Walka z molami może wydawać się niemożliwa do wygrania, kiedy nowe owady pojawiają się jakby znikąd. Okazuje się jednak, że zabezpieczenie żywności i ubrań przed szkodnikami jest równie ważne, jak skuteczne tępienie tych insektów. Odkryj nasz poradnik zwalczania moli spożywczych i ubraniowych.

W tym artykule:

Zła wiadomość jest taka, że w ogrzewanych lokalach mole rozmnażają się przez cały rok. Dobra natomiast taka, że profesjonalne zwalczanie moli oferujemy w Dezpro już od 200 zł. Możesz również poeksperymentować z amatorskimi sposobami. Najpierw jednak zidentyfikuj rodzaj moli, z którymi masz do czynienia i dowiedz się, jak możesz się zabezpieczyć przed tymi owadami.

Jak wyglądają mole i ich larwy?

Niezależnie od gatunku, mole w ciągu całego cyklu rozwojowego występują w trzech różnych postaciach:

– jaj o wielkości zbliżonej do główki szpilki,

– larw, dorastających do ok. 12 mm, które tuż po wylęgu są białe lub kremowe. W zależności od spożywanego pokarmu mogą zmieniać barwę. Stadium larwalne trwa kilka lub kilkanaście dni, a jego długość zależy zarówno od gatunku mola, jak i temperatury w pomieszczeniu,

– dorosłych owadów z których najmniejsze mają rozpiętość skrzydeł niespełna 6 mm, a największe – ponad 3 cm.

Podstawowe różnice między molami spożywczymi, a odzieżowymi

Podstawowa, najbardziej zauważalna różnica, pomiędzy gatunkami moli spożywczych, a ubraniowych, to preferowane przez larwy pożywienie. Ma ono największy wpływ na wybór miejsca, w którym samica danego gatunku złoży jaja.

Cechą charakterystyczną jest również oprzęd larw moli kuchennych. Oprzęd to delikatne, jasno szare, lepkie nici. Pokrywają one artykuły spożywcze, na których żerują larwy. Oprzęd, przypominający pajęczynę, możesz także zaobserwować przez transparentne opakowanie bakalii, słodyczy, nasion czy kasz jeszcze w sklepie przed ich zakupem. Warto zwracać na to uwagę, aby nie przynieść larw moli do domu.

Co przyciąga mole?

W typowym gospodarstwie domowym nie występują substancje, które w jakiś szczególny sposób wabiłyby mole. Natomiast preparaty, wykorzystujące przyciągające mole sztuczne feromony, stosowane są w różnego rodzaju pułapkach na te insekty. Warto jednak pamiętać, że samice wszystkich gatunków moli składają jaja na potencjalnym pokarmie larw lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Z tego powodu można stwierdzić, że ułatwiony dostęp do artykułów spożywczych, a zwłaszcza nie zamknięte opakowania kaszy, cukru czy bakalii ułatwiają molom zagnieżdżenie się w kuchennych szafkach. Podobnie sprawa wygląda z uchylonymi szafami, w których ubrania powieszone są blisko siebie. Oprócz jedzenia larwy instynktownie szukają także zacisznych, ciemnych miejsc. Dlatego najwięcej ich znajdziesz w rzadko otwieranych szafkach, szufladach i innych meblach.

Jak zwalczać mole?

Larwy moli żerują w ukryciu, a dorosłe osobniki, chociaż nie pobierają już pokarmu, stosunkowo szybko się rozmnażają (jedna samica może złożyć nawet kilkaset jaj). Dlatego, niezależnie od gatunku tych insektów, skuteczne zwalczanie moli musi prowadzić do likwidacji owadów na każdym stadium rozwoju, zwłaszcza żarłocznych larw. Preparaty, które działają odstraszająco, sprawdzają się wyłącznie w profilaktyce, ale pozostają praktycznie zupełnie nieskuteczne przeciwko żerującym gąsienicom.

W handlu dostępne są różnej konstrukcji pułapki na mole. Większość z nich wyposażono w substancje zawierające feromony, które mają wabić osobniki dorosłe oraz larwy. Problem w tym, że gąsienice rzadko opuszczają wnętrza mebli, a czynniki wabiące mają ograniczony zasięg.

W praktyce najskuteczniejsze okazują się specjalistyczne środki owadobójcze o działaniu kontaktowym. Zaaplikowane podczas zamgławiania ULV głęboko do wnętrza mebli, szaf i szuflad tworzą mikroskopijnej wielkości kapsułki, które pozostają aktywne nawet przez kilkanaście dni po wykonaniu zabiegu profesjonalnego zwalczania moli. Przemieszczające się w poszukiwaniu żywności larwy wchodzą w kontakt z kapsułkami, z których uwalnia się inteksycyd. W taki sam sposób likwidowane są również dorosłe osobniki, w tym także samice, które chciałyby złożyć jaja we wnętrzach mebli lub na ich zewnętrznych powierzchniach.

Jak chronić żywność przed molami?

Zabezpieczanie przed inwazją moli zawsze będzie tańsze i łatwiejsze, niż walka z tymi insektami. W przypadku moli kuchennych najważniejsze są dwie kwestie:

– uważna inspekcja nowych produktów pod kątem obecności larw,

– uniemożliwienie samicom złożenia jaj na produktach spożywczych.

Warto uważnie przyjrzeć się sypkim produktom, które przyniesiemy ze sklepu. Szukaj larw lub zwitek oprzędu, który wytwarzają, a jeżeli odkryjesz ślady obecności insektów, natychmiast wyrzuć skażoną zawartość do kosza i usuń z mieszkania worek ze śmieciami. Dobrym pomysłem jest również szczelne opakowanie produktu, w którym znaleziono larwy, i odniesienie go do sklepu, w którym został zakupiony, w celu poinformowania personelu o obecności insektów.

Pamiętaj również o tym, aby unikać przechowywania żywności poza szczelnie zamkniętymi pojemnikami. Najgorsze, co możesz zrobić, to trzymać w kuchennych szafkach produkty w otwartych opakowaniach. Larwy moli mogą prześlizgnąć się nawet przez niespasowane gwinty wieczek, a także przegryźć foliowe opakowania. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie trzymanie wszystkich produktów w szklanych lub plastikowych, transparentnych i szczelnie zamykanych pojemnikach. Dodatkowo przy okazji przesypywania do nich produktów z oryginalnych opakowań, można łatwo i szybko odnaleźć nawet dobrze ukryte larwy moli.

Jak zabezpieczać się przed molami ubraniowymi?

Profilaktyka przynosi oczekiwane efekty również w przypadku moli ubraniowych. Odzież używaną dokładnie sprawdź pod kątem występowania larw i śladów ich obecności w postaci wygryzionych dziur. Dobrym pomysłem jest przechowywanie najbardziej wartościowych ubrań w szczelnych, grubych foliowych pokrowcach.

Nie upychaj odzieży w szafie zbyt mocno. Larwy są wrażliwe na nagłe zmiany temperatury i unikają przeciągów, dlatego im rzadziej korzystasz z ubrań, tym częściej wypadałoby je wyciągnąć i wytrzepać. Przy okazji możesz też poszukać larw moli odzieżowych.

Jeżeli ubrania trzymasz w zimnych pomieszczeniach (np. na strychu, czy w nieogrzewanym garażu) w chłodniejsze miesiące możesz pozostawić szafy otwarte albo nawet je opróżnić, wystawiając odzież na działanie jak najniższej temperatury. Podczas porządków zwracaj szczególną uwagę na przestrzenie za i pod meblami, ponieważ są to miejsca obfitujące w kryjówki, z których larwy często korzystają podczas przepoczwarzania.

Dlaczego mole wracają?

Klienci, którzy domowymi sposobami walczyli z molami, często wspominają, że owady znikały na klika dni, a potem niespodziewanie znowu się pojawiały. Tak dzieje się wtedy, gdy uda się zlikwidować dorosłe, fruwające osobniki. Po kilku dniach kolejne larwy kończą przepoczwarzenie, więc mole zdają się wracać. Ale młode larwy przez cały czas żerują, niszcząc produkty spożywcze oraz ubrania. Natomiast cykliczne pojawianie się nowych larw świadczy o tym, że w zakamarkach mebli samice złożyły naprawdę duże ilości jaj.

W obu przypadkach pomóc może w zasadzie tylko profesjonalnie wykonane zwalczanie moli, podczas którego skuteczny środek biobójczy zostanie zaaplikowany praktycznie na wszystkie powierzchnie mebli oraz także w trudno dostępne zakamarki. Raz naniesiony inteksycyd skutecznie zwalcza dorosłe mole i ich larwy nawet przez kilka tygodni. Dlatego po wykonaniu takiego zabiegu w Dezpro otrzymujesz aż 3 miesięczną gwarancję, w ciągu której kolejne zwalczanie wykonamy gratis, jeżeli insekty pojawią się z powrotem.