Pluskwy jeszcze do niedawna spotykane były raczej sporadycznie. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat stały się tak powszechne, że obecnie najwięcej wykonujemy właśnie zabiegów odpluskwiania. Dlatego sprawdź, skąd biorą się pluskwy, ponieważ dzięki tej wiedzy możesz uchronić się przed ich inwazją w Twoim domu lub mieszkaniu.

Spis treści:

  • Czy pluskwy biorą się z brudu? Poznaj prawdę.
  • Czy pluskwy żyją w ubraniach? Zadziwiające fakty. 
  • Skąd się biorą pluskwy w łóżku? Prosta odpowiedź. 
  • Dlaczego pluskwy pojawiają się po odpluskwianiu?

Pluskwy to niewielkie insekty, które odżywiają się krwią ssaków. Nie latają i nie skaczą, lecz przemieszczają się na trzech parach cienkich odnóży. Nie wydają również dźwięków i dopóki ich populacja w pomieszczeniu jest niewielka – nie wydzielają żadnego zapachu. Pomimo tego, że nie przenoszą żadnych chorób, od dziesięcioleci są jednym z najzacieklej zwalczanych insektów. Ale wciąż nie zostały całkowicie wytępione. Sprawdź, skąd się biorą pluskwy?

Czy pluskwy biorą się z brudu? Poznaj prawdę.

Według powszechnej opinii, która przez lata była uznawana za słuszną, pluskwy biorą się z brudu. Wydawało się to logiczne, ponieważ zapluskwione miejsca najczęściej rzeczywiście były zapuszczone. Rozwój przemysłu chemicznego dostarczył jednak skuteczne, tanie i łatwo dostępne środki czyszczące, a w rozwiniętych społeczeństwach regularne sprzątanie pomieszczeń mieszkalnych stało się normą. Problem pluskiew powinien więc odejść do lamusa. 

Tak się jednak nie stało, ponieważ dziś już wiemy, że pluskwy wcale nie biorą się z brudu. Mogą żyć i rozmnażać się nie tylko w posprzątanym mieszkaniu, ale nawet w całkowicie sterylnym pomieszczeniu. Pod warunkiem, że regularnie sypia w nich żywiciel, którym najczęściej jest człowiek. W naszej pracy często odwiedzamy lokale utrzymywane w nienagannej czystości, w których jednak pojawiły się i żerują te insekty. Dowiedz się, skąd naprawdę biorą się pluskwy?

Czy pluskwy żyją w ubraniach? Zadziwiające fakty. 

Jednym z mitów, dotyczących pluskiew, jest stwierdzenie, że żyją one w ubraniach. To nieprawda, ponieważ najczęściej znajdujemy je w okolicach miejsca żerowania, czyli w sąsiedztwie łóżka, kanapy czy wersalki. Pluskwy nie żyją w ubraniach z jednego prostego powodu: te insekty żerują wyłącznie w nocy, a wtedy ich żywiciel z reguły nie ma na sobie wierzchniej odzieży.

Może się jednak zdarzyć, że znajdziesz pluskwę w kieszeni bluzy, pod kołnierzem kurtki lub w mankietach. Pojedyncze osobniki podczas żerowania mogą bowiem przez przypadek dostać się do tych miejsc. Podobnie sprawa wygląda z pluskwami w bagażu. I właśnie w ten sposób najczęściej pluskwy dostają się do naszego mieszkania. Są po prostu pasażerami na gapę, których sami przynosimy do domu z zapluskwionych miejsc. Co ciekawe, pluskwy znajdowaliśmy nie tylko w lokalach mieszkalnych i hotelach, ale także w domach opieki społecznej, szpitalach, a nawet autobusach i pociągach. 

Skąd się biorą pluskwy w łóżku? Prosta odpowiedź. 

Jedną z dróg, którymi pluskwy dostają się do domu, są więc nasze ubrania i bagaże, które zostawiliśmy w zapluskwionych lokalizacjach. Pluskwy można też dosłownie wnieść do domu w używanych meblach, szczególnie wypoczynkowych i sypialnianych. Dlatego stanowczo odradzamy zakup takiego wyposażenia bez przeprowadzenia wnikliwej inspekcji pod kątem obecności nie tylko tych pasożytów, ale także innych insektów. 

Jeśli jednak pluskwy w ten czy inny sposób dostaną się już do naszego domu, na początku szukają kryjówki. Interesują je ciasne szczeliny, w które mogą wsunąć swoje małe, spłaszczone ciała. W takich schronieniach czekają do nadejścia zmroku, ponieważ żerują wyłącznie nocami. Niektóre źródła podają, że najaktywniejsze pluskwy są między godzinami 1. w nocy a 5. nad ranem. Wtedy wychodzą ze swoich kryjówek w poszukiwaniu żywiciela. Kiedy go znajdą i zaspokoją głód, szukają schronienia w bezpośredniej okolicy. Dlatego właśnie najczęściej ukrywają się w konstrukcji łóżek, tapczanów, wersalek oraz innych mebli, na których regularnie śpią ludzie. 

Dlaczego pluskwy pojawiają się po odpluskwianiu?

Zabieg profesjonalnego odpluskwiania wykonuje się dwukrotnie, aby za drugim razem uderzyć także w te pokolenia insektów, które do tej pory znajdowały się w stanie larwalnym lub w jeszcze w jajach. Skuteczność profesjonalnego odpluskwiania wynika zarówno ze specyfiki zastosowanej metody (najlepsze efekty zapewnia odpluskwianie za pomocą zamgławiania ULV), jak i wykorzystanego inteksycydu. To specjalistyczne środki owadobójcze o działaniu kontaktowo-żołądkowym, które szybko eliminują do 100% populacji pluskiew. Pomimo tego zdarza się, że insekty pojawiają się nawet w ciągu kilku dni po drugim zabiegu. Dlaczego?

Pluskwy mogą przejść do naszego mieszkania nawet zaraz po zabiegu odpluskwiania od… sąsiada. Bardzo często spotykamy sytuację, w której źródłem insektów w wielu mieszkaniach jest jeden zapluskwiony lokal w bloku czy kamienicy. Gdy pasożytów jest już naprawdę dużo, niechętnie, ale jednak, rozchodzą się one w poszukiwaniu nowych żywicieli. W trakcie tych wędrówek (mogą nawet przechodzić w ciągu dnia po elewacji budynku i wchodzić przez otwarte okna) przechodzą również pod drzwiami naszych mieszkań oraz innymi szczelinami. I to, obok przeniesienia pasożytów do domu z zapluskwionych miejsc w bagażu lub używanych meblach, jest jedna z odpowiedzi, na pytanie, skąd się biorą pluskwy.