Srebrne robaki, które błyskawicznie uciekają przed światłem, to rybiki cukrowe. Spotykamy je w domach większości klientów, chociaż nie wszyscy oni zdają sobie z tego sprawę. Insekty te trudno bowiem zaobserwować poza porami żerowania. Dlatego poznaj odpowiedź na pytanie: rybik cukrowy – gdzie występuje?
W tym artykule:
- Skąd się biorą rybiki cukrowe?
- Czy rybiki gryzą?
- Rybiki w kuchni
- Srebrzyki w łazience
- Rybik cukrowy w pokoju
Płaskie, zwężające się ku odwłokowi, ciało z charakterystycznymi czułkami i szczecinami oraz sposób poruszania, którym do złudzenia przypominają małe rybki – oto najprostszy opis srebrzyka, częściej nazywanego rybikiem cukrowym. Te niewielkie owady żyją w towarzystwie człowieka od setek lat. Teraz jednak możemy je skutecznie zwalczać. Najpierw jednak dowiedz się, gdzie szukać rybików cukrowych w Twoim mieszkaniu?
Skąd się biorą rybiki cukrowe?
Rybiki cukrowe to zwierzęta tropikalne, które obecnie spotykamy na wszystkich kontynentach oprócz tych dwóch najzimniejszych. W drodze ewolucji owady te przystosowały się do życia w bardziej umiarkowanym klimacie. Ale nie do końca, bowiem nadal preferują ciepłe i wilgotne miejsca.
Do naszych domów przychodzą w poszukiwaniu schronienia lub pożywienia. Bardzo często spotykamy je w blokach i kamienicach, ale występują również w budynkach wolnostojących i domach prywatnych. Inny gatunek, rybik piekarniany, zasiedla obiekty przemysłowe, w których przez dłuższy czas panuje podwyższona temperatura (np. piekarnie, kuchnie zakładowe itp). Ale rybiki piekarniane w Polsce są bardzo rzadkie.
Czy rybiki gryzą?
Oczywiście, że rybiki gryzą, ponieważ w ten sposób się odżywiają. Najczęściej wybierają skrobię i celulozę oraz inne polisacharydy. Nie pogardzą także włóknami bawełny, lnu czy jedwabiu. Żerują na pozostałościach jedzenia, złuszczonym naskórku, ale również na innych, martwych owadach.
Nie gryzą ludzi, nie posiadają jadu, ani nie przenoszą praktycznie żadnych patogenów. Z trudem wspinają się na pionowe i śliskie powierzchnie, dlatego rzadko spotkasz je we wnętrzu szafek, a jeśli już, to tylko w tych stojących bezpośrednio na podłodze.
Rybiki w kuchni
Rybiki w kuchni znaleźć można przede wszystkim w wilgotnych miejscach. Idealnym przykładem są narożniki pomieszczeń, zwłaszcza wtedy, gdy stoją w nich mopy, których włókna są dla srebrzyków doskonałym schronieniem.
Insekty te czaić się będą również w szczelinach i to często bardzo małych. W zupełności wystarczy im szpara między kafelkami ściennymi i podłogowymi, dziura w okolicy odpływu czy rury, albo pęknięcia listew przypodłogowych za lodówką. Ale rybiki zasiedlą tylko kuchnię, która spełnia dwa podstawowe warunki: panują w niej podwyższona temperatura oraz duża wilgotność. Dlatego, jeśli wyciąg nad Twoją kuchenką nie istnieje, zadbaj o regularne wietrzenie pomieszczenia.
Srebrzyki w łazience
Podobnie sytuacja wygląda z rybikami w łazience. Można nawet stwierdzić, że w tym pomieszczeniu czują się najlepiej. Zapewne także ze względu na fakt, że człowiek w łazience spędza mniej czasu, niż w kuchni, a rybiki cukrowe to przecież bardzo płochliwe insekty.
Srebrzyki w łazience najczęściej spotykamy za sedesem oraz w okolicach prysznicowego brodzika lub wanny. Zakamarki w tych miejscach są z reguły wilgotne, a dotarcie do nich w trakcie sprzątania – mocno utrudnione. Poza tym w toalecie zwykle panuje wyższa temperatura, niż w innych pomieszczeniach, która dodatkowo zwiększa się jeszcze wraz z wilgotnością podczas kąpieli. Dla rybików Twoja łazienka to po prostu raj na ziemi.
Rybik cukrowy w pokoju
Mając na uwadze preferencje środowiskowe srebrzyków, można się mocno zdziwić, gdy spotkamy je w innych pomieszczeniach, niż kuchnia i łazienka. Ale czasami insekty te zapuszczają się także poza swoje ulubione terytoria. Dzieje się tak wtedy, gdy kolonia owadów jest już całkiem spora. Oczywiście pojedynczy rybik może także zawędrować do pokoju całkiem przypadkiem.
W salonach, pokojach dziennych i sypialniach rybiki znajdują zwykle nieco inne pożywienie, niż w kuchni czy łazience. Pomieszczenia te często obfitują we włókna naturalnych materiałów oraz celulozę, czyli papier. Oczywiście rybiki to nie przysłowiowe mole książkowe, które potrafią fruwać i mogą zupełnie zniszczyć Twoją kolekcję książek na półkach. Ale widzieliśmy już dokumenty czy tapetę, którymi zainteresowały się srebrzyki. Dlatego jeżeli masz rybiki cukrowe w pokoju, pomyśl o profesjonalnym zwalczaniu tych insektów, aby pozbyć się problemu szybko i skutecznie.