Deratyzacja w restauracjach, pubach, barach czy jadłodajniach powinna być traktowana priorytetowo. Gryzonie w takich obiektach powodują bowiem liczne szkody materialne, ale przede wszystkim zagrażają zdrowiu personelu oraz gości. Poznaj fakty, o deratyzacji w lokalach gastronomicznych.

W tym artykule:

Myszy i szczury od setek lat mieszkają w ludzkim sąsiedztwie, ponieważ zapewnia ono schronienie i obfitość pożywienia. Nic więc dziwnego, że wszystkie lokale gastronomiczne to wręcz idealne miejsca od żerowania i rozmnażania się gryzoni. Dlatego też deratyzacja w restauracjach i barach musi być skuteczna, a ze względu na stałą obecność personelu oraz gości, przeprowadzana w sposób bezpieczny dla ludzi. Ale od czego zacząć zwalczanie gryzoni? I co w temacie deratyzacji nakazuje HACCP? Odpowiadamy.

Co zrobić, gdy zauważymy gryzonie w restauracji?

O obecności gryzoni w Twoim lokalu gastronomicznym świadczy wiele śladów: odchody, nadgryzione sprzęt i artykuły spożywcze, charakterystyczny zapach. Bywa jednak i tak, że ani personel, ani właściciel nie zdaje sobie sprawy z problemu dopóki jego źródło nie pojawi się niespodziewanie w pomieszczeniu.

Jeśli zauważyłeś mysz lub szczura, postaraj się nie panikować. Masz raczej małe szanse na to, by go schwytać lub zlikwidować, ponieważ te zwierzęta są bardzo ruchliwe. Pamiętaj o tym, że zwykle podczas spotkania boją się Ciebie bardziej, niż Ty ich, ale szczur zapędzony w pułapkę może rzucić się na człowieka. Jeśli to możliwe, postaraj się zobaczyć, dokąd pobiegł gryzoń, bo w ten sposób możesz zlokalizować norę, prowadząca do gniazda. Odkryjesz także miejsce, w którym szkodniki przechodzą do pomieszczenia. Co potem? Deratyzacja w lokalu gastronomicznym. Najskuteczniejszą przeprowadzi specjalistyczna firma DDD.

Myszy i szczury – jakie zagrożenia?

Wszystkie gryzonie należy bezwzględnie usuwać z obiektu, ale tępienie szczurów i myszy powinno być wykonywane wyjątkowo starannie. W sprzyjających warunkach szkodniki te rozmnażają się przez cały rok, a pojedyncze samice wydają na świat po kilkadziesiąt młodych rocznie. Na dodatek gryzonie są wszystkożerne. I właśnie dlatego niszczą, co popadnie. Najczęściej:

– instalację elektryczną, co może spowodować pożar,

– instalację kanalizacyjną i wodociągową. Przegryzają plastikowe rury, a to może prowadzić nawet do zalania lokalu,

– ściany – wygryzają przejścia, nory, w zabudowie z płyt GK oraz płyt warstwowych lubią zakładać gniazda,

– niszczą artykuły spożywcze, które bezwzględnie należy wyrzucić, jeżeli tylko odkryjesz na nich ślady zębów,

– zanieczyszczają odchodami pomieszczenia oraz żywność.

Nade wszystko myszy i szczury w lokalu gastronomicznym stwarzają poważne zagrożenie biologiczne. Zwierzęta te przenoszą wiele groźnych dla człowieka chorób, które na dodatek są trudne do zdiagnozowania i w konsekwencji niewłaściwie leczone kończą się zgonem (np. szczurza gorączka). Gryzonie roznoszą również pchły i pasożyty. Poza tym ich widok na sali gości w jednej sekundzie zrujnuje Twój wizerunek i dobrą renomę lokalu, na które pracowałeś latami. Nie wspominając o tym, że zwalczaniu gryzoni przepisy HACCP poświęcają sporo uwagi. I to zresztą całkiem słusznie.

Obowiązek deratyzacji a przepisy HACCP

System HACCP zobowiązuje właścicieli lokali użytkowych do aktywnego zwalczania między innymi gryzoni. Ale idzie również o krok dalej, sugerując wdrożenie rozszerzonej profilaktyki, która ma przede wszystkim zapobiegać pojawieniu się gryzoni w lokalu gastronomicznym.

Dobra Praktyka Produkcyjna (ang. Good Manufacturing Practice – GMP) wskazuje na obowiązek ustalenia oraz instalacji punktów kontrolnych, których stały monitoring pozwoli zauważyć pierwsze ślady obecności gryzoni i od razu wyeliminować pojedyncze sztuki. Procedury określają także sposób prowadzenia stosownej dokumentacji GMP oraz zasady przeprowadzania deratyzacji. Jedną z nich jest konieczność wykorzystania preparatów biobójczych, które są niegroźne dla człowieka. Monitoring HACCP od Dezpro jest tak popularny właśnie dlatego, że ściąga z właścicieli lokali gastronomicznych konieczność prowadzenia dokumentacji HACCP oraz doboru odpowiednich środków, sprawdzania punktów kontrolnych, czy przeprowadzenia deratyzacji i dezynsekcji.

Jak zabezpieczyć lokal przed gryzoniami?

Dobrze, jeśli zapamiętasz, że stosowanie profilaktyki w ograniczaniu rozprzestrzeniania się gryzoni, zawsze będzie tańsze niż doraźne usuwanie szkodników. Możesz rozpocząć współpracę z nami, dzięki czemu zyskasz profesjonalną ochronę obiektu przed gryzoniami. Ale powinieneś działać również we własnym zakresie. Jak zabezpieczyć lokal przed myszami i szczurami?

– na bieżąco wynoś do kontenera na śmieci odpadki i resztki żywności,

– zadbaj o szczelne zamknięcia koszy na śmieci (idealnie są metalowe kubły z pokrywami),

– pod żadnym pozorem nie wystawiaj resztek jedzenia dla bezdomnych zwierząt na zapleczu obiektu i zadbaj o to, by nie robili tego Twoi pracownicy,

– nie pozostawiaj otwartych drzwi i okien, zwłaszcza w okresie jesiennym, gdy pierwsze chłody skłaniają polne zwierzęta do poszukiwania ciepłych schronień,

– uszczelnij wszystkie szpary, dziury i inne miejsca, którymi gryzonie mogłyby przejść z zewnątrz lub np. z piwnicy (szczury wędrują rurami kanalizacyjnymi),

– w pomieszczeniach rzadko używanych rozłóż solidne pułapki mechaniczne, dzięki czemu będziesz mógł wykryć początki problemu z gryzoniami w Twoim lokalu.

Pamiętaj o tym, by działania deratyzacyjne rozpocząć natychmiast po odkryciu śladów obecności gryzoni. Tylko wtedy możesz zwalczyć myszy i szczury w lokalu gastronomicznym tanio i szybko .