W dobie pandemii dezynfekcja zyskała na popularności. Ale czy wiesz, że zabiegi tego rodzaju wykorzystywane są nie tylko w walce z COVID-19? Być może są one rozwiązaniem także Twoich problemów. Dowiedz się więcej, poznając najważniejsze informacje o profesjonalnej dezynfekcji.

W tym artykule:

Jeszcze do niedawna dezynfekcję wykonywaliśmy praktycznie wyłącznie w firmach produkcyjnych i przetwórczych. Obecnie coraz więcej klientów prywatnych zleca nam przeprowadzenie tych zabiegów w mieszkaniach oraz domach. Równie często zajmujemy się dezynfekcją pomieszczeń biurowych (np. sal konferencyjnych). Przeczytaj, od czego zależy skuteczne odkażanie oraz jak przygotować mieszkanie do dezynfekcji?

Co to jest dezynfekcja i na czym polega?

Definicja dezynfekcji wskazuje, że celem tych zabiegów jest maksymalna redukcja liczby mikroorganizmów, których obecność stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Zwróć uwagę, że w tym stwierdzeniu kryje się istotny fakt: dezynfekcja może, ale nie musi, prowadzić do sterylizacji, czyli usunięcia wszystkich drobnoustrojów z pomieszczenia lub powierzchni. Ważne, aby obniżyć liczbę mikroorganizmów do poziomu, który jest bezpieczny dla ludzi lub zwierząt.

Polskim odpowiednikiem słowa dezynfekcja jest odkażanie. Często stosuje się je zamiennie, ale pamiętaj, że to nie to samo, co sterylizacja czy dekontaminacja. Dezynfekcja zwalcza:

– bakterie,

– zarodniki grzybów,

– cząsteczki wirusów.

Zagrożenia te nie są widoczne gołym okiem i mogą wywoływać poważne, często śmiertelne, choroby. Aby im zapobiec, stosuje się rozmaite sposoby odkażania. Wybór konkretnej metody dezynfekcji zależy od różnych czynników: przede wszystkim od rodzaju zagrożenia, specyfiki skażonego obiektu (pomieszczenia, przedmioty), warunków środowiskowych, oczekiwanego czasu trwania zabiegu i wielu innych. Jako firma DDD najczęściej zajmujemy się dezynfekcją pomieszczeń oraz powierzchni, czyli mebli, wyposażenia, narzędzi itp.

Kiedy dezynfekcja jest skuteczna?

Dezynfekcję uważa się za skuteczną, jeżeli obniży liczebność drobnoustrojów poniżej akceptowalnego poziomu albo usunie je wszystkie. Tyle mówi definicja dezynfekcji. Okazuje się jednak, że dopuszczalna bezpieczna liczba mikroorganizmów po zabiegu jest inna praktycznie dla każdego rodzaju zagrożenia. Stąd prosty wniosek, że skuteczność odkażania należy rozpatrywać zawsze z uwzględnieniem charakterystyki zwalczanych drobnoustrojów.

Na ogólną skuteczność dezynfekcji wpływają następujące czynniki:

– cechy mikroorganizmów, czyli ich rodzaj, liczebność przed rozpoczęciem zabiegu, sposób rozmnażania, przemieszczania się, odporność na środki odkażające itp,

– specyfika środka dezynfekującego – jego postać, sposób aplikacji, stężenie, właściwości odkażające, czas działania,

– czynników zewnętrznych, do których zaliczamy temperaturę podczas zabiegu, wilgotność, ruchy powietrza w pomieszczeniu spowodowane np. pracą wentylacji (również grawitacyjnej), szczelności pomieszczenia.

Gdzie i kiedy stosuje się dezynfekcję?

Dezynfekcję powszechnie stosują praktycznie wszystkie firmy produkujące i przetwarzające żywność. Tam skuteczność odkażania często monitorowana jest na bieżąco lub cyklicznie badane są losowo wybrane próbki z każdej partii produktów. Chodzi oczywiście o to, aby wytwarzana żywność była pozbawiona jakichkolwiek niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów. Ma to wpływ nie tylko na zdrowie konsumentów, lecz także na trwałość i jakość produktu.

Tymczasem doraźne zabiegi dezynfekcji wykonujemy w firmach praktycznie z każdej branży. Czasem chodzi o odkażanie np. hal magazynowych, innym razem dezynfekujemy pojazdy (karetki pogotowia, autobusy, samoloty). Klienci często zamawiają także dezynfekcję sal konferencyjnych, odkażanie gabinetów lekarskich i zabiegowych oraz dezynfekcję sklepów i innych lokali usługowych.

W dobie pandemii wzrosło zainteresowanie odkażaniem mieszkań prywatnych i domów. Co ciekawe, nie chodzi wyłącznie o walkę z Covid – 19. Dezynfekcja pomieszczeń mieszkalnych zauważalnie poprawia komfort osób zmagających się z alergiami i przewlekle chorych. W tym celu najlepiej sprawdza się ozonowanie, które poza odkażaniem, może przy okazji usunąć nawet wyjątkowo uciążliwe aromaty takie, jak zapach papierosów, woń zwierząt czy swąd spalenizny po pożarze.

Dezynfekcja pomieszczeń – sposoby

Dezynfekcja pomieszczeń to nie tylko odkażanie powierzchni ścian, sufitów, podłóg czy mebli. Środki dezynfekujące redukują również drobnoustroje, krążące w kubaturze lokalu. Dzięki temu można trwale zabezpieczyć praktycznie całe wyposażenie, bez ryzyka, że po zabiegu unoszące się w powietrzu mikroorganizmy z powrotem skażą powierzchnie.

Żeby osiągnąć ten efekt, używamy sposobów, które pozwalają zaaplikować środek odkażający nie tylko punktowo. Do dezynfekcji pomieszczeń stosujemy następujące metody:

– zamgławianie ULV, czyli popularną “zimną mgłę”. Środek odkażający rozpylany jest na ściany, wyposażenie, a pod koniec zabiegu także w całej kubaturze pomieszczenia w postaci mgły. Tworzą ją miniaturowe krople cieczy roboczej, które powoli opadając, z łatwością penetrują nawet wąskie szczeliny i inne trudno dostępne miejsca,

– zamgławianie termiczne jest podobne do ULV, ale wykonujemy je za pomocą zamgławiaczy o zdecydowanie większej wydajności. Dzięki temu możemy w stosunkowo krótkim czasie dokładnie rozprowadzić środek odkażający nawet w dużym pomieszczeniu (np. hali produkcyjnej, magazynie, silosie itp.),

– ozonowanie, podczas którego wykorzystujemy właściwości odkażające naturalnej substancji, jaką jest ozon (trójtlen). To bardzo silny utleniacz, który wchodzi w reakcję z mikroorganizmami, powodując ich szybką neutralizację. W ten sam sposób działa na cząsteczki aromatyczne, dzięki czemu usuwa zapachy, zamiast je maskować tak, jak odświeżacze czy dezodoranty.

Metody dezynfekcji powierzchni

Dezynfekcja powierzchni pozwala odkazić przedmioty, elementy wyposażenia, narzędzia lub nawet ubrania. Środek dezynfekujący nanoszony jest punktowo, najczęściej w postaci cieczy roboczej. Klasycznym przykładem dezynfekcji powierzchni jest umycie jej preparatem na bazie stężonego alkoholu, co było powszechnym widokiem szczególnie w pierwszej fazie epidemii SARS-CoV-2.

Do profesjonalnej dezynfekcji powierzchni stosujemy w Dezpro wyłącznie opryskiwanie, które polega na aplikacji środka odkażającego bezpośrednio na skażony obszar. Ciecz robocza nie odbarwia powierzchni, ani nie niszczy ich w żaden inny sposób, ale pozwala dotrzeć do szczelin i zagłębień. Pamiętaj, że skuteczność dezynfekcji za pomocą opryskiwania w dużej mierze zależy od precyzji i cierpliwości technika.

Warto także wiedzieć, że aby dokładnie odkazić przedmiot, należy nanieść ciecz roboczą na wszystkie jego powierzchnie i zakamarki. Z tego względu problematyczna okazuje się skuteczność naświetlania przedmiotów promieniami UV. Co prawda doskonale niszczą one mikroorganizmy, ale drobnoustroje mogą pozostać aktywne w miejscach, do których promienie ultrafioletowe nie dotrą.

Inną metodą dezynfekcji powierzchni jest wykorzystanie odkażającego działania pary wodnej. Jednak podczas tego sposobu można trwale uszkodzić, a nawet zupełnie zniszczyć przedmioty wykonane z delikatnych materiałów. Sporym problemem podczas aplikacji pary wodnej pozostaje również znaczący wzrost wilgotności w pomieszczeniu.

Dezynfekcja Warszawa – Ile kosztuje dezynfekcja i komu ją zlecić?

Odkażanie zwalcza drobnoustroje, które są niewidoczne dla nieuzbrojonego oka. Dlatego tak trudno zweryfikować skuteczność dezynfekcji. W praktyce stosuje się w tym celu specjalne testery, które pozwalają sprawdzić, ile mikroorganizmów pozostało na badanej powierzchni (testy takie wykonujemy gratis dla klientów, którzy zamawiają np. dezynfekcję na potrzeby HACCP). Najlepszą gwarancją skuteczności zabiegów pozostają jednak doświadczenie i wyposażenie techników. Jeżeli chcesz mieć pewność, że odkażanie, za które zapłaciłeś, jest naprawdę skuteczne, zleć dezynfekcję specjalistycznej firmie DDD. Najlepiej takiej, która ma wiele pozytywnych opinii. Przeglądając wypowiedzi klientów możesz także dowiedzieć się, ile kosztuje dezynfekcja?

W praktyce cena odkażania zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest wielkość dezynfekowanego pomieszczenia czy powierzchni. Decyduje ona bowiem o ilości środka, którą należy zastosować. Oczywiście istotna jest także zastosowana metoda i rodzaj zwalczanego zagrożenia. Dlatego właśnie odpowiedź na pytanie, ile kosztuje dezynfekcja w Twoim przypadku, poznasz najszybciej podczas rozmowy z konsultantem naszej infolinii. Dodatkowo gwarantujemy wyjątkowo konkurencyjne ceny dezynfekcji w Warszawie i okolicach.

Jak przygotować się do dezynfekcji mieszkania?

Aby dezynfekcja mieszkania była skuteczna, najwygodniej jest użyć metody zamgławiania ULV lub ozonowania. Dzięki nim usuniemy drobnoustroje i alergeny z powierzchni ścian, wyposażenia oraz z powietrza, zamkniętego w pomieszczeniach. Do zabiegów przeprowadzanych przez techników DDD warto wcześniej odpowiednio przygotować mieszkanie. Zobacz, jak to zrobić w pięciu prostych krokach, które publikujemy poniżej.

Przygotowanie mieszkania do dezynfekcji – poradnik

Krok 1. Dokładnie odkurz pomieszczenia i umyj wszystkie powierzchnie.

Krok 2. Jeśli to możliwe, odsuń meble od ścian na odległość ok. 30 cm.

Krok 3. Wynieś z pomieszczenia niewielkie urządzenia elektroniczne, a te, które muszą pozostać na czas zabiegu (np. telewizor), owiń szczelnie folią i taśmą. W ten sam sposób zabezpiecz żywność, przybory toaletowe oraz schronienia zwierząt domowych (akwaria, klatki), jeżeli musisz je pozostawić w pomieszczeniach.

Krok 4. Odłącz wszystkie urządzenia elektryczne z sieci.

Krok 5. Zabezpiecz dzieła sztuki za pomocą folii oraz wynieś z pomieszczenia rośliny.