Prusaki i karaluchy to groźne insekty, które przenoszą niebezpieczne patogeny. W sprzyjających warunkach potrafią szybko się namnażać. Dlatego tak ważne jest, by nie zwlekać z dezynsekcją. Można przecież wykonać wygodne i skuteczne żelowanie na prusaki i karaluchy. Dowiedz się więcej o tej metodzie.

Spis treści:

  • Żelowanie na karaluchy i prusaki – jak wygląda?
  • Dlaczego warto wykonać żelowanie?
  • Kiedy stosujemy żelowanie na prusaki i karaluchy?

Prusaki i karaluchy odżywiają się między innymi resztkami pokarmów i artykułów spożywczych. Stąd ich obecność w kuchniach. Preferencje żywieniowe tych insektów umożliwiają również zastosowanie szybkiej, taniej oraz skutecznej metody dezynsekcji, czyli żelowania. 

Żelowanie na karaluchy i prusaki – jak wygląda?

Podczas żelowania technik rozmieszcza w pomieszczeniu miniaturowe punkty specjalnego żelu. Zawiera on substancje owadobójcze oraz wabiące, oczywiście o zasięgu ograniczonym do kilkunastu centymetrów. Chodzi przecież o to, aby zwabić owady, które żerują w Twoim mieszkaniu, ale nie u sąsiada. 

Technik aplikuje żel także wewnątrz kuchennych mebli, pod nimi, na zawiasach, w okolicach odpływów, na listwach przypodłogowych oraz w wielu innych miejscach. Insekty spożywają żel, który działa z opóźnieniem. W tym czasie prusaki i karaluchy wracają do gniazd i dopiero tam zostają zneutralizowane, często stając się pokarmem dla innych osobników. W ten sposób one również zostaną wyeliminowane. To właśnie efekt kaskadowy żelowania na prusaki i karaluchy, który zauważalnie wzmacnia skuteczność tej metody dezynsekcji.

Dlaczego warto wykonać żelowanie?

W porównaniu do innych profesjonalnych sposób zwalczania prusaków i karaluchów, żelowanie oferuje Klientowi wiele korzyści. Oto najważniejsze z nich: 

– praktycznie nie wymaga przygotowań pomieszczenia (perfekcjoniści mogą przetrzeć listwy, cokoły z kurzu),

– może być wykonane w obecności domowników, personelu, a teoretycznie nawet gości czy klientów,

– jest bardzo dyskretne,

– skutecznie zabezpiecza pomieszczenia nawet przez kilka tygodni po zabiegu,

– jest zupełnie bezpieczne, dlatego może być stosowane nawet w żłobkach i przedszkolach lub placówkach medycznych,

– zwykle wykonuje się je szybciej, niż inne zabiegi,

– zapewnia wysoką skuteczność dezynsekcji, dodatkowo wzmocnioną efektem kaskadowym,

– oferujemy je w bardzo atrakcyjnej cenie. 

Kiedy stosujemy żelowanie na prusaki i karaluchy?

Żelowanie wykonać można zarówno w mieszkaniu prywatnym, jak i obiektach firmowych, lokalach gastronomicznych czy użyteczności publicznej. Stosujemy je zwłaszcza wtedy, gdy populacja insektów nie jest szczególnie liczna. Ponieważ skuteczność żelowania zależy również od odpowiedniego zagęszczenia punktów żelowych w pomieszczeniu. Jeżeli prusaków lub karaluchów jest naprawdę sporo, tańsze okaże się zamgławianie ULV.

Aby żelowanie było skuteczne, insekty muszą zjeść porcje żelu. Dlatego producenci tych preparatów dodają substancję smakowe i zapachowe. Ale jeżeli w pomieszczeniu jest dużo naturalnych źródeł pożywienia (np. resztek pokarmu czy artykułów spożywczych), insekty mogą nie być zainteresowane żelem. Z tego powodu tak ważne jest wyeliminowanie innych źródeł pożywienia. Jeżeli to niemożliwe, zamiast żelowania na prusaki i karaluchy stosujemy zamgławianie ULV albo opryskiwanie.