Jeżeli zastanawiasz się, jak pozbyć się os z ogrodu, najpierw dowiedz się, gdzie szukać gniazd tych owadów. Wyjaśniamy komu i dlaczego najlepiej zlecić usuwanie os. Dowiesz się również, co zrobić po użądleniu osy?

W tym artykule:

Osy to natrętne owady latające, które bywają agresywne. Natura wyposażyła je w żądła, którymi mogą wielokrotnie ukłuć ofiary, wstrzykując trujący jad. U części społeczeństwa użądlenie osy może wywołać wstrząs anafilaktyczny, który jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Dlatego lepiej dowiedz się, jak pozbyć się os z ogrodu?

Jak wyglądają gniazda os?

Osy budują gniazda samodzielnie albo jedynie adaptują zastane już otwory (np. w elewacjach lub gruncie). W pierwszym przypadku gniazdo ma kształt owalny i jest szarego koloru. Osy zakładają je w konstrukcjach dachów, na strychach, raczej wewnątrz budynków, chociaż zdarzają się też gniazda zlokalizowane na zewnątrz zabudowań, a nawet w koronach drzew. 

Niektóre gatunki korzystają z nor gryzoni, zakamarków pod korzeniami roślin czy innych otworów w glebie. Osy ziemne organizują gniazdo nawet kilkanaście centymetrów pod ziemią, co sprawia, że bardzo trudno je odkryć, ponieważ poza otworem na powierzchni nie ma żadnego śladu. Łatwo zatem zupełnym przypadkiem znaleźć się w bezpośrednim sąsiedztwie gniazda. A pamiętać należy, że osy ziemne są jednym z najbardziej agresywnych gatunków tych owadów. 

Użądlenie osy – co robić?

Użądlenie osy boli. Osy nie pozostawiają żądła, więc śladem po użądleniu, oprócz opuchlizny, jest niewielkie nakłucie skóry widoczne jednak gołym okiem. Nawet u osób nieuczulonych następstwem użądlenia osy może być duża i długo utrzymująca się opuchlizna. 

Jeżeli nie obawiasz się reakcji alergicznej, przemyj miejsce użądlenia czystą, chłodną wodą. Możesz je schładzać, aby zmniejszyć obrzęk i ból. Można także użyć maści na ukąszenia owadów, a najlepiej tuż po użądleniu zastosować specjalne pompki do odsysania jadu, dzięki czemu objawy użądlenia będą słabsze i miną szybciej. 

Jeżeli jesteś uczulony na jad osy, wezwij karetkę. W przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego profesjonalna pomoc medyczna może okazać się potrzebna natychmiast.

Jak zwalczyć osy?

Aby pozbyć się os w ogrodzie, można stosować pułapki na owady. Ważne jednak, aby wybrać takie, które działają selektywnie, czyli tylko na osy. W przeciwnym wypadku utkną w nich także pożyteczne pszczoły. Można również tępić insekty mechanicznie lub zastosować środki owadobójcze w sprayu, chociaż wszelkiego rodzaju gaśnice na osy zwykle okazują się nieskuteczne. 

Zresztą zwalczanie os w ogrodzie za pomocą usuwania pojedynczych osobników mija się z celem, ponieważ owady te żyją w koloniach, złożonych z kilku tysięcy insektów (gniazdo osy dachowej może ich liczyć nawet 60 tysięcy). Dlatego, aby skutecznie zwalczać osy w ogrodzie, należy zlikwidować ich gniazdo.

Kto usuwa gniazdo os?

Już samo znalezienie gniazda os może być czynnością tyleż trudną, co niebezpieczną. Pamiętaj, że nawet poza gniazdem owady te należą do jednych z najbardziej agresywnych. W obronie swojej siedziby, często skutecznie ukrytej (np. pod ziemią czy w ścianie budynku), na pewno rozpoczną atak. 

Z tego powodu każdy, kto usuwa gniazdo os, powinien nosić odpowiednią odzież ochronną. Użądlenia nie należą bowiem do przyjemnych nawet wtedy, gdy nie jesteśmy uczuleni. Z tego samego powodu lepiej nie ryzykować stosując sposoby na usuwanie gniazd os znalezione w Internecie. Zalewanie gniazda wrzątkiem, stosowanie środków owadobójczych czy świec dymnych najczęściej kończy się rozwścieczeniem setek os, które wylatują z gniazda w jednym tylko celu: aby odeprzeć atak.

Dlatego jeżeli masz problem z osami w ogrodzie, najrozsądniej będzie po prostu zadzwonić do Dezpro i umówić wizytę naszego technika, który szybko i bezpiecznie usunie gniazdo os z Twojego ogrodu.