Nadchodzi zima, a wraz z pierwszymi chłodami tradycyjnie powraca problem gryzoni, które szukają schronienia w naszych domach. Chodzi zwłaszcza o myszy, których obecność w domu wiąże się z licznymi zniszczeniami i zagrożeniami. Dlatego dowiedz się, jak zabezpieczyć dom przed gryzoniami na zimę.
Spis treści:
- Dlaczego myszy chcą dostać się do domu?
- Jak zabezpieczyć dom przed myszami? Czy to możliwe?
- Tego unikaj, jeśli nie chcesz mieć problemy z myszami w domu
- Myszy w domu – jak szybko i skutecznie pozbyć się gryzoni?
W Polsce najpowszechniej występują dwa gatunki myszy: domowa i polna. To niewielkie, bardzo zwinne i płochliwe ssaki, które szybko się przemieszczają. Należą do gatunków synantropijnych. Chociaż od setek lat człowiek zwalcza je na rozmaite mniej lub bardziej skuteczne sposoby, każdej jesieni nowe pokolenia myszy szukają schronienia w ludzkich siedzibach. Poznaj fakty na ten temat.
Dlaczego myszy chcą dostać się do Twojego domu?
Myszy polne przez większą część roku żyją na zewnątrz budynków. Zamieszkują łąki, pola, skraje lasów, parki i ogrody. Ich dieta jest bardzo zróżnicowana i zależy w głównej mierze od dostępności różnych pokarmów. Chociaż doskonale sobie radzą w naturalnym środowisku, instynktownie szukają bezpieczniejszych miejsc do zimowania. Właśnie dlatego tak często próbują dostać się do naszych domów.
Te bardzo ciekawskie zwierzęta doskonale opanowały sztukę przeciskania się przez wąskie otwory i eksplorację nowych terenów. Wabią je resztki jedzenia, ale poradzą sobie także z foliowymi czy papierowymi opakowaniami artykułów spożywczych. Kiedy dostaną się do domu, najprawdopodobniej będą próbowały zbudować gniazdo, powodując przy tym dodatkowe zniszczenia mebli i ścian, a nawet odzieży, kocy czy bielizny przechowywanych np. na strychu.
Jak zabezpieczyć dom przed myszami? Czy to możliwe?
Skuteczne zabezpieczenie domu przed myszami jest trudne, ale nie niemożliwe. W pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby wszystkie otwory w elewacji były chronione. W przypadku okien i drzwi oznacza to po prostu ich szczelne zamykanie, ale zwróćmy uwagę również na otwory wentylacyjne, zsypy do piwnicy czy nawet rury kanalizacyjne. Warto poświęcić nieco czasu na dokładną inspekcję całej elewacji budynku w poszukiwaniu najmniejszych nawet szczelin, którymi te niewielkie gryzonie mogłyby przedostać się do środka.
Poza tym w mniej uczęszczanych pomieszczeniach takich, jak:
- piwnice,
- strychy,
- pawlacze,
- garderoby,
warto rozłożyć mechaniczne pułapki na myszy albo w postaci lepu. Akcesoria tego rodzaju doskonale nadają się do monitorowania obecności gryzoni. Należy jednak pamiętać o tym, aby łapki rozstawiać w miejscach niedostępnych dla pozostałych domowników, szczególnie dzieci oraz domowych zwierząt. Z tego też powodu odradzamy profilaktyczne wysypywanie trutek na myszy, ponieważ przypadkowe spożycie tych preparatów może mieć fatalne skutki zarówno dla ludzi, jak i czworonożnych mieszkańców.
Tego unikaj, jeśli nie chcesz mieć problemy z myszami w domu
W ochronie domu przed myszami olbrzymie znaczenie ma profilaktyka. Zadbaj więc o to, aby kosze na śmieci znajdowały się w odpowiedniej odległości od budynku. Kubły powinny mieć szczelne pokrywy. Uporządkuj przestrzeń w najbliższym otoczeniu domu. Chodzi np. o sterty gałęzi lub nawet gęste krzewy, w których mogłyby mieszkać myszy. Postaraj się nie zostawiać otwartych czy uchylonych drzwi i okien, pamiętając, że te gryzonie potrafią doskonale się wspinać, więc wejście po elewacji nawet na trzecie piętro nie stanowi dla nich większego problemu.
Profilaktykę należy rozszerzyć także na wnętrza pomieszczeń. Przede wszystkim regularnie wynoś z domu śmieci oraz inne odpadki, na których już mogą żerować gryzonie. Artykułu spożywcze w kuchennych szafkach, spiżarniach i piwnicach najbezpieczniej jest przechowywać w szczelnie zakręconych szklanych słoikach. Zabezpieczyć należy także owoce i warzywa. Jeśli odkryjesz na żywności ślady zębów gryzoni albo przegryzione opakowania, pod żadnym pozorem nie spożywaj tych artykułów. Takie jedzenie niestety trzeba wyrzucić.
Myszy w domu – jak szybko i skutecznie pozbyć się gryzoni?
Niezależnie od stopnia zabezpieczenia naszego domu przed myszami, koniecznie trzeba zwracać uwagę na ewentualne ślady ich obecności. W przypadku myszy najbardziej charakterystyczny jest zapach ich odchodów, wypełniający pomieszczenia, w których ukrywają się te gryzonie. Wspomniane już ślady zębów na żywności, meblach czy innym wyposażeniu również powinny Cię zaalarmować. Możesz też po prostu zauważyć uciekające w panice myszy, gdy niespodziewanie wejdziesz do pomieszczenia.
Jeśli w ten lub inny sposób odkryjesz, że gryzonie zamieszkały Twój dom, możesz spróbować samodzielnie je wytępić. Polecamy wspomniane już łapki i pułapki, które trzeba regularnie opróżniać. Trutki dostępne w detalicznym handlu to preparaty o niskich stężeniach substancji czynnych, dlatego ich skuteczność jest niska. Znacznie szybciej i zdecydowanie bardziej skutecznie problemy z myszami w Twoim domu rozwiąże profesjonalna deratyzacja, która jest jedną naszych podstawowych usług.