Inwazja much w domu to nie lada problem, który wymaga podjęcia zdecydowanych i przemyślanych kroków. Warto wiedzieć, że taka sytuacja może spotkać każdego. Dlatego sprawdź, jak chronić dom przed inwazją much i co robić, gdy tych owadów gwałtownie przybywa. 

Muchy przenoszą wiele chorób niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia i życia. Już nawet chwilowa obecność tych owadów na pożywieniu prowadzi do jego skażenia. A przecież insekty te również odżywiają się naszym jedzeniem i to właśnie w wyniku żerowania pozostawiają na artykułach spożywczych najwięcej patogenów. Sprawdź więc, jak chronić się przed inwazją much w domu.

Dlaczego masz tyle much w domu?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, dlaczego tyle much wlatuje do Twojego domu? Owady te przyciąga zapach artykułów spożywczych, zwłaszcza mocno dojrzałych lub nawet nieco zepsutych owoców. W naturze te owady za atrakcyjne uważają także padlinę oraz odchody, kubły ze śmieciami i odpadki organiczne. Dlatego w pobliżu takich miejsc występują zwykle liczne populacje much, co sprawia, że i w okolicznych domach lata wiele tych insektów. 

Jest jednak druga odpowiedź na pytanie, dlaczego masz tyle much w domu? Być może owady te rozwijają się w którymś z Twoich pomieszczeń. Chociaż nie budują gniazd, często zdarza się, że samica muchy składa wiele jaj w to samo miejsce. Larwy wylęgają się szybko i w ciągu 10 dni przeistaczają się w dorosłe muchy. Być może więc źródło inwazji znajduje się w Twoim mieszkaniu, a nie poza nim?

Jak pozbyć się much z domu?

Niepokojąco duże ilości much w mieszkaniu powinny nas zastanowić. Skupisk jaj tych owadów należy szukać w rzadko opróżnianych kubłach na śmieci, zepsutych owocach lub rozkładającym się mięsie. W normalnie użytkowanej kuchni nie sposób znaleźć tego typu pożywek dla larw, ale zdarza się, że samice składają jaja np. za meblami na resztkach jedzenia. Dlatego zanim rozpoczniesz walkę z muchami w mieszkaniu, dokładnie je posprzątaj, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach. 

Niewielkie ilości much skutecznie wytępisz za pomocą muchobijki, a pojedyncze sztuki – nawet przy pomocy kapcia. Jeżeli owadów jest dużo, możesz zamontować lepy lub inne pułapki na insekty, ale nie każdy lubi oglądać efekty ich skuteczności. Stosowanie na własną rękę owadobójczych aerozoli niesie ze sobą ryzyko zatrucia domowników, również tych czworonożnych. Dlatego najskuteczniej i najbezpieczniej w obliczu inwazji tych owadów jest zamówić profesjonalne zwalczanie much w firmie, oferującej dezynfekcję. 

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed muchami?

Bardzo trudno jest skutecznie zabezpieczyć mieszkanie przed muchami. Popularne w internecie ustawianie na parapetach roślin, które rzekomo mają odstraszać te owady, zwykle nie daje oczekiwanych efektów. Wspomniane już lepy są zdecydowanie skuteczniejsze, ale wyglądają nieestetycznie. 

Wydaje się więc, że jednym sensownym wyjściem jest szczelne zamknięcie okien i drzwi. I owszem, to rozwiązanie jest skuteczne, ale wyjątkowo trudne do zastosowania w upalne dni i noce. Dlatego w praktyce najskuteczniejszą ochroną pomieszczeń przed muchami jest instalacja dobrej jakości moskitiery w otworach drzwiowych oraz okiennych. Ta drobna siatka przy okazji zabezpieczy też Twoje wnętrza przed komarami i innymi insektami, nie tylko latającymi.

Skuteczne zwalczanie much – jaka metoda?

Wśród profesjonalnych sposobów zwalczania much znajdziemy różne metody. Ich wspólnym mianownikiem jest zastosowanie specjalistycznych środków owadobójczych o działaniu kontaktowo-żołądkowym. Aplikuje się je w postaci cieczy roboczej, której drobne krople pokrywają powierzchnie ścian i wyposażenia pomieszczeń. Gdy wysychają, zamieniają się w mikrokapsułki z inteksycydem. Muchy podczas żerowania wchodzą w kontakt ze środkiem owadobójczym, który szybko i skutecznie neutralizuje owady. 

Do zwalczania much w pomieszczeniach mieszkalnych najczęściej stosuje się zamgławianie ULV, rzadziej opryskiwanie. Natomiast do usuwania insektów w pomieszczeniach o dużych kubaturach oraz na terenach otwartych (ogrody, parki) wykorzystuje się zamgławianie termiczne. O wyborze konkretnej metody decyduje technik, odpowiedzialny za przeprowadzenie zabiegu zwalczania much. 

Jak się chronić przed inwazją much w domu?

Profilaktyka zawsze okazuje się tańsza, niż doraźne działania i nie inaczej jest również w tym przypadku. Warto chronić się przed inwazją much w domu za pomocą prostych sposobów, które podajemy poniżej:

– unikaj wietrzenia pomieszczeń w ciągu dnia. Muchy najmniej aktywne są wczesnym rankiem i późnym wieczorem, co akurat doskonale się składa,

– przechowuj żywność w szczelnie zamkniętych pojemnikach,

– produkty świeże, które szybko się psują, trzymaj w lodówce,

– regularnie wynoś śmieci z domu, 

– zadbaj o szczelne zamknięcia kubłów na odpady,

– dokładnie sprzątaj zakamarki pomieszczeń. 

Warto również niezwłocznie neutralizować pierwsze pojawiające się w pomieszczeniach muchy. W ten sposób minimalizujesz ryzyko złożenia jaj przez samicę. Jeżeli chcesz szybko pozbyć się dowolnej ilości tych insektów, zamów profesjonalne zwalczanie much w Dezpro.


Sprawdź naszą wizytówkę: https://www.google.com/maps?cid=15607396479022078749