Profesjonalne zwalczanie much z roku na roku zyskuje na popularności. Głównie dlatego, że coraz więcej osób staje się świadomych zagrożeń, stwarzanych przez te insekty. Jeśli chcesz ustrzec siebie i Twoich najbliższych przed wyjątkowo groźnymi chorobami, sprawdź to kompendium wiedzy o profesjonalnym zwalczaniu much. 

Każdego lata duża liczebność much usypia czujność wielu osób, które już nawet nie zwracają uwagi na wszędobylskie owady, lądujące na pożywieniu i przedmiotach codziennego użytku. Jednak efekty tej ignorancji często bywają co najmniej nieprzyjemne, a mogą być także tragiczne. Wystarczy bowiem kontakt z jednym z ponad 30 milionów patogenów, które przenosi pospolita Mucha domowa, aby zachorować i to poważnie. Dlatego dowiedz się więcej o profesjonalnym zwalczaniu much. 

Mam muchy w domu, skąd one się biorą? Jak się rozmnażają?

Samice much składają jaja w sąsiedztwie jedzenia dla larw lub nawet bezpośrednio na nim. Trwa to od 2 do 5 dni przy czym jednorazowo samica może złożyć nawet 100 jaj. Eksperci oceniają, że w ciągu swojego około czterotygodniowego życia jedna samica składa łącznie od 600 do 2000 jaj o długości ok. 2,5 mm. A każdego dnia łącznie wylęga się więcej much, niż wynosi populacja ludzi na świecie.

W zależności od gatunku muchy, dostępności pożywienia i warunków temperaturowych, larwy wykluwają się z jaj nawet w ciągu 24 godzin. Stożkowate larwy żywią się wyłącznie płynnym pokarmem i trzykrotnie linieją. W sprzyjających warunkach po zaledwie 10 dniach od wyklucia osiągają dorosłą postać, gotową do lotu. Ten krótki cykl rozwojowy jest odpowiedzią na pytanie, skąd się biorą okresowe inwazje tych owadów?

Czy muchy są groźne dla człowieka? Czy gryzą ludzi?

Owady te są bardziej niebezpieczne dla ludzi, niż nam się to zwykle wydaje. Nie mogą nas jednak ugryźć, ponieważ natura nie wyposażyła ich w narządy, które mogłyby wykorzystać w tym celu. Mucha posiada bowiem aparat gębowy liżący, przystosowany do pobierania pokarmu płynnego. Aby uzyskać go z pożywienia w stanie stałym, insekty te stosują tzw. trawienie wstępne. Polega ono na tym, że owad wydala na twardy pokarm zawartość swoich jelit, która zawiera enzymy, rozpuszczające pożywienie, a następnie aparatem gębowym pobiera półpłynne już pożywienie. 

Niestety, przy okazji wydalania enzymów na pożywienie trafiają również groźne patogeny, których muchy są prawdziwymi rezerwuarami. Dowiedziono, że na powierzchniach ich ciał może jednocześnie występować ponad 6 mln chorobotwórczych mikrobów, a w jelitach much doliczono się aż 30 milionów mikroorganizmów, które powodują choroby takie, jak dur brzuszny, dyzenteria, polio, salmonella czy wąglik. Dlatego właśnie muchy stwarzają dla ludzi zagrożenie przede wszystkim epidemiologiczne. Poza tym mogą wywołać również muszycę, czyli chorobę pasożytniczą, która w Polsce co prawda u ludzi występuje sporadycznie, ale za to u osłabionych zwierząt wcale nie należy do rzadkości. 

Jak muchy dostają się do domu?

Muchy tak, jak większość insektów, do naszych wnętrz dostają się samodzielnie. Zazwyczaj przez otwarte okno lub uchylone drzwi. Nie trudno o to przecież w cieplejszej części roku. Ciekawskie muchy wlatują więc do domu, wabione smakowitym zapachem naszej żywności i… odpadków. Owady te żerują bowiem również na resztkach materii organicznej, rozkładającym się mięsie, a także niestety na odchodach. 

Znane są również przypadki anabiozy much, które w ten sposób zimują w pomieszczeniach, ale należy to do rzadkości. Zdecydowana większość owadów, latających w naszych domach, to młode pokolenia, które wylęgły się zaledwie kilka tygodni wcześniej. Aby się przed nimi ustrzec należałoby pozamykać okna i drzwi lub zamontować na nich szczelne moskitiery. W praktyce jest to właściwie jedyny sposób, poza profesjonalnym zwalczaniem, których skutecznie zabezpiecza nasze wnętrza przed tymi insektami.

Zwalczanie much – domowe sposoby a profesjonalne zabiegi

Z różnych względów wciąż niewiele osób decyduje się na montaż moskitier. Zamiast tego stosuje się rozmaite domowe sposoby zwalczania much, które opisujemy poniżej. 

Mechaniczne tępienie much

Metoda ta polega na fizycznej likwidacji owadów najczęściej za pomocą klasycznej muchobijki, zrolowanej gazety czy kapcia. Jest skuteczna tylko wobec pojedynczych osobników. Niestety często pozostawia trudne do usunięcia zabrudzenia. 

Lepy na muchy

To jedna z najstarszych metod. Spiralne lepy mocuje się zazwyczaj przy suficie. Nasączone substancją zapachową serpentyny wabią owady, które przyklejają się do ich powierzchni. Lepy faktycznie są skuteczne nawet wtedy, gdy much jest więcej. Oblepione martwymi insektami wyglądają jednak odrażająco.

Pułapki na muchy 

Mają różną postać: tacek, specjalnych pojemników, kostek itp. Zasada ich działania jest taka sama, jak lepów, z tą różnicą, że nie zawsze schwytane insekty są tak bardzo eksponowane. Jednakże do zabezpieczenia nawet średnich wielkości pomieszczeń potrzeba co najmniej kliku sztuk takich pułapek i trzeba pamiętać o ich opróżnianiu. 

Odstraszacze much

Spotykane są odstraszacze elektroniczne, emitujące dźwięki (często ultradźwięki) lub zapachy (wyniku podgrzania aromatyzowanej substancji) oraz urządzenia wykorzystujące np. naturalne olejki zapachowe. Do tej ostatniej kategorii zaliczyć można także niektóre rośliny takie, jak np. paprocie, pelargonie czy lawendę. Skuteczność tego rodzaju sposobów pozostaje mocno wątpliwa. 

Chemiczne środki owadobójcze 

Najczęściej występują w postaci aerozoli, zwalczających także komary, mole i meszki. Aerozole te rozpyla się w pomieszczeniach, które należy pozostawić zamknięte tak długo, jak podaje producent preparatu, a następnie gruntownie wywietrzyć (również ściśle wg zaleceń producenckich). Nieumiejętne stosowanie środków tego rodzaju może spowodować zatrucie u ludzi i zwierząt domowych. 

Obok domowych sposobów na muchy występują również profesjonalne metody zwalczania tych insektów. Stosowane są przez firmy, zajmujące się dezynsekcją. Okazują się znacznie bardziej skuteczne, a przy tym bezpieczniejsze od amatorskich metod. Oto najpopularniejsze zabiegi profesjonalnego zwalczania much. 

Zamgławianie termiczne na muchy

W metodzie aplikuje się środek owadobójczy za pomocą zamgławiacza o dużej wydajności. Dzięki temu szybko można rozprowadzić inteksycyd we wnętrzach o dużych kubaturach (pomieszczenia gospodarskie) lub nawet na otwartych terenach (np. zwalczanie much w ogrodzie). Mgła dobrze penetruje szpalery roślinności i inne przeszkody. Osiada na ich powierzchniach w postaci miniaturowych kropel, z których po wyschnięciu pozostają mikrokapsułki ze środkiem owadobójczym. Mucha, siadając na takiej kapsułce, uszkadza jej powierzchnię, co prowadzi do kontaktu ze środkiem owadobójczym, który neutralizuje owada.

Zamgławianie ULV na muchy

Mechanizmem działania przypomina zamgławianie termiczne, jednak ta metoda stosowana jest w mniejszych pomieszczeniach, najczęściej mieszkalnych. Zastosowanie urządzeń o mniejszej wydajności zwiększa precyzję aplikacji. 

Opryskiwanie na muchy

Podczas tej metody krople substancji roboczej, czyli zawierającej środek owadobójczy, są większe, dzięki czemu zabezpieczanie chłonnych powierzchni okazuje się skuteczniejsze. Oprysk można też stosować punktowo, co pozwala zaaplikować inteksycyd również do ciasnych szczelin oraz innych, trudno dostępnych miejsc. 

Przewaga profesjonalnych metod zwalczania much nad sposobami amatorskimi opiera się przede wszystkim na wiedzy i doświadczeniu technika, który taki zabieg wykonuje. Nie bez znaczenia jest także wykorzystanie specjalistycznych urządzeń oraz środków owadobójczych. W tym miejscu warto dodać, że muchy szybko uodparniają się na poszczególne substancje aktywne, dlatego w profesjonalnym zwalczaniu tych insektów stosuje się specjalne mieszanki inteksycydów lub regularnie zmienia środki owadobójcze. Wszystko po to, aby osiagnąć jak najwyższą skutecznosć. 

Dlaczego muchy powracają?

Niestety, często się zdarza, że muchy powracają. Dotyczy to zarówno zabiegów amatorskich, jak i profesjonalnej dezynsekcji. Przyczyn takich sytuacji jest kilka. Jedną z najczęściej występujących jest dostępność pożywienia, które wabi insekty. Dotyczy to także odpadków, które dla much są równie atrakcyjne, jak owoce czy artykuły spożywcze. Śmieci należy często i regularnie wynosić z pomieszczeń do kubłów ze szczelnymi pokrywami. Same pojemniki na odpadki powinny też stać w dużej odległości od budynków. 

Pamiętaj, że much nigdy nie wytępisz w 100% w lokalizacjach, w pobliżu których występują skupiska odchodów (np. pryzmy obornika) czy pojawia się padlina. Samice większości gatunków właśnie w takich miejscach składają jaja. Jednak problemy tego rodzaju zazwyczaj występują jedynie na wsiach, a ich jedynym rozwiązaniem jest montaż moskitier w otworach okiennych i drzwiowych budynków mieszkalnych. Natomiast na terenach miejskich prawidłowo wykonane zwalczanie much z reguły przynosi bardzo dobre efekty, które dodatkowo możesz wzmocnić prostymi sposobami. Aby muchy nie powróciły, wystarczy zabezpieczyć żywność przed ich dostępem, a pojedyncze osobniki, które dostały się do pomieszczenia, natychmiast zneutralizować chociażby najtańszą muchobijką.