Ozonowanie samochodu już dawno przestało być doraźnym zabiegiem. Powszechnie stosuje go wielu kierowców, którzy chcą cieszyć się autem czystym także wewnątrz. Niektórzy wykonują ten zabieg nawet we własnym garażu. Dowiedz się, czy ma to sens? Poznaj fakty o ozonowaniu samochodu.

Z tego artykuł dowiesz się:

Ozon doskonale dezynfekuje i skutecznie neutralizuje zapachy. Dlaczego więc nie wykorzystać go do odświeżania samochodowych wnętrz? Okazuje się, że to zastosowanie przynosi jeszcze dodatkowe korzyści. Spędzasz dużo czasu w aucie? Przewozisz zwierzęta? Palisz w środku? Ten artykuł jest dla Ciebie.

Po co ozonować auto?

Zabieg ozonowania samochodu wykonywany jest wewnątrz pojazdu. Ozon jest gazem, który wykazuje doskonałe właściwości dezynfekujące. Dzięki temu skutecznie oczyszcza powietrze z:

– bakterii,

– wirusów,

– grzybów,

– zarodników pleśni,

– alergenów.

Regularne ozonowanie auta to gwarancja zdrowego mikroklimatu, co nabiera szczególnego znaczenia, jeśli dużo czasu spędzasz za kółkiem, albo podróżujesz z dziećmi lub alergikami.

Zabieg ozonowania idealnie sprawdza się także w likwidacji zapachów. Jeżeli palisz w aucie, albo przewozisz czworonożnych przyjaciół, wiesz, że wnętrze zwykle nie jest pachnące. Samo pranie tapicerki czy gruntowne porządki często nie rozwiązują problemu. Wtedy na pewno pomoże neutralizacja zapachów za pomocą ozonu.

Kolejnym powodem, dla którego warto wykonać ozonowanie samochodu, jest dezynfekcja układu klimatyzacji. W instalacji tej występują idealne warunki do rozwoju koloni grzybów i bakterii. Jeżeli przynajmniej raz w roku nie przeprowadzisz odgrzybiania klimatyzacji, ryzykujesz infekcję górnych dróg oddechowych, przewlekłe podrażnienia oczu, a nawet zapalenie ucha. Tymczasem podczas ozonowania samochodu wystarczy uruchomić klimę w zamkniętym obiegu, aby jednocześnie zdezynfekować cały układ. To właśnie ta dodatkowa korzyść z oczyszczania auta ozonem.

Ozonowanie pojazdów – czy jest bezpieczne?

Ozonowanie pojazdów jest zupełnie bezpieczne dla wnętrza samochodu. Zabieg trwa zbyt krótko, a osiągane robocze stężenie ozonu jest za małe, aby mogło dojść do zniszczenia czy postarzenia elementów wnętrza.

Trójtlen to substancja, która szybko ulega samoistnemu rozkładowi. Dlatego pozostałością po ozonowaniu jest zapach podobny do tego, który poczuć można tuż po burzy. Wszystko to sprawia, że ozonowanie samochodu jest zupełnie bezpieczne i może być wykonywane za każdym razem, gdy zechcesz gruntownie odświeżyć wnętrze pojazdu.

Jak przygotować samochód do ozonowania?

Jeżeli wnętrze jest brudne, a tapicerka poplamiona, najpierw należy wykonać dokładne porządki. Kluczem do osiągnięcia sukcesu w neutralizowaniu zapachów, jest także usunięcie ich źródeł. Dlatego, aby przygotować samochód do ozonowania:

– opróżnij i umyj popielniczki,

– wyrzuć śmieci i dokładnie odkurz dywaniki,

– odkurz również sierść z foteli,

– jeżeli fotele są brudne, zleć dokładne pranie tapicerki. Nie musisz czekać, aż środek wyschnie, bo ozonowanie można wykonać nawet wtedy, gdy wnętrze wciąż jest wilgotne.

Przed ozonowaniem warto pozbyć się z auta wszystkich odświeżaczy powietrza. Przy okazji sprawdź także stan podsufitki. Jeżeli problemem jest zapach papierosowego dymu, podsufitka prawdopodobnie będzie wymagała gruntownego czyszczenia specjalnymi preparatami. Nie musisz jednak obawiać się, że po tych porządkach we wnętrzu pozostanie zapach środków czyszczących, bo zostanie on usunięty podczas profesjonalnego ozonowania samochodu.

Ozonowanie auta w domu czy u profesjonalisty – co wybrać?

Na rynku nie brakuje ozonatorów, których producenci deklarują skuteczność w zastosowaniach domowych czy półprofesjonalnych. Specjalistyczne modele, wykorzystywane przez firmę DDD, osiągają cenę powyżej 5000 zł. Często za ułamek tej ceny można mieć sprzęt, którym teoretycznie wystarczy do wykonania ozonowania samochodu we własnym garażu.

Jednak podstawowym problemem pozostaje wątpliwa wydajność tanich generatorów ozonu. Poza tym, aby cały zabieg był skuteczny, należy w jego trakcie monitorować stężenie trójtlenu po to, aby osiągnąć odpowiednie nasycenie. Tylko wtedy dojdzie do dezynfekcji, czyli likwidacji mikroorganizmów. Detektor ozonu to kolejny wydatek.

Tymczasem profesjonalne ozonowanie samochodu osobowego kosztuje 50 zł. Do zabiegu zostanie użyty specjalistyczny, wydajny generator ozonu. Kompaktowe modele umieszcza się przed fotelem pasażera, ponieważ za schowkiem zwykle znajduje się wlot wewnętrznego obiegu klimatyzacji. Większe ozonatory instaluje się na zewnątrz pojazdu, a ozon dostarcza do środka wężem przez uchylone okno, które na czas zabiegu zostaje dodatkowo uszczelnione. Ozonowanie samochodu wykonane przez profesjonalną firmę DDD, to gwarancja skuteczności zabiegu. Jeżeli zależy Ci na gruntownym odświeżeniu wnętrza, dezynfekcji, a przy okazji także dokładnym odgrzybianiu układu klimatyzacji – zapraszamy na ozonowanie samochodu do DEZPRO.