W praktyce każde publiczne miejsce narażone jest na infestację szkodników. Sprawdź, w jakich obiektach dezynsekcja okazuje się szczególnie ważna dla zdrowia lub nawet życia korzystających z nich ludzi. 

Dezynsekcja to ogólna nazwa wszystkich zabiegów, których celem jest zwalczanie owadów powszechnie uznawanych za szkodniki. Warto jednak pamiętać, że profesjonalna dezynsekcja skutecznie likwiduje insekty w przeciwieństwie do amatorskich sposobów, które zwykle mają wyłącznie działanie odstraszające. To istotna różnica, ponieważ w niektórych publicznych miejscach szkodniki muszą zostać wyeliminowane szybko i skutecznie. Taki efekt zapewnia wyłącznie specjalistyczny zabieg, wykonany przez firmę DDD. 

Dezynsekcja w szpitalach i klinikach

Wiele osób zadziwia konieczność dezynsekcji w placówkach służby zdrowia. Przychodnie, kliniki czy oddziały szpitalne kojarzą się nam bowiem z wyjątkową czystością i zapachem środków odkażających. Jak zatem w tych niemalże sterylnych pomieszczeniach mogą żerować insekty? 

Prawda jest jednak zupełnie inna. Bo chociaż wnętrza przychodni, szpitali czy nawet gabinetów lekarskich z reguły utrzymywane są w nienagannej czystości, to jednak wiele z nich mieści się w starszych budynkach, do których szkodniki z łatwości mogą się dostać. Z tego powodu np. w szpitalnych kuchniach spotykamy karaluchy i prusaki, które z czasem przedostają się na oddziały szpitalne. Tam mają doskonały dostęp do pożywienia, które pacjenci przechowują w szafkach przy łóżkach. 

W placówkach zdrowia nie brakuje również przypadków infestacji pluskiew. Te insekty przynoszą sami pacjenci. Już nie raz wykonywaliśmy dezynsekcję karetki, w której znaleziono te pasożyty. Co ciekawe, szkodniki te przetrwają nawet w sterylnych warunkach, jeżeli tylko będą miały dostęp do swojego jedynego pożywienia, którym jest krew ssaków. Żerują nocami na nieświadomych niczego pacjentach. 

Dezynsekcja w szpitalach i klinikach ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia pacjentów. Prusaki i karaluchy przenoszą bowiem wiele zakaźnych chorób, na które zapadają nawet zdrowi ludzie. Dla osób po zabiegach i przewlekle chorych, a także z obniżoną odpornością immunologiczną kontakt z  żywnością, na której żerowały te szkodniki lub z ich odchodami może skończyć się nawet śmiertelną infekcją. 

Dezynsekcja w szkołach i przedszkolach

Podobne zagrożenia insekty stwarzają również w szkołach, przedszkolach, a nawet w żłobkach. Co rusz słyszymy o wszawicy wśród dzieci. Jej źródłem często jest pojedynczy uczeń, od którego wszy szybko przechodzą na pozostałe dzieci. One z kolei przenoszą insekty do swoich domów. Nierzadko w przedszkolu czy żłobku spotykamy też pluskwy, a bardzo często prusaki i karaluchy. Te ostatnie dostają się do pomieszczeń przez ubytki elewacji, nieszczelną stolarkę czy nawet otwarte drzwi. Zamieszkują spiżarnie, kuchnie oraz sanitariaty. 

Dezynsekcja w szkołach i przedszkolach jest konieczna ze względu na ryzyko infekcji groźnymi chorobami (prusaki, karaluchy) oraz ryzyko rozwoju choroby pasożytniczej (wszy, pluskwy). Jednakże w tego rodzaju obiektach priorytetem pozostaje bezpieczeństwo zabiegów wykonywanych przecież w klasach i salach lekcyjnych, z których na bieżąco korzystają uczniowie. Dlatego dezynsekcję w placówkach edukacyjnych przeprowadza się zwykle za zastosowaniem najmniej inwazyjnych metod (np. żelowanie) lub punktowo (oprysk wybranych części ograniczonej  liczby pomieszczeń). 

Dezynsekcja w zakładach produkcyjnych i magazynach

Dezynsekcja w zakładach produkcyjnych w wielu przypadkach okazuje się niezbędna aż z dwóch powodów. Z jednej strony chroni bowiem zdrowie pracowników, a z drugiej wyklucza możliwość skażenia produktów. Takie ryzyko istnieje przecież zawsze w przemyśle spożywczym. W przedsiębiorstwach tego typu zwykle panują idealne dla insektów warunki, ponieważ pożywienia jest pod dostatkiem, a temperatura w obiektach jest stała. Dlatego obowiązek przeprowadzania dezynsekcji oraz stałego monitoringu obecności szkodników nakładają na przedsiębiorcę z branży spożywczej również przepisy HACCP. 

W magazynach i przechowalniach insekty mogą natomiast spowodować poważne szkody materialne. Problem intensyfikuje pojawienie się szkodników w rolniczych obiektach tego rodzaju, np. w silosach z ziarnami lub innych magazynach płodów rolnych. W tego typu miejscach stosuje się zaawansowaną ochronę przeciwko insektom, która obejmuje metody zwalczania nie tylko pospolitych karaluchów, pluskiew czy mrówek, ale także groźnych szkodników upraw rolniczych. 

Dezynsekcja na lotniskach, stacjach kolejowych i w komunikacji miejskiej

Równie zaskakująca, jak w szpitalach, jest obecność szkodników w środkach transportu publicznego. Coraz częściej spotykamy pluskwy w pociągach, autobusach, a nawet w samolotach. Pojawiają się one tam przypadkowo, zwykle wtedy, gdy przez przypadek wyjdą z bagażu pasażera. Pamiętać bowiem należy, że pluskwy wiodą skryty tryb życia, większość czasu spędzając w kryjówkach, które opuszczają podczas żerowania, co następuje późną nocą. Jeżeli jednak pożywienia jest mało, głodne insekty rozpoczynają poszukiwanie żywiciela o każdej porze doby. I właśnie dlatego pluskwy spacerują we wnętrzach pojazdów komunikacji publicznej. 

Dezynsekcja na lotniskach, stacjach kolejowych i w komunikacji miejskiej jest istotna szczególnie dlatego, że miejsca te odwiedzają ogromne ilości ludzi. Dlatego szkodniki mogą z nich przenieść się na olbrzymie odległości za pomocą licznych nosicieli (pasożyty jak wszy, pchły, pluskwy, kleszcze) lub przewoźników (prusaki, karaluchy, mrówki, biedronki azjatyckie). Co więcej, z uwagi na dużą ilość podróżnych ryzyko infestacji może gwałtownie wzrosnąć. Dlatego właśnie na lotniskach, stacjach kolejowych i w pojazdach komunikacji miejskiej należy często i regularnie przeprowadzać inspekcję pod kątem obecności insektów, a w razie odkrycia szkodników – niezwłocznie przeprowadzić skuteczną dezynsekcję. 

Dezynsekcja w salach kinowych i teatrach

W salach kinowych i teatrach panują bardzo dobre warunki do rozwoju koloni wielu gatunków insektów. Należą do nich zarówno prusaki i karaluchy, które żerują na resztkach żywności wnoszonej przez gości, jak i nawet pluskwy, mogące w ciemnościach żerować na oglądających. W salach kinowych jest bowiem ciemno i ciepło, a w obiciach foteli niewielkie insekty znajdują wiele doskonałych kryjówek. Szkodniki często żerują także w częściach gastronomicznych kin i teatrów, ponieważ panują w nich warunki zbliżone do kuchni restauracji i barów. 

Z uwagi na okresowe wykorzystanie z tych miejsc przez ludzi, dezynsekcja sali kinowej czy teatralnej jest stosunkowo prosta. Oczywiście wyzwaniem może być skuteczne zamgławianie pomieszczenia o tak dużej kubaturze, ale i to nie stanowi problemu dla technika dysponującego odpowiednio wydajnym zamgławiaczem ULV. Skuteczność zabiegu zdecydowanie polepsza możliwość zamknięcia sali kinowej czy teatralnej na okres kilku godzin, w czasie których można wszystkie działania przeprowadzić z należytą starannością i zaaplikować środek owadobójczy w miejsca najchętniej wybierane przez insekty na kryjówki.