Pluskwy skutecznie można zwalczać jedynie za pomocą dwóch profesjonalnych metod. Jedną z nich jest właśnie opryskiwanie. Dowiedz się, jak przebiega ten zabieg i kiedy warto go wykonać? Sprawdź, czy oprysk na pluskwy jest bezpieczny?

Spis treści:

  • Jak wykonuje się opryskiwanie na pluskwy?
  • Oprysk na pluskwy – kiedy warto go wykonać?
  • Czy opryskiwanie na pluskwy jest bezpieczne?

Chociaż pluskwy nie przenoszą chorób, ani nie powodują bezpośrednich zniszczeń (ale ich odchody trwale barwią szczególnie chłonne powierzchnie), tępione są równie często, co inne szkodniki. Wszystko dlatego, że pluskwy żywią się ludzką krwią. Żerują tylko nocami, a najliczniej zamieszkują łóżka i inne meble wypoczynkowe, na których sypiają ich ofiary. Dowiedz się więcej na temat opryskiwania na pluskwy.

Jak wykonuje się opryskiwanie na pluskwy?

Podczas opryskiwania stosujemy specjalne preparaty o działaniu kontaktowo-żołądkowym. W odpowiednich stężeniach tworzą one ciecz roboczą, którą aplikujemy za pomocą opryskiwacza wysoko- lub niskociśnieniowego w zależności od potrzeb. Dla skuteczności tej metody zwalczania pluskiew najważniejsze jest jednak zjawisko, które zachodzi podczas odparowywania cieczy roboczej. 

Ciecz robocza, naniesiona na powierzchnię w wyniku opryskiwania, wysycha, zamieniając się w  aktywną strukturę w formie mikroskopijnej wielkości kapsułki z insektycydem. Kapsułki są tak małe, że widać je dopiero pod mikroskopem i gęsto pokrywają powierzchnie, poddane zabiegowi. Co ważne, utrzymują się na tych powierzchniach nawet przez kilka tygodni. Przez cały ten czas aktywnie zwalczają pluskwy, które podczas żerowania rozrywają mikrokapsułki, wchodząc w kontakt ze środkiem owadobójczym.

Oprysk na pluskwy – kiedy warto go wykonać?

Chociaż nie zawsze, to jednak w pewnych sytuacjach opryskiwanie jest najlepszą metodą zwalczania pluskiew. Stosuje się je zwykle wtedy, gdy:

– trzeba zabezpieczyć chłonne powierzchnie lub tkaniny,

– zabieg należy wykonać punktowo,

– nie można użyć zamgławiacza,

– jako wzmocnienie efektów zamgławiania podczas zwalczania bardzo dużych kolonii pluskiew.

Pomimo tego, że opryskiwanie można zastosować tylko w wybranych miejscach, i tak musisz wraz z innymi domownikami opuścić mieszkanie na czas zabiegu. Pamiętaj o tym, aby zabrać ze sobą domowe zwierzęta.

Czy opryskiwanie na pluskwy jest bezpieczne?

Klienci często pytają nas, czy opryskiwanie na pluskwy jest bezpieczne dla domowników i domowych zwierząt? Okazuje się, że tak, ale tylko wtedy, kiedy po zabiegu będziemy przestrzegać zaleceń technika. Podstawową kwestią jest dokładne przewietrzenie wszystkich pomieszczeń. Warto w tym wypadku kierować się zasadą „im dłużej, tym lepiej”, ale minimalny czas wietrzenia mieszkania po opryskiwaniu to dwie godziny. 

Poza tym należy dokładnie umyć ciepłą wodą z dodatkiem detergentu wszystkie powierzchnie, które mogą mieć kontakt z żywnością. Tak samo należy postąpić z akcesoriami kuchennymi oraz przyborami toaletowymi, zwłaszcza wtedy, gdy nie zabezpieczyliśmy ich przed rozpoczęciem zabiegu. Akcesoria domowych zwierząt również umyj, a legowiska wypierz, albo najlepiej wymień na nowe. Jeżeli posiadasz w domu kota, poinformuj o tym naszego technika, aby mógł zastosować intekscyd, który nie zawiera permetryny.