Oprócz karaluchów, pluskiew i moli, nasze mieszkania równie często atakują gryzki, zwane także pstonikami. Poznaj różnice pomiędzy najpopularniejszymi gatunkami gryzków i naucz się je rozpoznawać. Sprawdź, co zrobić, gdy nie potrafisz zidentyfikować insektów, które pojawiły się w domu?

W tym artykule:

Chociaż w samej Polsce występuje ponad 70 gatunków gryzków, w domach najczęściej spotykamy tylko kilka z nich. Pozostałe bytują głównie na terenach zalesionych. Niestety, te pstoniki, które dostają się do naszych domostw, należą do jednych z najmniejszych, co utrudnia ich likwidację. Na szczęście profesjonalne zwalczanie gryzków okazuje się skuteczne w walce nawet z tak małymi insektami. Poznaj gatunki psotników.

Psotnik zakamarnik (Trogium pulsatorium)

Psotnik zakamarnik dorasta do zaledwie 2 mm długości. Jego ciało ma barwę białą lub żółtą z ciemnymi plamkami, które układają się w poprzeczne pasy. W drodze ewolucji skrzydła zakamarników zostały zredukowane do maleńkich łusek na grzbiecie. Insekty przemieszczają się na odnóżach i mogą również skakać. Cechą charakterystyczną psotników zakamarników jest to, że samica wabi samców uderzeniami odwłoka o podłoże. Dlatego te gryzki bywają również nazywane pulsorzami, chociaż dźwięki wydawane przez samice są niesłyszalne dla człowieka, ponieważ owad jest zbyt mały, a na dodatek zwykle pozostaje w ukryciu.

Psotnik kołatek (Liposcelis terricilis)

Kołatki w ogóle nie posiadają skrzydeł i są jeszcze mniejsze, bowiem dorastają do zaledwie 1,5 mm długości. Ich ciała posiadają barwę białą lub jasno brunatną. Bardzo często rozmnażają się partenogenetycznie, dlatego zwykle populacje składają się wyłącznie z samic. W zamkniętych pomieszczeniach, w których panują sprzyjające warunki i obfitość pożywienia, pstoniki kołatki mogą rozmnażać się przez cały rok.

Psotnik lalotek (Lachesilla pedicularia)

Przedstawicielem najliczniejszego w gatunki podrzędu Psocomorpha jest psotnik lalotek. Dorosłe osobniki mierzą od 1,5 do 2 milimetrów długości i posiadają dobrze wykształcone skrzydła, na których wyraźnie widać użyłkowanie. Co ciekawe, pstoniki lalotki występują zdecydowanie najrzadziej w domach i mieszkaniach. Gryzki tego gatunku lgną do światła, dlatego można je spotkać na parapetach okiennych i w kloszach lamp.

Jeżeli nie potrafisz rozpoznać insektów

W praktyce rozpoznanie konkretnego gatunku insektów może być trudne dla osoby bez wiedzy i doświadczenia. I nie chodzi już tylko o konkretny rodzaj gryzków, ale o szkodniki ogólnie. Doskonale rozumiemy klientów, którzy, widząc spacerujące po ścianach robactwo, od razu boją się, że to pluskwy albo karaczany.

Jeżeli nie potrafisz rozpoznać insektów, które znalazłeś w mieszkaniu, spróbuj je sfotografować lub schwytać (np. za pomocą zwyczajnej nalepki, do której z łatwością się przykleją). Dzięki temu nasi technicy na podstawie oględzin będą mogli zidentyfikować rodzaj szkodników i zaproponować najlepsze metody ich usunięcia. Możesz również zadzwonić do nas od razu po odkryciu robactwa. Przeprowadzimy szczegółową inspekcję Twojego domu lub mieszkania, a przy okazji doradzimy, jak możesz zabezpieczyć się przed inwazją innych owadów, o wiele groźniejszych niż psotniki.