owady te nie są specjalnie agresywne, mogą użądlić nie tylko wtedy, gdy ich gniazdo zostaje zaatakowane. Bardzo często dochodzi do tego, kiedy przypadkiem zaplątują się w odzież lub włosy ofiary. A podczas ataku uwalniają feromony, informujące inne osobniki o stanie walki, do której dołączają kolejne owady. 

W ten sposób dochodzi nawet do kilkudziesięciu użądleń, co jest niebezpieczne również dla osoby nie uczulonej na jad szerszeni. W miejscu po użądleniu szybko pojawia się opuchlizna, która może doprowadzić do uduszenia się zdrowego człowieka, jeżeli owad użądlił w okolicy szyi lub bezpośrednio w język. Tymczasem u alergików już jedno użądlenie może wywołać wstrząs anafilaktyczny. To stan bezpośredniego zagrożenia w życia, w którym konieczna jest interwencja medyczna. Oczywiście każde użądlenie także boli. W jadzie szerszeni znajduje się acetylocholina, przez co ból po użądleniu tego owada porównuje się do wbijania w ciało rozżarzonego gwoździa.

Gdzie zgłosić gniazdo os w domu?

Gniazdo os w domu lub na terenie działki to spory problem. Możesz być bowiem pewny, że owady pojawią się sporych ilościach. Poza tym istnieje duże ryzyko, że ktoś z domowników nieświadomie zbliży się do gniazda lub przez przypadek je uszkodzi. Wtedy owady zaatakują całym rojem. I podobnie, jak w przypadku szerszeni, wielokrotne użądlenia os również są niebezpieczne nawet dla osób niewrażliwych na ich jad. 

Dlatego po odkryciu gniazda os w domu lub na terenie działki powinieneś jak najszybciej zabezpieczyć dostęp do niego dla osób postronnych, a zwłaszcza dzieci. Możesz zadzwonić do straży pożarnej z prośbą o pomoc. Pamiętaj jednak, że strażacy usuwają gniazda os i szerszeni tylko w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia. Dlatego w praktyce usuwaniem gniazd os zajmują się technicy z firmy DDD. Wystarczy, że zadzwonisz do Dezpro i podasz swój adres, a my skutecznie i bezpiecznie usuniemy gniazdo os lub szerszeni z Twojego domu albo działki. 

Jak zabezpieczyć dom przed osami i szerszeniami?

Owady te chętnie eksplorują otoczenie w poszukiwaniu pożywienia. Jeżeli chcesz zabezpieczyć dom przed osami i szerszeniami unikaj pozostawiania bez opakowania żywności, zwłaszcza słodyczy oraz owoców. Najlepszą metodą będzie instalacja moskitiery w każdym otworze okiennym i drzwiowym. Przy okazji pozbędziesz się również innych owadów, w tym znienawidzonych komarów. 

Warto także zadbać o to, by osy i szerszenie nie znalazły dogodnego miejsca na gniazdo. Dlatego wszelkie dziury i szczeliny w elewacji należy szybko uzupełnić, a nory na terenie działki – zasypać. Pozamykaj okna w pomieszczeniach gospodarczych i na poddaszach. Zadbaj również o szczelne pokrywy kubłów na odpady, w okolicach których często latają insekty.  

Zwalczanie gniazd os i szerszeni – metody

Internet pełen jest domowych sposobów na zwalczanie gniazd os i szerszeni. Niestety zdecydowana większość z nich jest nie tylko nieskuteczna, lecz przede wszystkim niebezpieczna. Na przykład wypalanie gniazd os lub szerszeni może skończyć się pożarem, a próba zalania ich wodą pod ciśnieniem – rozrzuceniem tysięcy owadów w najbliższym otoczeniu. Tymczasem różnego rodzaju gaśnice na osy czy szerszenie wymagają zbliżenia się do gniazda w celu aplikacji substancji owadobójczej. Często działa ona na tyle powoli, że insekty zauważają atak i podejmują obronę. Pamiętaj, że osy i szerszenie zawsze wylecą z gniazda, gdy poczują się zagrożone, i rozpoczną walkę. A w jednym gnieździe może być ich nawet kilka tysięcy.

Dlatego właśnie zwalczanie gniazd os i szerszeni najbezpieczniej jest zlecić profesjonalnej firmie DDD. Technik Dezpro przystępuje do działania w atestowanej odzieży ochronnej, która zabezpiecza go przed użądleniem. Do wnętrza gniazda z bezpiecznej odległości aplikuje specjalistyczny środek owadobójczy. Likwiduje on owady w gnieździe oraz te, które dostaną się do niego tuż po aplikacji. W ten sposób w ciągu kilkunastu minut cała kolonia zostaje unieszkodliwiona. Następnie technik usuwa gniazdo, w którym wciąż jeszcze mogą ukrywać się larwy. Tak kompleksowe działania mają jeden cel: skutecznie i bezpiecznie usunąć gniazdo os lub szerszeni z Twojego domu lub działki.