Wilgoć w domu nie jest dobra z żadnego powodu. Niestety problem ten dotyczy wielu łazienek i kuchni, w których z czasem pojawiają się robaki z wilgoci, u większości osób budzące wstręt i obrzydzenie. Sprawdź, do jakich gatunków należą te insekty i jak skutecznie je usunąć?
Robaki z wilgoci w łazience – co to za gatunki?
To, co najczęściej uznawane jest za robaki z wilgoci w łazience to:
– rybiki cukrowe,
– gryzki,
– prusaki i karaluchy.
Rybiki rozmnażają się bardzo powoli, ale z drugiej strony są bardzo płochliwe i ostrożne, dlatego często nasi klienci odkrywają już całkiem sporą kolonie. Na szczęście można skutecznie i stosunkowo szybko pozbyć się ich za pomocą profesjonalnej dezynsekcji.
Srebrzyki (to inna nazwa rybików) żerują w nocy, przy czym oznacza to po prostu ciemność. Dlatego możesz zobaczyć je również za dnia, gdy niespodziewanie zapalisz światło w toalecie bez okien. Najczęściej jednak te małe robaki z wilgoci odkrywane są rzeczywiście w środku nocy, co często szokuje naszych klientów.
Jak wygląda rybik cukrowy?
Rybiki cukrowe nie wyglądają przerażająco, chociaż wiele osób pewnie się z tym nie zgodzi. Dorastają do ok. 10 mm długości, mają podłużne ciało w srebrzystym kolorze (stąd ich ta potoczna nazwa), z przodu zakończone czułkami, a z tyłu trzema charakterystycznymi szczeniami. U większych osobników są one doskonale widoczne, pomimo niewielkich wymiarów.
Ciało rybików cukrowych pokrywają chitynowe łuski, które nadają mu całkiem sporą wytrzymałość mechaniczną. Dlatego tak trudno jest rozdeptać te owady. Przemieszczają się pełzając zygzakiem, co upodabnia je właśnie do maleńkich srebrzystych rybek. Żerują na miniaturowych resztkach jedzenia bogatych w skrobię, ale nie tylko o czym piszemy w następnym akapicie.
Ugryzienia rybika cukrowego
Pomimo wyglądu, który może wydawać się drapieżny, rybiki cukrowe nie gryzą. Pod tym względem nie stanowią więc zagrożenia dla człowieka. Nie przenoszą również chorób i patogenów. Można by w zasadzie powiedzieć, że są zupełnie nieszkodliwe, ale nie do końca jest to prawda.
Ze względu na swoje upodobania żywieniowe, rybiki cukrowe mogą zainteresować się klejem do tapet i samymi tapetami. Jeżeli populacja tych insektów jest duża, pojedyncze osobniki wyruszą na poszukiwania jedzenia poza kuchnię czy łazienkę. W ten sposób rybiki docierają np. do przedpokoju, w którym mogą zniszczyć tapetę. Bardzo rzadko zdarza się, że żeruje także na naturalnych materiałach. Wtedy w Twoich ubraniach z wełny czy lnu rybiki wygryzą dziury.
Gryzki też nazywane są “robakami z wilgoci”
Bardzo często “robakami z wilgoci” są nazywane także gryzki, czyli psotniki. To niewielkie insekty, dorastające maksymalnie do ok. 2 mm, chociaż częściej spotyka się mniejsze. Psotniki preferują miejsca o wilgotności powyżej 50%, dlatego pojawiają się zwykle w wilgotnych łazienkach oraz kuchniach. Ukrywają się w ciasnych szczelinach, a żerują na materii organicznej. Mogą również zaatakować zbiory biblioteczne, bawełnę i naturalne skóry oraz sypkie artykuły spożywcze.
Gryzki nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla człowieka, ale kontakt z nimi może powodować alergie. Ich obecność świadczy o problemach ze zbyt dużą wilgotnością w pomieszczeniu. Obniżając ją, można pozbyć się tych insektów, lecz w łazienkach metoda ta zwykle nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Dlatego znacznie wygodniej jest pozbyć się tych robaków z wilgoci za pomocą zamgławiania ULV, które jest jedną z metod profesjonalnej dezynsekcji.
“Robaki z wilgoci”, które budzą wstręt
Miniaturowe psotniki i małe srebrzyki to niewielkie problemy w porównaniu do najbardziej odrażających “robaków z wilgoci”, czyli prusaków i karaluchów. Te insekty dorastają nawet do 3 cm, a ich widok budzi wstręt u większości ludzi. Zarówno karaczany prusaki, jak i karaczany wschodnie preferują miejsca wilgotne, ponieważ do egzystencji potrzebują stałego dostępu do wody. Z tych powodów często gnieżdżą się w łazienkach i kuchniach w okolicach odpływów.
Prusaki i karaluchy odżywiają się materią organiczną i resztkami jedzenia, chociaż w ekstremalnych sytuacjach nie pogardzą nawet mydłem, pastą do zębów, naskórkiem czy włosami. Te “robaki z wilgoci” przenoszą wiele niebezpiecznych dla człowieka chorób:
- wirusy grypy,
- rotawirusy,
- gruźlicę,
- cholerę,
- trąd.
A także liczne pasożyty i bakterie. Mogą również wywoływać reakcje alergiczne. Nic więc dziwnego, że karaczany i prusaki tępione są z takim zaangażowaniem. Niestety, domowe sposoby zwykle okazują się nieskuteczne, dlatego najlepszym wyborem jest profesjonalna dezynsekcja. Tym bardziej, że te robaki z wilgoci można zneutralizować nawet za pomocą małoinwazyjnego żelowania.
Dezynsekcja Warszawa na robaki z wilgoci
Profesjonalna dezynsekcja skutecznie rozwiązuje problem obecności rybików cukrowych, gryzków, prusaków i karaluchów w kuchniach oraz łazienkach. Do tych zabiegów warto się jednak odpowiednio przygotować. Absolutnym minimum jest dokładne sprzątnięcie i umycie podłóg tym bardziej, że po aplikacji inteksycydu powinieneś wstrzymać się z porządkami tak długo, jak to możliwe (przynajmniej w pobliżu ścian pomieszczenia oraz w jego narożnikach).
Pamiętaj jednak, że w ramach dezynsekcji nasi technicy wykonują również szczegółowe oględziny pomieszczeń w poszukiwaniu różnych insektów. Zamów taką inspekcję, gdy dopiero podejrzewasz, że w mieszkaniu mogą czaić się robaki z wilgoci albo inne, znacznie groźniejsze owady. Wizytę technika wygodnie umówisz przez telefon lub nawet za pomocą internetowego komunikatora na naszym profilu na FB.