Małe robaki w łazience i kuchni, które zygzakiem uciekają spod stóp, wywołują u Ciebie obrzydzenie? A może zastanawiasz się, po co zwalczać te niegroźne owady? Nie wiesz, które sposoby na srebrzyki są bezpieczne? Poznaj fakty o srebrzykach i dowiedz się, o czym świadczy ich obecność w mieszkaniu lub domu?

W tym artykule:

Rybiki zauważamy przeważnie wtedy, gdy w swój charakterystyczny sposób poruszają się po podłodze pomieszczenia, w którym niespodziewanie dla nich zapaliliśmy światło. Widok już jednego owada osobom wrażliwym wydaje się obrzydliwy. A kiedy cała gromada srebrzyków zygzakami ucieka pod ściany, nawet najbardziej obojętni klienci dzwonią do nas, aby zlecić profesjonalne zwalczanie rybików. Sprawdź, dlaczego nie warto czekać aż tak długo?

O czym świadczy pojawienie się rybików?

Wbrew pozorom obecność rybików w domu czy mieszkaniu nie zawsze świadczy o zaległościach w porządkach. Co prawda owady te żywią się resztkami jedzenia i złuszczonym naskórkiem, ale nie pogardzą także celulozą, klejem do tapet, a także samymi tapetami czy innymi owadami. Dlatego przetrwają nawet w pomieszczeniu, w którym panuje idealna czystość. Tym bardziej, że bez jedzenia srebrzyk wytrzyma nawet dwanaście miesięcy. Niemniej jednak regularne i dokładne sprzątanie wszystkich zakamarków utrudni życie rybikom i innym insektom.

Pojawienie się rybików w kuchni czy łazience świadczy natomiast o tym, że w pomieszczeniach tych panują idealne warunki do rozwoju populacji owadów. Chodzi o podwyższoną temperaturę i dużą wilgotność. Oczywiście czynniki te powinny być obecne praktycznie stale, aby rybiki czuły się komfortowo. Problem jednak w tym, że ciepło i wilgoć w pomieszczeniu do idealne warunki także do rozwoju kolonii innych, znacznie groźniejszych insektów (np. karaluchów lub prusaków). Dlatego pojawienie się srebrzyków należy traktować jako ostrzeżenie przed tym, że wnętrza naszego mieszkania są przyjazne również dla innych owadów.

5 powodów, dla których trzeba tępić srebrzyki

Rybiki nie stwarzają zagrożenia dla ludzi i zwierząt, dlatego wiele osób zastanawia się, czy w ogóle warto je zwalczać. Poznaj pięć powodów, dla których koniecznie trzeba tępić srebrzyki:

Powód nr 1. – zniszczenia. Rybiki cukrowe niszczą tapety oraz dokumenty i inne przedmioty wykonane z papieru lub tkanin.

Powód nr 2. – występowanie innych insektów. Srebrzyki stanowią naturalne pożywienie skorków pospolitych, pareczników oraz pająków. Dlatego zwalczając rybiki, utrudniasz przetrwanie tym niespecjalnie lubianym owadom.

Powód nr 3. – wrażenia lokatorów. Chociaż rybiki są niegroźne, widok robaków w łazience może skutecznie zniechęcić klientów, gości, a nawet znajomych od kolejnej wizyty w Twoim mieszkaniu czy lokalu.

Powód nr 4. – zwalczanie szkodników. Rybik cukrowy uznawany jest za szkodnika i już z tego powodu powinien być zwalczany. Jeżeli mieszkasz w bloku, którego administracja udowodni, że srebrzyki z Twojego mieszkania roznoszą się do innych lokali, możesz zostać obciążony kosztami dezynsekcji całego budynku.

Powód nr 5. – test skuteczności zabezpieczeń. Jeżeli zlikwidujesz populację rybików i w ciągu najbliższych tygodni owady nie wrócą, oznacza to, że Twoje mieszkanie jest poprawnie zabezpieczone nie tylko przed srebrzykami, ale prawdopodobnie także przed innymi insektami. Jeżeli rybiki wracają, powinieneś odkryć, którędy przechodzą, zanim tą drogą dostaną się karaluchy lub inne, o wiele groźniejsze insekty. Zwróć uwagę, że przed rozpoczęciem zabiegu zwalczania rybików, nasi technicy chętnie doradzą, w jaki sposób skutecznie zabezpieczyć mieszkanie przed migracją rozmaitych insektów.

Czy zwalczanie rybików jest bezpieczne?

Bezpieczeństwo zabiegów usuwania srebrzyków zależy od rodzaju zastosowanej metody. Amtorskie sposoby na rybiki cukrowe często polegają na stosowaniu aromatycznych substancji (np. olejek lawendowy), które mają odstraszać owady. To bezpieczna metoda, ale jej skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Natomiast aplikacja chemicznych preparatów na rybiki zawsze wiąże się z niebezpieczeństwem przypadkowego podtrucia domowych zwierząt lub nawet domowników (szczególnie niebezpieczny jest boraks na rybiki).

W praktyce najbezpieczniej jest skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się zwalczaniem insektów za pomocą specjalistycznych metod. Dzięki temu zyskasz gwarancję, że środki użyte podczas zabiegu są atestowane, a sam zabieg przeprowadzony zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Nie warto się zastanawiać, tym bardziej, że profesjonalne zwalczanie rybików cukrowych w Warszawie i okolicach kosztuje zaledwie 200 zł, i to z gwarancją na trzy miesiące.