Jak zwalczyć pluskwy w mieszkaniu? Metody domowe i profesjonalne. Czy warto zwalczać pluskwy samodzielnie?

Co zrobić wtedy, gdy zauważymy, że w naszym domu pojawili się nieproszeni goście? Jak poradzić sobie z obecnością pluskiew i podobnych im szkodników? Czy domowe sposoby na pluskwy wystarczą, by pozbyć się ich na dobre?

Domowe metody na pluskwy

Istnieje sporo domowych, często nawet sprawdzonych metod na pozbycie się z mieszkania  niechcianych współlokatorów. Problem w tym, że nie zawsze są one skuteczne na tyle, by pluskwy wyeliminować na dłużej. Poniżej piszemy dlaczego.

Utrzymuj dom w czystości. Ta zasada z jednej strony pozwoli na szybkie wykrycie problemu, ale nie zawsze sprawdzi się w usuwaniu pluskiew. Dlaczego? Dlatego, że pluskwy nie biorą się z brudu i braku higieny. Oczywiście zaniedbane mieszkanie może się okazać świetnym siedliskiem, ale szkodniki mogą się pojawić nawet w bardzo czystych domach, wystarczy, że ktoś je przypadkowo przyniesie ze sobą. Profilaktyce, tudzież szybkiemu dostrzeżeniu nieproszonych gości sprzyja za to częste sprzątanie i sprawdzanie zakamarków. Im wcześniej zauważymy nieprawidłowości, tym łatwiej będzie się ich pozbyć.

Częste pranie pościeli i używanie parownicy

Ten punkt wiąże się z poprzednim. Tak, pluskwy i ich jaja giną w wyższej temperaturze, więc warto regularnie prać pościel w minimum 60 stopniach. To jednak unieszkodliwi tylko część z nich.

Używanie parownicy do czyszczenia zakamarków również pomoże wybić część owadów, a jeśli osobników nie jest zbyt dużo, takie rozwiązanie może się okazać skuteczne w 100%. Wymaga jednak dużej staranności i cierpliwości.

Ważne: każde traktowane gorącą parą miejsce powinno osiągnąć temperaturę minimum 45 stopni Celsjusza.

Stosowanie parownicy nie sprawi jednak, że pluskwy już do nas nie wrócą. Lepiej poradzą sobie wyspecjalizowane środki owadobójcze. Nie zmieni to jednak faktu, że parownica stanowi najlepszy i najbezpieczniejszy z domowych sposobów w walce z pluskwami. Jeżeli chcemy spróbować swoich sił w zwalczaniu pluskiew warto wybrać właśnie tą metodę.

Ocet, lawenda, środki z marketu

Domowe sposoby czy środki z marketu polecane są na wszystko – komary, pluskwy inne szkodniki tudzież niepożądane w domu owady. Prawdą jest, że zapach octu, cytrusów, lawendy odstrasza część z nich dość skutecznie, ale nie gwarantuje 100% skuteczności.

Ocet zadziała na pluskwy właściwie tylko wtedy, gdy zostanie zaaplikowany bezpośrednio na ich ciała. To trudne do realizacji, a wlanie go do szpar w meblach może je zwyczajnie zniszczyć. O charakterystycznym zapachu nie wspominając.

Środki na bazie lawendy, m.in. te stosowane na skórę  – wiemy to od naszych klientów – nie odstraszają pluskiew. Nie przestają gryźć.  


Podobnie jest ze środkami dostępnymi w marketach czy sklepach budowlanych. Działają, ale często w krótkiej perspektywie, jedynie doraźnie eliminując problem. Często też nie są stosowane prawidłowo, co obniża ich skuteczność. Fakt, iż ich działanie często jest niezadowalające powodowane jest także mniejszym stężeniem substancji czynnej. Co gorsza, takie małe dawki środka owadobójczego sprawiają, że pluskwy mogą się na niego uodpornić…

Czy domowe metody na pluskwy są skuteczne?

Jako profesjonaliści zawsze radzimy, by skorzystać z usług tych, którzy znają się na swojej pracy i mają za sobą wieloletnią praktykę. Domowe metody, zwłaszcza częste sprzątanie mogą być skuteczne, ale raczej jako działania profilaktyczne, mające na celu szybkie wykrycie problemu lub ograniczenie jego występowania. Środki przeciw pluskwom dostępne w dużych sklepach sprawdzą się na małą skalę, ale ich efekt, prawdopodobnie, będzie dość nietrwały, podobnie jak stosowanie myjek parowych, octu czy innych, naturalnych środków.

Profesjonalne odpluskwianie i jego skuteczność

Dlaczego profesjonalne metody odpluskwiania zawsze będą lepsze? Dlatego, że firmy takie jak nasza, obecne na rynku od lat, nie tylko stosują sprawdzone środki i metody działania, ale zatrudniają też fachowców w swojej dziedzinie. Rynek się zmienia, ludzie są bardziej mobilni, a przez to narażeni na styczność z pluskwami. Szkodniki zaś przystosowują się do nowych warunków, uodporniają się na  znane lub słabe środki ochronne… My zaś podążamy ich tropem, na każdym kroku weryfikując efektywność działań, udoskonalając je i rozszerzając paletę metod i środków dezynsekcyjnych.

Na przykład obecnie w procesie odpluskwiania stosujemy najczęściej specjalną sekwencję preparatów. Każdy przeprowadzany przez nas zabieg obejmuje użycie 3 różnych środków i  do 6 substancji czynnych.

Dzięki temu nasze metody odpluskwiania majągwarancję skuteczności nawet do 6 miesięcy. Wieloletnia praktyka oraz sprawdzone w toku działań gama wyselekcjonowanych preparatów pozwala nam w bezpieczny sposób poradzić z problemem wielu ludzi, zarówno osób prywatnych, jak i firm.

Profilaktyka po zabiegach profesjonalnych

Chodzić, obserwować, parafrazując klasyka. Tak naprawdę nie ma 100% gwarancji, że pluskwy nigdy się u nas już nie pojawią, wystarczy bowiem, że nieświadomie przywieziemy kilka z hotelu lub przywędrują od sąsiada. Niemniej, warto regularnie sprawdzać swoje lokale, zaglądać w trudno dostępne miejsca, zwłaszcza w sypialni i pokoju dziennym. Dzięki temu, nawet jeśli nie ustrzeżemy się przed pluskwami, to szybko zauważymy ich obecność.

Dodatkowo pomóc może na przykład poprawienie / uszczelnienie fug w płytkach gresowych czy kafelkach, jeśli są wyłożone w pomieszczeniach przylegających do zainfekowanych wcześniej pokoi, załatanie szczelin w deskach i panelach podłogowych oraz meblach, zwłaszcza sypialnianych (także poszyciu materiałowym). To tam najczęściej gnieżdżą się pluskwy.

Jeśli chcecie wiedzieć, jak rozpoznać obecność pluskiew, polecamy naszą publikację: Pluskwy w mieszkaniu? Jak rozpoznać ich obecność?