Choroby przenoszone przez muchy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi i zwierząt. I to nie tylko w tropikach, ale również w naszym kraju. Dlatego tak ważne jest skuteczne zwalczanie tych insektów. Dowiedz się, jakie choroby przenoszą muchy i w jaki sposób to robią.
Wielu ludziom trudno uwierzyć w to, że pospolite muchy, których latem tak wiele krąży w naszych pomieszczeniach, przenoszą naprawdę groźne choroby. Tymczasem fakty mówią same za siebie: w jelicie muchy domowej naliczono 30 milionów różnych patogenów, a na ciele owada – “zaledwie” 6 000 000 niebezpiecznych mikroorganizmów. Poznaj choroby przenoszone przez muchy.
Czy muchy są groźne dla ludzi?
Owszem, muchy są dla nas groźne. Ale nie chodzi tutaj o ryzyko ugryzienia, ponieważ owady te nie posiadają narządów, którymi mogłyby gryźć, ani żądeł czy jadu. Stwarzają za to poważne zagrożenie epidemiologiczne, ponieważ przenoszą olbrzymie ilości niebezpiecznych patogenów.
Wszystko przez ich preferencje żywieniowe oraz cykl rozrodczy. Muchy najchętniej przyjmują pokarm półpłynny i odżywiają się zepsutym pożywieniem. Natomiast jaja składają w rozkładającym się mięsie i odchodach. Gdy dodamy do tego fakt, że ciekawskie muchy lądują dosłownie na wszystkim, włącznie ze śmieciami, odpadkami organicznymi, obornikiem, padliną i ściekami, wiemy już, dlaczego na ich maleńkich ciałach oraz w układzie pokarmowym mieszka tak dużo chorobotwórczych mikrobów.
W jaki sposób muchy przenoszą choroby?
Muchy przenoszą choroby na dwa sposoby. Dodatkowym zagrożeniem są samice, składające jaja w zakażonych ranach żywych ssaków oraz w pobliżu naturalnych otworów ciał i śluzówek osłabionych osobników. Larwy, które wykluwają się z tych jaj, szukają pożywienia w ciele nosiciela. To właśnie muszyca, czyli choroba wywoływana przez larwy much, które przemieszczają się pod skórą i w narządach żywych zwierząt, a czasami także zaniedbanych i niedołężnych ludzi (np. bezdomnych).
Muszyca w Polsce występuje raczej rzadko. A inne choroby muchy przenoszą na dwa sposoby:
- przez nawet chwilowy kontakt z pożywieniem, podczas którego z mikroby z ich ciał przedostają na jedzenie. Spożycie tak skażonych artykułów często kończy się zakażeniem organizmu,
- w wyniku wstępnego trawienia pokarmu. Na twardy pożywienie muchy wydalają enzymy ze swoich jelit, przy okazji skażające pożywienie milionami zarazków, bytujących w ich układzie pokarmowym. W tym przypadku również spożycie takiej żywność skończyć się może zachorowaniem na jedna z wielu przenoszonych przez muchy chorób.
Jakie choroby przenoszą muchy?
Oczywiście najgroźniej sytuacja wygląda w tropikach i gorących krajach, w których choroby przenoszone przez muchy dosłownie dziesiątkują ludność. Ale i u nas owady te są poważnym zagrożeniem. W polskim klimacie muchy przenoszą następujące choroby:
Dur brzuszny
Zwany także tyfusem jest ogólnoustrojową chorobą bakteryjną. Wywołuje gorączkę do 40℃, krańcowe wyczerpanie, bóle brzucha, splątanie i różową wysypkę. Wymaga leczenia antybiotykiem.
Czerwonka
Nazywana także dyzenterią to choroba zakaźna jelit o ostrej postaci. Chory cierpi na biegunkę, a z czasem w stolcu pojawia się krew. Nieleczona czerwonka prowadzi do zgonu. Jej leczenie wymaga podania antybiotyków lub chemioterapeutyków.
Grypa żołądkowa
Inne nazwy tej choroby to grypa jelitowa lub zakażenie przewodu pokarmowego. Charakterystycznym objawem jest stan zapalny układu trawiennego w tym żołądka oraz jelita cienkiego. W efekcie choremu dokuczają biegunka, wymioty oraz ból brzucha. Pomimo tego zazwyczaj nie wymaga podania leków, a jej objawy zanikają samoistnie w ciągu jednego tygodnia.
Paratyfus
Dur rzekomy, który daje objawy zbliżone do duru brzusznego, jednak łagodniejsze.
Cholera
Nieleczona osiąga śmiertelność na poziomie 50%. Wśród prawidłowo leczonych pacjentów umieralność nie przekracza 1%. To ostra, zakaźna choroba przewodu pokarmowego. W początkowym stadium u chorych występują biegunka i wymioty. Potem pojawiają się: zmarszczenie skóry, zmiana głosu, zapadnięcie oczu i wyostrzenie rysów twarz. Leczy się ją tylko objawowo, stabilizując gospodarkę wodno-elektrolitową chorego.
Gruźlica
To potencjalnie śmiertelna choroba zakaźna najczęściej płuc, ale również ośrodkowego układu nerwowego, układu limfatycznego, naczyń krwionośnych, układu kostno-stawowego, moczowo-płciowy oraz skóry. W 2016 r. w Polsce gruźlica była przyczyną śmierci 546 osób, a rok później odnotowano w naszym kraju 5787 nowe przypadki zachorowań. Rozwijająca się gruźlica płucna może nie dawać zupełnie żadnych objawów, chociaż częściej w tej postaci występują ból w klatce piersiowej, krwioplucie oraz uporczywy, bezproduktywny kaszel.
Salmonelloza
Salmonelloza to grupa chorób zakaźnych o różnych obrazach klinicznych oraz przebiegach. W niektórych przypadkach śmiertelna. Najczęściej przyjmuje postać żołądkowo-jelitową, w której pojawiają się ból brzucha, wymioty, biegunka oraz stan podgorączkowy lub gorączka połączone z bólem głowy. U dorosłych i starszych dzieci leczy się ją objawowo, ale u noworodków, osób starszych i z upośledzona odpornością organizmu konieczne może być włączenie antybiotykoterapii.
Wąglik
Zaraźliwa choroba, dotykająca głównie zwierzęta, ale diagnozowana również u ludzi. U człowieka jej najczęściej spotykanym objawem jest charakterystyczna czarna krostka na skórze. Może też przybrać postać jelitową, której towarzyszą zwykle silne bóle brzucha, biegunka i gorączka. W leczeniu stosuje się antybiotyki. Laseczki wąglika wykorzystywane są w charakterze broni biologicznej.
Jak skutecznie zwalczać muchy?
Biorąc pod uwagę skalę oraz liczbę zagrożeń, które stwarzają te insekty, trudno się dziwić, że tak często Klienci pytają, jak skutecznie zwalczać muchy? Odpowiedź zawsze jest taka sama: najwygodniejsze, najtańsze i najszybsze jest profesjonalne zwalczanie much, wykonane przez specjalistyczną firmę w ramach dezynsekcji. Tylko taki zabieg gwarantuje neutralizację wszystkich osobników i nawet na kilkanaście dni zabezpiecza pomieszczenia przed insektami.
Warto jednak wiedzieć, że nawet najskuteczniejsze zwalczanie much okaże się niewystarczające, jeżeli nie zabezpieczymy mieszkania czy domu przed tymi owadami. Dlatego pamiętaj o tym, by żywność przechowywać w zamknięciu i regularnie opróżniać kosze na śmieci. Jeżeli chcesz znacząco zwiększyć swoje szanse obrony przed muchami, załóż w oknach i drzwiach moskitierę.
Sprawdź naszą wizytówkę: https://www.google.com/maps?cid=15607396479022078749