Na firmowym biurku może występować nawet 400 razy więcej bakterii, niż na przeciętnej desce toaletowej. Dlatego dezynfekcja biura jest równie ważna i potrzebna, jak jego regularne sprzątanie. Ale niewielu właścicieli firm zdaje sobie sprawę z tego faktu. Dlatego dowiedz się, na czym polega profesjonalna dezynfekcja pomieszczeń biurowych i jakie oferuje korzyści dla Ciebie?

W tym wpisie:

  • Dlaczego warto wykonywać dezynfekcję biura?
  • Na czym polega dezynfekcja pomieszczeń biurowych?
  • Czy można samemu wykonać dezynfekcję w firmie?
  • Kiedy dezynfekować pomieszczenia biurowe?
  • Korzyści z dezynfekcji biur i sal konferencyjnych

Pandemia koronawirusa zwróciła naszą uwagę na ważny aspekt funkcjonowania wielu firm, który jednak dotąd często był pomijany. Chodzi o dezynfekcję pomieszczeń biurowych i ochronie, jaką zapewniają tego rodzaju zabiegi. Chociaż SARS-CoV-2 aktualnie jest w odwrocie, odkażanie w firmach nadal przynosi zauważalne efekty. Poznaj fakty o dezynfekcji biur.

Dlaczego warto wykonywać dezynfekcję biura?

Wydawać by się mogło, że skoro pomieszczenia biurowe są regularnie sprzątane, ich dezynfekcja jest niepotrzebna, albo co najwyżej wystarczy wykonywać ją sporadycznie czy doraźnie. Niestety, takie podejście do tematu prowadzi do narażenia personelu na ryzyko infekcji. Nawet gruntowne i kompleksowe porządki nie redukują bowiem zagrożenia mikrobiologicznego do bezpiecznych poziomów. 

Warto wiedzieć, że w każdym biurze są strefy mniej i bardziej skażone. Do tej drugiej grupy należą przede pomieszczenia socjalne oraz biurka pracowników, na których znajdować może się nawet ponad 3200 rozmaitych mikrobów na jednym centymetrze kwadratowym. Najbardziej skażone są przedmioty codziennego użytku takie, jak klawiatury, myszki komputerowe, monitory. Niechlubną rekordzistką jest kserokopiarka. Według naukowców na przycisku start przeciętnego ksero znajduje się aż 1,2 miliarda jednostek bakterii. 

Na czym polega dezynfekcja pomieszczeń biurowych?

Widzisz zatem, że samo sprzątanie, choćby wyjątkowo dokładne i regularne, nie usunie zagrożenia ze strony mikrobów. Skuteczna dezynfekcja pomieszczeń biurowych polega na obniżeniu populacji bakterii, wirusów, zarodników grzybów i alergenów do poziomów bezpiecznych dla ludzi. Kluczem do sukcesu jest redukcja szkodliwej flory mikrobiologicznej w całym pomieszczeniu, czyli na wszystkich powierzchniach oraz krążącym w nim pomieszczeniu (zarodniki grzybów oraz wirusy mogą utrzymywać się w powietrzu nawet przez dłuższy czas).

Dlatego do skutecznej dezynfekcji pomieszczeń biurowych stosuje się dwie metody, których efekt jest praktycznie taki sam, ale osiągany za pomocą różnych substancji. Dezynfekcję biur wykonujemy najczęściej za pomocą zamgławiania ULV z wykorzystaniem atestowanych środków odkażających. Możemy wykonać również ozonowanie pomieszczeń biurowych, dzięki czemu podczas jednego zabiegu pozbędziemy się również wszelkiego rodzaju zapachów i dodatkowo odświeżymy wnętrza. Obie metody dezynfekują również powietrze, krążące w pomieszczeniach, dzięki czemu po zabiegu nie dochodzi do ponownego skażenia powierzchni przez opadające drobnoustroje.

Czy można samemu wykonać dezynfekcję w firmie?

Być może zastanawiasz się teraz, czy można dezynfekcję biura wykonać samodzielnie? Teoretycznie tak, jest to możliwe, jednak w praktyce zupełnie nieopłacalne. A to dlatego, że bez zastosowania profesjonalnych środków odkażających lub wykorzystania specjalistycznego ozonatora efekt tych zabiegów będzie niewiele lepszy od dokładnego sprzątania. 

Na dodatek niektóre środki i substancje odkażające w wysokich stężeniach mogą uszkodzić powierzchnie wyposażenia. Nie wspominając już o tym, że ich nieumiejętne stosowanie może być niebezpieczne dla pracowników i kontrahentów. Tymczasem w atrakcyjnej cenie możesz skorzystać z profesjonalnej, skutecznej oraz bezpiecznej dezynfekcji biur w Warszawie i okolicach od Dezpro.

Kiedy dezynfekować pomieszczenia biurowe?

Mitem jest stwierdzenie, że dezynfekować pomieszczenia biurowe należy tylko po wykryciu choroby zakaźnej wśród personelu. Wtedy jest to już bowiem działanie po fakcie, do którego można przecież w ogóle nie dopuścić. Wystarczy regularnie zlecać dezynfekcję biur oraz innych pomieszczeń. Niektóre firmy umawiają takie zabiegi co tydzień. 

Najwygodniej dla Klienta oraz dla naszych techników jest przeprowadzać odkażanie pomieszczeń biurowych po skończonej pracy, aby nie generować niepotrzebnych przerw w ciągu dnia (w dezynfekowanym pomieszczeniu podczas zabiegu może przebywać wyłącznie nasz pracownik w ubraniu ochronnym).

Korzyści z dezynfekcji biur i sal konferencyjnych

Regularnie przeprowadzana dezynfekcja biur i innych firmowych pomieszczeń skutecznie zwalcza zarówno bakterie, jak i wirusy, grzyby, a nawet alergeny. W efekcie spada liczba infekcji personelu, co w sezonie grypowym bywa bardzo istotne. Poza tym tego rodzaju zabiegi zawsze są przejawem troski o podwładnych i kontrahentów, co można wykorzystać również w budowaniu wizerunku odpowiedzialnego pracodawcy. 

Po ozonowaniu pomieszczenia będą odświeżone. Natomiast bez względu na rodzaj zastosowanej metody, na życzenie Klienta po zabiegu zawsze wykonujemy test powierzchniowy (tzw. “wymazówkę), potwierdzającą skuteczność dezynfekcji pomieszczeń biurowych.