Dezynfekcja biur obniża ryzyko infekcji Covid-19. A dzięki prostym działaniom wszystkich pracowników można dodatkowo zwiększyć skuteczność profesjonalnych zabiegów. Sprawdź, dlaczego należy odkażać pomieszczenia biurowe i jak powinno się to robić?
W tym wpisie:
- Dlaczego warto przeprowadzić dezynfekcję biura?
- Metody dezynfekcji biura
- Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się Covid-19 w biurze?
- Jak często wykonywać dezynfekcję biura?
Koronawirus z Wuhan te realne, stałe zagrożenie obecne praktycznie wszędzie. Wysokie ryzyko zakażenia występuje zwłaszcza tam, gdzie przez dłuższy czas przebywa większa liczba osób. Tak właśnie jest w biurach i salach konferencyjnych. Dlatego dowiedz się, jak zwalczać Covid-19 w pomieszczeniach biurowych?
Dlaczego warto przeprowadzić dezynfekcję biura?
Niektórzy zastanawiają się, po co dezynfekować biura, skoro są one przecież dokładnie i regularnie sprzątane? Powody są co najmniej dwa. Po pierwsze środki, używane do sprzątania, nie zawsze niszczą koronawirusa. Zdecydowana większość z nich nie posiada działania dezynfekującego. Dlatego nawet gruntowne porządki nigdy nie zastąpią odkażania.
Po drugie sprzątanie pomieszczeń biurowych z reguły dotyczy podłóg i rzadko biurowych mebli. O czystość pozostałego wyposażenia i sprzętów biurowych z reguły dbają sami pracownicy. A to właśnie na blatach mebli czy przedmiotach w biurach odnajdywano największe skupiska cząsteczek koronawirusa. Co więcej, pracownicy mają praktycznie stały kontakt z tymi skażonymi przecież powierzchniami.
Z obu tych powodów dla zachowania maksymalnego bezpieczeństwa pracy konieczne są regularne zabiegi profesjonalnej dezynfekcji. Ale ich efekty warto wspomagać codziennymi czynnościami, które opisujemy dalszej części wpisu.
Metody dezynfekcji biura
Z pomocą w odkażaniu pomieszczeń biurowych przychodzą nam specjalistyczne metody dezynfekcji pomieszczeń. Do najskuteczniejszych należy ozonowanie oraz zamgławianie ULV. W porównaniu z nimi naświetlanie pomieszczeń promieniami UV-C ma niską skuteczność, dlatego że powierzchnie, których nie oświetlą promienie, pozostaną skażone.
Tymczasem zarówno ozonowanie, jak i zamgławianie ULV dokładnie dezynfekują praktycznie wszystkie powierzchnie biur, przedmioty, ściany itp. Usuwają również cząsteczki koronawirusa, które mogłyby unosić się w powietrzu i następnie osiadać na zdezynfekowanych już powierzchniach. Ozonowanie dodatkowo odświeża wnętrza i neturalizuje zapachy.
Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu Covid-19 w biurze?
Na zwalczanie koronawirusa w pomieszczeniach biurowych należy patrzeć kompleksowo. Zmywanie podłóg płynami dezynfekującymi z reguły usuwa tylko część zagrożenia, bo zarazki znajdują się również na innych powierzchniach. Dlatego poznaj siedem najbardziej skażonych miejsc w typowym biurze:
- Biurko to absolutny numer jeden pod względem znajdujących się na nim liczby bakterii i zarazków.
- Klawiatura oraz mysz stanowią tym większe zagrożenie, że pracownicy stale ich dotykają, co ułatwia transmisję wirusa.
- Monitor, laptop – na powierzchni ekranów często lądują kropelki śliny. Z drugiej strony wiele z tych urządzeń działa już dotykowo, co oczywiście zwiększa ryzyko infekcji.
- Fotel, a zwłaszcza jego podłokietniki są w bezpośrednim kontakcie ze skórą pracownika.
- Sprzęt agd w biurowej kuchni czyli mikrofalówka, lodówka, czajnik elektryczny to urządzenia, których w ciągu dnia wielokrotnie dotykamy palcami i to zwykle tuż przed rozpoczęciem posiłku.
- Dyspensery wody – codziennie korzysta z nich wiele osób, a dezynfekowane są rzadko lub nigdy.
- Klamki i inne uchwyty drzwi – pomyśl sam, jak często dotykasz ich każdego dnia?
Aby skutecznie zapobiegać rozprzestrzenianiu się Covid-19 w biurze należy w pierwszej kolejności dokładnie sprzątać miejsca wymienione powyżej. Doskonałym rozwiązaniem jest używanie atestowanych środków myjących o udowodnionym działaniu odkażającym. Natomiast stosowanie do mycia wszystkich powierzchni preparatów na bazie stężonego alkoholu niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia niektórych materiałów.
Jak często wykonywać dezynfekcję biura?
W walce z koronawirusem w biurze ważne są regularne zabiegi profesjonalnej dezynfekcji. Zamgławiania ULV czy ozonowanie powinno się wykonywać co najmniej raz w miesiącu, a najlepiej co tydzień. Jeżeli w weekend biuro zostaje wyłączone z użytkowania, firma DDD może w tym czasie wykonać gruntowną dezynfekcję, bez zakłócania pracy w ciągu tygodnia.
Niezależnie od profesjonalnego odkażania pracownicy powinny sami ograniczać ryzyko infekcji przez częste mycie rąk oraz doraźną dezynfekcję powierzchni, których najczęściej dotykają. Należy upewnić się, że firmy sprzątające odkażają miejsca z naszej listy środkami do tego przeznaczonymi. W niewielkich pomieszczeniach można stosować urządzenia do dezynfekcji powietrza, przystosowane do pracy ciągłej.