Gniazdo os w elewacji budynku to problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Stwarza on poważne zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia ludzi Na dodatek usunięcie takiego gniazda bez specjalistycznego sprzętu najczęściej kończy się poważnym uszkodzeniem fasady. Dlatego dowiedz się, jak sobie poradzić z gniazdem os w elewacji budynku. 

Wszystkie gatunki os są insektami, których chcemy pozbyć się za wszelką cenę. Owady te bywają bowiem natrętne i agresywne, a ich użądlenia mogą mieć fatalne skutki. Dlatego obecność os nigdy nie jest mile widziana. Ale co zrobić, gdy wybudują sobie gniazdo bezpośrednio w fasadzie lub ścianie budynku? 

Które gatunki os budują gniazda w elewacji budynku?

Na całym świecie odkryto ponad 1000 gatunków os. W Polsce występuje ich 12. Przeważająca większość z nich buduje gniazda w otworach w ziemi (np. norach gryzoni), w starych pniach drzew, na poddaszach zabudowań gospodarczych zwłaszcza pod więźbą dachową. Ale jeden gatunek os szczególnie upodobał sobie ściany budynków. 

Chodzi osy dachowe. Łacińska nazwa tego gatunku brzmi Vespula germanica i pewnie dlatego ich przedstawicieli nazywa się także osami niemieckimi. Robotnice V. germanica dorastają do 11 – 16 mm, a królowe mierzą od 16 – 20 mm. Nie są to więc całkiem małe insekty. Budują gniazda najczęściej o średnicy od 20 do 30 cm, ale spotykane są także olbrzymie konstrukcje mierzące nawet 100 cm. 

Po czym poznać, że osy zbudowały gniazdo w ścianie domu?

Osy budują gniazda w elewacjach budynku dlatego, że styropian, tworzący warstwę termoizolacji, stanowi dla nich doskonałą ochronę zarówno przed warunkami atmosferycznymi, jak i drapieżnikami oraz ludźmi. A na dodatek materiał ten owady mogą bez większych problemów usunąć, tworząc pustą przestrzeń o dowolnych rozmiarach. 

Gniazdo w elewacji budynku jest doskonale zamaskowane, praktycznie niewidoczne. Jego obecność można jednak stwierdzić po charakterystycznych oznakach takich, jak:

– zwiększona ilość os na oknach i wewnątrz mieszkania,

– obecność kuleczek styropianu pod ścianą budynku,

– niewielki otwór wlotowy w elewacji, chociaż często osy dostają się do warstwy ocieplenia od dołu ściany.

Możesz też mieć szczęście i zauważyć owada wchodzącego do kanału prowadzącego do gniazda lub stamtąd wylatującego. Wtedy zyskujesz stuprocentową pewność, że w elewacji osy zbudowały gniazdo.

Jakie zagrożenia stwarza gniazd os w elewacji budynku?

Obecność os stwarza wiele zagrożeń. W trakcie budowy gniazda niszczą one ocieplenie ścian, usuwając z niej styropian. Oprócz utraty właściwości termoizolacyjnych, duże szkody powstają także podczas nieumiejętnego usuwania takich gniazd. Na szczęście w Dezpro wykorzystujemy metodę, która ogranicza zniszczenia prawie do zera. Piszemy o tym w dalszej części tego artykułu. 

Poza tym osy to owady natrętne i agresywne. Mogą zaatakować już wtedy, gdy próbujesz odgonić je ręką. Dla zdrowego człowieka użądlenie osy jest „tylko” bolesne i kończy się miejscową opuchlizną. U osób uczulonych na jad osy mogą pojawić się odczyny alergiczne w postaci świądu, wysypki i rozległej opuchlizny. Istnieje także ryzyko wystąpienia gwałtownej reakcji uczuleniowej, czyli wstrząsu anafilaktycznego, który jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. 

Niezależnie od tego użądlenie osy w język czy wewnątrz jamy ustnej nawet u nie uczulonego człowieka może spowodować opuchliznę, w wyniku której użądlony po prostu się udusi. A o użądlenia w te miejsca nie trudno, ponieważ w poszukiwaniu jedzenia osy często wchodzą do butelek, puszek i kubków z napojami. Nieświadoma ich obecności osoba bierze łyk, a owad żądli w najbardziej niebezpieczne miejsca.

Dlaczego tak trudno usunąć gniazdo os w elewacji budynku?

Właśnie ze względu na zagrożenia, które powodują osy, zaciekle zwalcza się te owady. Niestety, usunięcie gniazda os w elewacji budynku jest bardzo trudnym zadaniem. Wszystko dlatego, że trudno zlokalizować jego położenie. 

Budowę gniazda osy zaczynają od usunięcia styropianu z okolic otworu w elewacji. W ten sposób tworzą wąski tunel w warstwie izolacyjnej, który może mieć wiele zakrętów i długość dochodzącą nawet do kilkudziesięciu centymetrów. Dopiero na jego końcu os tworzą pustą komorę, w której szybko powstaje gniazdo. Ma ono zwykle kilkanaście centymetrów, ale trafiają się także budowle o średnicy ponad 60 cm. 

Całe takie gniazdo jest zupełnie niewidoczne z zewnątrz, a ze światem łączy je tylko wąski wylot tunelu. Aplikacja środka owadobójczego do tego korytarza nie przynosi żadnych efektów, inteksycyd nie dociera do gniazda. Dlatego ginie co najwyżej kilka owadów, znajdujących się u wylotu korytarza, ale reszta kolonii i królowa pozostają bezpieczne.

Wszelkie próby zatkania wylotu, w tym chyba najpopularniejsza, za pomocą piany montażowej, skazane są na niepowodzenie, bo po utwardzeniu się pianki, osy wygryzają w niej nowy korytarz. Opcjonalnie, jeżeli nie uda się owadom przegryźć przez zator, ominą go i szybko wybudują nowy otwór wylotowy. 

Żeby osiągnąć sukces, trzeba zaaplikować inteksycyd bezpośrednio do wnętrza gniazda os w elewacji budynku. Dlatego niektórzy w tym celu wykonują odwierty w ścianie tak długo, aż w końcu trafią na owadzią konstrukcję. Skutkuje to permanentnym zniszczeniem elewacji, które musi zostać niezwłocznie naprawione, ponieważ przez otwory do warstwy izolacyjnej będzie dostawała się woda z opadów atmosferycznych. Nie wspominając już o drastycznym obniżeniu właściwości termoizolacyjnych podziurawionej fasady domu. 

Profesjonalne usuwanie gniazd os w elewacji budynków – najlepsza metoda.

W praktyce usunięcie gniazda os w elewacji budynku bez powodowania rozległych zniszczeń jego fasady jest po prostu niemożliwe. W Dezpro stosujemy jednak nowoczesny sprzęt, dzięki któremu możemy precyzyjnie określić położenie gniazda os. Ta metoda okazuje się skuteczna niezależnie od rozmiarów gniazda i jego lokalizacji. Co więcej, pozwala przeprowadzić zabieg w ciągu kliku minut, a wszystkie insekty, łącznie z królową, zostają zneutralizowane podczas tylko jednej aplikacji intekscydu. Jak to robimy?

Obecność os w elewacji powoduje punktowy wzrost temperatury jej zewnętrznej warstwy. Dlatego nasz technik ogląda ścianę przez czułą kamerę termowizyjną. Posiada ona wysoką rozdzielczość, dzięki czemu umożliwia zlokalizowanie obszarów, których temperatura różni się od tła o ułamki stopni Celsjusza. Miejsce, w którym osy zbudowały gniazdo, jest zwykle cieplejsze o ok. 2℃ od reszty ściany. Widać je więc idealnie na obrazie z kamery.

Technik oznacza położenie gniazda os w elewacji, a następnie w jego środku wykonuje pojedynczy otwór o średnicy około 10 mm. Przez niego aplikuje preparat owadobójczy bezpośrednio do wewnątrz gniazda. W ciągu kilku minut powoduje to neutralizację całej kolonii wraz z królową. A ponieważ otwór jest tylko jeden i do tego niewielki, szybko i tanio można go załatać, przywracając właściwości termoizolacyjne warstwy ocieplającej ścianę.

Warszawa: komu zlecić usunięcie gniazd os w elewacji budynku?

Usuwaniem gniazd os w elewacji budynku na terenie Warszawy i w jej okolicach zajmuje się wiele firm. Jednak prawdopodobnie tylko my używamy do tego kamery termowizyjnej, minimalizując uszkodzenia fasady. Jeżeli chcesz szybko i skutecznie pozbyć się os, po prostu zadzwoń do nas lub wyślij nam wiadomość. Skontaktujemy się tak szybko, jak to możliwe. 

W kolejnym kroku ustalimy wygodny dla Ciebie termin wykonania zabiegu. Ze względu na tryb życia tych owadów, bardzo często działamy wieczorami, gdy wszystkie osy są już w gnieździe. Nasz technik przyjeżdża pod wskazany adres, lokalizuje gniazdo, wykonuje odwiert i aplikuje środek owadobójczy. Cały zabieg trwa maksymalnie kilkanaście minut. A następnego dnia możesz już zatkać powstały otwór np. pianką montażową, która przy okazji wypełni wnętrze gniazda.


Sprawdź naszą wizytówkę: https://www.google.com/maps?cid=15607396479022078749