Profesjonalne ozonowanie to szybki i stosunkowo tani zabieg, który możesz wykonać w całym mieszkaniu lub jedynie w wybranych pomieszczeniach. Dzięki temu nie tylko zdezynfekujesz wnętrza, lecz także skuteczne je odświeżysz. Dowiedz się, jak przebiega profesjonalne ozonowanie?

W tym artykule:

Być może spotkałeś się z poradami, dotyczącymi samodzielnego ozonowania, wykonywanego przy użyciu amatorskiego sprzętu. Jeżeli dbasz o zdrowie swoje i bliskich, radzimy zrezygnować z realizacji tego typu pomysłów. Ozon jest substancją silnie utleniającą, która w stężeniach roboczych stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Dlatego właśnie ozonowanie powinno być wykonywane wyłącznie przez profesjonalistów. Odkryj, jak specjaliści wykonują ten zabieg?

Kiedy zlecić profesjonalne ozonowanie?

Ozon to substancja naturalna, która w ciągu kilkudziesięciu minut rozpada się na tlen i nieszkodliwe pozostałości procesu utleniania. Po ozonowaniu nie występują zatem opary czy zacieki, a sam zabieg, o ile wykonanał go profesjonalista, pozostaje praktycznie bez wpływu na wyposażenie wnętrza. Dlatego możesz wykonywać ozonowanie tak często, jak wymaga tego sytuacja, nawet kilka razy w miesiącu.

Ozon stosuje się do dwóch celów:

– dezynfekcji, czyli usuwania bakterii, alergenów, grzybów i wirusów,

– neutralizacji zapachów również tych uporczywych i wyjątkowo nieprzyjemnych.

W praktyce najczęściej stosujemy ozonowanie w celu odświeżenia wnętrz po pożarach, lokatorach czy zwierzętach. Bardzo często klienci korzystają z naszych usług w celu likwidacji zapachu stęchlizny czy zawilgocenia w starszych budynkach. Jeżeli zastanawiasz się, czy ozonowanie usunie Twój problem, zadzwoń do nas, by otrzymać profesjonalną pomoc ekspertów z branży DDD.

Czy muszę przygotować się do ozonowania?

Ozonowanie w celu dezynfekcji wykonujemy w pomieszczeniach biurowych (np. dezynfekcja sal konferencyjnych) lub gabinetach lekarskich i placówkach medycznych. Bywa i tak, że klienci wzywają nas do prywatnych mieszkań, w których przebywały osoby przewlekle chore, albo zainfekowane np. wirusem SARS-Cov-2. Dezynfekujące właściwości ozonu poprawiają także komfort życia alergikom.

Jeżeli Ty także chciałbyś pozbyć się szkodliwych mikroorganizmów, w tym alergenów (np. roztoczy kurzu domowego, czy zarodników grzybów), przed zabiegiem powinieneś zadbać przede wszystkim o prawidłowe uszczelnienie pomieszczenia. Ozonowanie wykonywane przez specjalistę pozostaje bezpieczne dla wyposażenia.

Przygotowania do neutralizacji zapachów

Jak już wspominaliśmy, ozon wykorzystuje się również do neutralizacji zapachów. Pamiętaj jednak, że nie chodzi w tym wypadku o maskowanie aromatów, ale skuteczne usunięcie cząsteczek aromatycznych, poprzez ich utlenienie. Dzięki temu możesz zlikwidować zapach:

– po pożarze,

– po powodzi lub zalaniu,

– dymu papierosowego,

– chemikaliów i materiałów budowlanych,

– potu, odchodów,

– zwierząt,

– rozkładu biologicznego,

– stęchlizny, ale także “zapach nowości”.

Ozonowanie, wykorzystywane w celu likwidacji uciążliwych zapachów, może trwać dłużej, niż dezynfekcja. Wynika to z faktu, że pomieszczenie poddaje się działaniu ozonu praktycznie do skutku, czyli do usunięcia nieprzyjemnych woni. Niektóre z nich (np. papierosowy dym) są łatwe i szybkie do neutralizacji. Ale pozbycie się zapachu substancji, które wsiąkły w podłogę czy ściany, jest z reguły znacznie trudniejsze. Dlatego podstawową sprawą podczas neutralizacji aromatów za pomocą ozonowania, jest usunięcie ich źródła.

Przykład nr 1.: ozon nie wniknie w tynk, żeby usunąć zagnieżdżonego w nim grzyba. Aby zabieg przyniósł długotrwały efekt, musisz przed jego rozpoczęciem mechanicznie lub chemicznie zlikwidować zagrzybienie. W przeciwnym razie ozonowanie usunie zarodniki pleśni z powietrza, ale wkrótce pojawią się one z powrotem.

Przykład nr 2.: ozon nie usunie smrodu dymu tytoniowego z firan, dywanu czy tapicerki mebli. Jeżeli chcesz pozbyć się tego zapachu z pomieszczenia na dobre, zlikwiduj popielniczki i wymień meble na nowe, albo dokładnie je wypierz.

Przebieg profesjonalnego ozonowania – krok po kroku

Profesjonalne ozonowanie może być wykonane wyłącznie przez specjalistę z firmy DDD. Osoba taka dysponuje odpowiednim sprzętem, a co ważniejsze także wiedzą i doświadczeniem. Wszystko to razem wzięte stanowi gwarancję bezpieczeństwa podczas zabiegu ozonowania i bezpośrednio po jego zakończeniu.

Przebieg ozonowania:

1. Technik wyjaśnia Klientowi szczegóły zabiegu oraz odpowiada na pytania.

2. Następnie dokonuje oględzin pomieszczenia i ewentualnych poprawek przygotowań do ozonowania, ze szczególnym uwzględnieniem uszczelnienia wnętrza.

3. Jeżeli pomieszczenie poddawane ozonowaniu ma dużą powierzchnię, technik może podzielić ją na mniejsze kubatury za pomocą ścian z folii.

4. W zależności od wielkości i kształtu pomieszczenia technik decyduje o ilości użytych do zabiegu ozonatorów. W dużych pokojach zaleca się wykorzystanie ozonatora o większej mocy oraz dodatkowego wentylatora lub kilku mniejszych generatorów ozonu.

5. Technik rozmieszcza ozonatory. Ozon, jako substancja cięższa od powietrza, opada, dlatego urządzenia powinny stać na podwyższeniach. W zależności od warunków lokalowych konieczne może okazać się użycie dodatkowych wentylatorów, w celu równomiernego rozprowadzenia ozonu w całej kubaturze pomieszczenia.

6. Generatory zostają uruchomione, technik opuszcza pomieszczenie.

7. Podczas całego zabiegu operator na bieżąco:

  • monitoruje aktualne stężenie ozonu w zamkniętym pomieszczeniu,
  • czuwa nad tym, aby ozon nie ulatniał się np. na klatkę schodową lub do innych pokojów,
  • kontroluje czas wykonywania zabiegu.

8. Po osiągnięciu roboczego stężenia ozonu (zwykle od 5 do 7 ppm) w pomieszczeniu poddawanym zabiegowi, technik wyłącza generatory i dba o to, aby stężenie utrzymane zostało przez co najmniej 30 minut (dezynfekcja ozonem). Jeżeli celem zabiegu jest neutralizacja zapachu, czas utrzymywania pomieszczeniu pod gazem ustalany jest indywidualnie w zależności od źródła fetoru. Ozonowanie w takich przypadkach może trwać od nieco ponad godzinę do nawet 12 godzin.

9. Po zakończeniu ozonowania, technik wietrzy pomieszczenie, monitorując stężenie gazu detektorem o wysokiej precyzji pomiaru. Jeżeli lokatorzy nie planują korzystania z pomieszczenia przez najbliższe sześć godzin, można zrezygnować z wietrzenia, by pozwolić ozonowi na samoistny rozpad.