Kiedy w mieszkaniu zagnieżdżą się mole, masz dwa wyjścia: zlecić profesjonalne lub wypróbować domowe sposoby na mole. Sprawdź, na czym polegają amatorskie metody walki z tymi insektami. Przekonaj się, czy zwalczanie moli na własną rękę może się udać?
W tym artykule:
Mole to niewielkie futrzane motyle, których aktywność zaczyna się po zmierzchu. Chociaż fruwają powoli, trudno je upolować. Owady w tej postaci, czyli dorosłe, nie wyrządzają już żadnych szkód i żyją od paru dni do kilku tygodni. Największym zagrożeniem są larwy moli, które niszczą żywność i ubrania. Dowiedz się, jak zwalczać te insekty domowymi sposobami.
Gdzie i jak szukać w domu moli?
Każdą walkę warto rozpocząć od rozpoznania pozycji wroga i jego samego. Gdzie w domu szukać moli? Gnieżdżą się one albo w kuchni (mole spożywcze), albo w szafach z ubraniami i garderobach (mole odzieżowe). Dorosłe osobniki, które już nie żerują, mogą swobodnie się przemieszczać, nawet z jednego do drugiego mieszkania, ale larw należy szukać w pobliżu pożywienia.
Jak szukać w domu moli i na co zwracać uwagę? W kuchennych szafkach przeglądnij otwarte opakowania sypkich produktów pochodzenia roślinnego, słodyczy, herbat i przypraw. Szukaj larw o długości ok. 10 milimetrów. Możesz natknąć się na strzępy szarej pajęczyny – to oprzęd, czyli lepkie nici, które wytwarzają larwy moli podczas żerowania. Już sam oprzęd jest dowodem na obecność moli spożywczych.
Natomiast mole odzieżowe pozostawiają ślady w postaci nadgryzionych lub zupełnie przedziurawionych ubrań. Najbardziej smakują im naturalne materiały, czyli wełna, bawełna jedwab oraz prawdziwe futra, ale zjedzą również pierza, filc czy moher. Larw obu gatunków szukaj na dnie szuflad i głęboko w szafkach. Preferują spokojne, zacienione miejsca.
Dobre efekty daje również rozłożenie pułapek na mole z feromonami, które wabią owady dorosłe i gąsienice. Dzięki temu będziesz mógł potwierdzić obecność moli w kuchni lub szafie. Pułapki takie możesz kupić w Internecie lub w niektórych sklepach gospodarczych.
Domowe środki na mole kuchenne
Gdy już potwierdzisz obecność larw moli w kuchni, w pierwszej kolejności koniecznie wyrzuć wszystkie artykuły spożywcze, które noszą ślady żerowania gąsienic. Pozostałe najlepiej przesyp do szczelnych pojemników z twardego tworzywa lub szkła.
W Internecie niewiele jest domowych metod na usunięcie samych larw. Najpopularniejszym sposobem na gąsienice moli spożywczych i odzieżowych wciąż pozostaje przecieranie wnętrz szafek mieszaniną wody z octem (w proporcjach 1:1), albo alkoholem. W ten sposób zabijesz larwy, które będą miały styczność z preparatem. Niestety oba te płyny stosunkowo szybko odparowują, dlatego ich biobójcze działanie jest krótkotrwałe. Nie usuną więc larw ukrytych w szczelinach i zakamarkach, które wyjdą na żer po ulotnieniu się owadobójczej substancji.
Skuteczniejsze wydaje się stosowanie profilaktyki, której celem jest zminimalizowanie ryzyka złożenia jaj przez samice. Realizuje się to przez stosowanie najczęściej naturalnych środków odstraszających mole spożywcze. Zaliczamy do nich:
– olejki eteryczne (np. lawendowy, cytrusowy, eukaliptusowy),
– liście laurowe,
– tytoń,
– goździki,
– wanilia.
Produkty te należy umieścić w szafkach kuchennych, aby ich aromat rozszedł się we wnętrzach mebli. Skutecznym działaniem profilaktycznym jest również przechowywanie wszystkich artykułów spożywczych pochodzenia roślinnego w szczelnie zamykanych, przeźroczystych pojemnikach. Niestety, nawet najlepsza profilaktyka nie usunie larw, które już się wylęgły.
Sposoby na mole ubraniowe w domu
Walka z molami ubraniowymi jest bardzo podobna do zwalczania ich kuchennych kuzynów. Wnętrza szaf, komód czy szuflad możesz przemywać wspomnianymi już środkami, aby usunąć gąsienice, które akurat wyszły z kryjówek. Jeżeli będziesz robić to systematycznie, istnieje szansa, że w końcu zlikwidujesz wszystkie larwy, ale na pewno będzie to proces czasochłonny. Oczywiście ubrania z mebli, w których odkryjesz larwy, należy natychmiast wyprać lub wyczyścić chemicznie, aby pozbyć się z nich gąsienic. Odzież warto również wystawić na działanie mrozu, który zabija gąsienice (teoretycznie można nawet futro zapakować do zamrażarki skrzyniowej na kilkanaście godzin).
Do odstraszania dorosłych osobników możesz wybrać stary środek na mole, czyli wypróbowaną przez nasze babcie naftalinę. Jej charakterystyczny zapach naprawdę odstrasza mole odzieżowe. Problem w tym, że przenika odzież, którą z tego powodu należy wyprać przed ubraniem, a nie zawsze jest to możliwe. Zamiast naftaliny możesz wybrać nieco mniej agresywny aromat lawendy, sosny, cytryny, kasztanów czy mięty.
Stosując te domowe sposoby na odstraszenie moli odzieżowych być może rzeczywiście uchronisz się przed złożeniem jaj w Twojej szafie czy garderobie. Ale jeżeli już do tego doszło i ubrania atakują larwy, rekomendujemy wykonanie profesjonalnego zwalczania moli, którego cena w Dezpro zaczyna się już od 200 zł.