Wbrew pozorom problemy ze szkodnikami zdarzają się nawet w wyjątkowo zadbanych i czystych mieszkaniach. Większości z nas wydaje się, że ten problem dotyczy tylko zaniedbanych gospodarstw domowych, co niestety nie jest prawdą. W praktyce pluskwa domowa jest zmorą ludzi na całym świecie, niezależnie od poziomu zachowanej czystości czy statusu społecznego. Na szczęście jest co najmniej kilka technik, dzięki którym można podjąć walkę z tymi „niechcianymi gośćmi”.
Ozonowanie
Ozon jest gazem składającym się z trzech atomów tlenu. Jest to gaz, który powstaje naturalnie w atmosferze ziemskiej. Jednak współczesna technika pozwala bez problemowo wytworzyć ozon za pomocą specjalnych urządzeń zwanych generatorami ozonu. Po zabiegu zwanym ozonowaniem powietrze pozostaje czyste, świeże i co najważniejsze wolne od wirusów, bakterii i grzybów. Ponadto, ozon jest ceniony za to, że neutralizuje przykre zapachy. Dzięki czemu bywa wykorzystywany jako środek likwidujący zapach stęchlizny, spalenizny lub dymu nikotynowego.
Wedle licznych doniesień jakie można znaleźć w Internecie ozon skutecznie uśmierca insekty. Jest to po części prawda, gdyż, rzeczywiście ozonowanie w wysokim stężeniu jest skuteczne w walce z niektórymi insektami. Niestety w praktyce ozon raczej nie powinien być głównym elementem strategii w walce z insektami, gdyż żeby zabieg tego typu był skuteczny, trzeba by użyć ekstremalnie wysokiego stężenia, co w praktyce jest niemożliwe. Warto odnotować, że ozon to jeden z najsilniejszych utleniaczy, przez co zbyt wysokie stężenie może uszkodzić wyposażenie pomieszczeń – z reguły powoduje odbarwienia i korozję. W szczególności podatne są materiały zawierające gumę oraz metale (z wyłączeniem złota i platyny). Z tego powodu usługi ozonowania powinny wykonywać tylko wyspecjalizowane firmy, które kontrolują stężenia ozonu profesjonalnym miernikiem z certyfikatem kalibracji.
Prusaki – jak skutecznie zwalczyć i pozbyć się problemu
Prusaki to nieproszeni goście w naszych domach. Traktują dom niczym stołówkę ze stałym dostępem do pokarmu. Najczęściej do ich zwalczania stosuje się oprysk, żelowanie lub zamgławianie ULV.
Badania przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych pokazują, że karaczany w porównaniu do innych owadów są wyjątkowo odporne na działanie ozonu, jednak ostatecznie nawet one muszą uznać jego wyższość (pod warunkiem zastosowania stężenia 10 000ppm). Według badań karaczany, które zostały przez godzinę wystawione na toksyczne działanie ozonu o wysokim stężeniu wykazały śmiertelność na poziomie 91% (stadia młodociane) oraz 87,8% (osobniki dorosłe). Natomiast już po 3 godzinach zarówno młode jak i dorosłe osobniki musiały całkowicie uznać wyższość ozonu, gdyż śmiertelność w obydwóch przypadkach osiągnęła pułap 100%.
Standardowo podczas dezynfekcji mieszkania metodą ozonowania, stosuje się stężenie na poziomie około 10ppm. Niestety jest to zbyt niskie stężenie by osiągnąć satysfakcjonujący efekt. W związku z czym nawet kilkukrotne powtarzanie zabiegu (wbrew niektórym doniesieniom) nie zwalczy karaczanów.
Należy pamiętać, że zamgławianie ULV oraz inne metody walki z prusakami to nie wszystko. Ważne jest też zachowanie podstawowych zasad higieny. Między innymi niepozostawianie nieumytych naczyń na noc, częste wynoszenie śmieci organicznych, dokładne wycieranie blatów kuchennych z pozostałości po jedzeniu oraz przechowywanie jedzenia w zamkniętych pojemnikach. Trzymanie się tych kilku prostych zasad bez wątpienia jest podstawą prewencji przeciwko karaczanom.
Pluskwy – jak się ich pozbyć
Obecnie pluskwa domowa niestety pojawia się coraz częściej. Możemy ją spotkać w mieszkaniach, hotelach, środkach transportu publicznego oraz praktycznie wszędzie, gdzie pluskwa czuje się bezpiecznie i ma dostęp do pożywienia. Ulubione miejsca żerowania pluskiew to łóżka, fotele, ramy obrazów oraz listwy.
Jedną z niewielu skutecznych metod w walce z pluskwami jest zamgławianie ULV. Jest to metoda polegająca na rozprowadzeniu cieczy roboczej (zazwyczaj w postaci koncentratu biobójczego o odpowiednim stężeniu) za pomocą urządzenia zwanego generatorem zimnej mgły. Praktyka pokazuje, że dzięki tej metodzie można dotrzeć do mało dostępnych zakamarków, w których pochowane są pluskwy i tym samym skutecznie je wybić.
Poza zamgławianiem ULV, szczególnie interesujące jest działanie ozonu na pluskwę domową. Badania przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych pokazują, że samce pluskwy domowej są wrażliwe na ozon podany w wysokim stężeniu. Doświadczenie pokazuje, że podawanie ozonu w dawce 1800 ppm, już po 150 minutach skutkuje śmiertelnością na poziomie 100%.
Oczywiście tak wysokie stężenie ozonu jest możliwe do uzyskania wyłącznie w warunkach laboratoryjnych. Podobnie jak w przypadku karaczanów, również pluskwy narażone nawet na kilkukrotną ekspozycję na ozon o stężeniu 10ppm bez problemu sobie z nim poradzą. W związku z czym ozonowanie w praktyce nie jest skuteczną metodą w walce z pluskwą domową.
W praktyce ozonowanie nie jest skutecznym rozwiązaniem na walkę z prusakami oraz pluskwą domową
Odpowiadając na tytułowe pytanie należy jednoznacznie odpowiedzieć, że ozonowanie w praktyce nie jest skuteczne w walce z prusakami oraz pluskwą domową. Owady te nie radzą sobie z ekspozycją na ozon jedynie, gdy ten jest w bardzo dużym stężeniu. Co w praktyce jest niemożliwe do uzyskania ze względu na bezpieczeństwo i koszt takiego przedsięwzięcia. Warto jednak odnotować, że w przypadku nielicznych insektów ozonowanie może być skutecznym rozwiązaniem. Szczególnie czułe na działanie ozonu są szkodniki magazynowe, między innymi wołek kukurydzowy, wołek ryżowy, trojszyk gryzący, trojszyk ulec, omacnica spichrzanka oraz mklik mączny.
Podsumowując, walka z karaczanami, pluskwą domową oraz innymi insektami to niestety trudny proces, który w większości przypadków wymaga pomocy specjalisty. Wiele osób na początku próbuje zwalczać insekty domowymi sposobami oraz ogólnodostępnymi środkami. Niestety bardzo często tego typu działania po prostu zawodzą. Zamgławianie ULV to jedna z nielicznych metod, która pozwala osiągnąć zadowalający wynik pod warunkiem, że jest zastosowana w przemyślany sposób.