Zwalczanie mrówek jest skuteczne tylko wtedy, gdy nie popełniasz błędów. W przeciwnym wypadku insekty szybko wrócą. Co więcej, nawet profesjonalna dezynsekcja może okazać się nieskuteczna, jeśli nie wykonasz pewnych czynności. Poznaj te 7 błędów w zwalczaniu mrówek, aby już więcej ich nie popełniać. 

Spis treści:

  • Odstraszasz insekty, zamiast je zwalczać
  • Zostawiasz resztki pożywienia w dostępnych miejscach
  • Nie zabezpieczyłeś budynku przed owadami
  • Usuwasz tylko pojedyncze mrówki
  • Pozostawiłeś ślady zapachowe na ścieżkach insektów
  • Nie zniszczyłeś gniazda mrówek lub całej populacji
  • Umożliwiasz mrówkom dostęp do pożywienia

Mrówki w mieszkaniu nie tylko powodują zniszczenia, ale przenoszone przez nich patogeny zagrażają również zdrowiu wszystkich domowników. Na szczęście można szybko i praktycznie bezproblemowo pozbyć się tych szkodników. Ale na to, czy mrówki nie powrócą, wpływ ma wiele różnych czynników. Poznaj zaniedbania, które najczęściej skutkują ponowną inwazją insektów.

Błąd 1. Odstraszasz insekty, zamiast je zwalczać.

Zdecydowanie najpopularniejszym błędem w zwalczaniu mrówek, jest stosowanie amatorskich sposobów, w których wykorzystywane są wyłącznie substancje odstraszające owady. Tego typu specyfiki mogą nadawać się co najwyżej do profilaktyki, ale nie licz na to, że dzięki nimi wygonisz insekty z domu. Zapamiętaj: jeśli chcesz pozbyć się mrówek, trzeba je po prostu zlikwidować. 

Błąd 2. Zostawiasz resztki pożywienia w dostępnych miejscach.

Lecz cóż z tego, że podczas skutecznego zabiegu dezynsekcji wytępisz wszystkie owady, skoro pod szafkami w Twojej kuchni, w rogach pomieszczenia lub pobliżu kosza na odpadki wciąż będzie pełno resztek pożywienia? 

Mrówkom do szczęścia naprawdę nie potrzeba wiele, wystarczą okruszki lub nawet ziarenka rozsypanego cukru, aby regularnie zaczęły przeszukiwać Twoje wnętrza w poszukiwaniu większych “zdobyczy”. Dlatego bez usunięcia wszystkich, najmniejszych nawet resztek pożywienia także z tych trudnodostępnych miejsc, możesz spodziewać się szybkiego powrotu mrówek. 

Błąd 3. Nie zabezpieczyłeś budynku przed owadami.

Owady muszą w jakiś sposób dostać się do wnętrza Twojego domu. I wbrew pozorom rzadko wykorzystują w tym celu otwarte okna, ponieważ najpierw musiałyby pokonać elewację. Dlatego częściej wchodzą przez szpary, pęknięcia i otwory (np. wokół rur) lub inne ubytki ścian. 

Dlatego podstawową sprawą jest zabezpieczenie wszystkich tych dróg, którymi insekty mogą dostać się do mieszkania lub domu. W tej kwestii nie do przecenienia są profesjonalne porady naszych techników, które otrzymasz gratis do każdego zabiegu. 

Błąd 4. Usuwasz tylko pojedyncze mrówki.

Likwidacja mrówek, chociażby mechaniczna, jest prosta i szybka. Problem w tym, że wyeliminowanie pojedynczych osobników w żaden sposób nie rozwiąże problemu obecności tych owadów. 

W gnieździe może mieszkać nawet kilkaset tysięcy mrówek, które codziennie wyruszają na poszukiwania pokarmu. A każda z nich zostawia za sobą zapachowy ślad, więc nawet jeżeli konkretny owad nie powróci do gniazda, pozostałe mogą podążyć jego tropem. 

Błąd 5. Pozostawiłeś ślady zapachowe na ścieżkach insektów.

Owe zapachowe ślady mrówek, niewyczuwalne przez ludzi, wzmacniają się wraz z intensywnością wędrówek insektów. Z czasem tworzą swoistą mapę, a im więcej owadów z niej korzysta, tym bardziej staje się ona atrakcyjna. 

Te zapachowe drogowskazy mogą przetrwać nawet profesjonalne zabiegi dezynsekcji, dlatego tak ważne jest ich zmycie z podłóg oraz mebli. Jednak nie zawsze porządki możesz rozpocząć natychmiast po zabiegu. Długość karencji zależy od zastosowanej metody, a szczegółowych informacji zawsze udzieli Ci nasz technik. 

Błąd 6. Nie zniszczyłeś gniazda mrówek lub całej populacji.

Każdego roku w letnich miesiącach setki tysięcy zapłodnionych samic mrówek szuka miejsc na założenie nowej kolonii. Jeśli znajdą je w bezpośrednio w Twoim domu lub w jego bliskim sąsiedztwie, wkrótce mrówki pojawią się w olbrzymich ilościach. Nawet jeśli zabezpieczysz pomieszczenia np. za pomocą zamgławiania ULV czy żelowania na mrówki, insekty nadal będą je eksplorować. 

Dlatego w takich sytuacjach kluczowa jest likwidacja gniazda. Można wykonać to fizycznie lub za pomocą inteksycydu, jeśli jest ono łatwo dostępne. Albo zastosować profesjonalne metody, które wykorzystują mechnizm trofalaksji mrówek do samoistnego zlikwidowania całej kolonii w ciągu kilku dni od przeprowadzenia zabiegu.

Błąd 7. Umożliwiasz mrówkom dostęp do pożywienia.

Zdarza się i tak, że zaangażowani w gruntowne porządki i zabezpieczanie mieszkania Klienci, nie zauważają tak oczywistych przynęt na mrówki, jak kosz słodkich owoców na stole, otwarte opakowania żywności w kuchennych szafkach czy nawet karma dla czworonożnych domowników, zalegająca w miseczkach na podłodze. 

Jeśli więc chcesz uniknąć szybkiego powrotu insektów, zadbaj o to, aby wszystkie artykuły spożywcze posiadały szczelne zamknięcia. A Twój pupil otrzymywał porcje karmy, które może zjeść w całości.