Pojawienie się w domu albo mieszkaniu małych, brązowych, szarych lub żółtych robaczków często okazuje się zapowiedzią poważnych kłopotów. Pomimo tego niektórzy ignorują sąsiedztwo gryzków. Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się, jak zwalczać psotniki i co dokładnie zwiastuje ich obecność?
W tym artykule:
- Psotnik w domu – jak rozpoznać obecność?
- Jak pozbyć się psotnika?
- Czy psotnik przenosi choroby?
- Czy psotnik jest szkodnikiem?
- Gdzie żeruje psotnik?
- Domowe sposoby na psotnika
Psotniki są bardzo małe, ponieważ długość ciał większości gatunków nieznacznie przekracza 1 mm. Mogłoby się zatem wydawać, że tak niewielkie insekty nie mogą stanowić poważnego zagrożenia. I faktycznie, są osoby, którym obecność gryzków w mieszkaniu zupełnie nie przeszkadza, więc pozwalają psotnikom rozmnażać się bez ograniczeń. Tymczasem pojawienie się już pierwszych osobników jest sygnałem, że powinniśmy zająć się stanem technicznym pomieszczenia.
Psotnik w domu – jak rozpoznać obecność?
Inna nazwa psotnika, gryzki, wzięła się oczywiście od sposobu tych insektów na przyjmowanie pokarmu. Ale chociaż psotniki gryzą, to nie są w stanie przegryźć skóry człowieka czy zwierzęcia. Odżywiają się natomiast grzybami, pleśniami, materiałami pochodzenia naturalnego, tapetami i klejem do tapet, sypkimi produktami spożywczymi, materią organiczną.
Dlatego właśnie obecność psotników w domu najłatwiej rozpoznać po zniszczeniach, które powodują podczas żerowania. Niektóre gatunki, podobnie do larw moli, wytwarzają oprzęd. Przypomina on strzępy pajęczyny i okrywa kolonie insektów. Oprzęd możesz znaleźć w opakowaniach z artykułami spożywczymi lub w zakamarkach mieszkania, w których kryją się owady. Co ciekawe, psotniki lgną do światła, dlatego jeżeli w pomieszczeniu jest ich sporo, możesz zauważyć wędrówkę insektów w kierunku zapalonej lampki biurkowej. W praktyce o obecności gryzków w domu nasi klienci dowiadują się najczęściej właśnie poprzez bezpośrednia obserwację insektów.
Jak pozbyć się psotnika?
Zwalczanie psotnika może być trudne i pracochłonne, jeżeli nie zdecydujemy się na usługi profesjonalnej firmy DDD. Oto powody, dla których domowe sposoby na gryzki mają wątpliwą skuteczność:
– owady są miniaturowe, więc łatwo przeoczyć obecność pojedynczych osobników,
– gryzki mogą rozmnażać się bez udziału samców, dlatego do odbudowy kolonii wystarczy jedna samica,
– insekty kryją się w ciasnych i głębokich szczelinach, które trudno spenetrować środkami owadobójczymi dostępnymi w ogólnodostępnym handlu,
– dorosłe osobniki żyją stosunkowo długo, jak na owady, bo nawet pół roku,
– w ciągu całego życia samice mogą składać codziennie jedno lub dwa jaja.
Pomimo tego nie brakuje amatorskich sposobów na pozbycie się psotników. Najpopularniejsze z nich są wszelkiego rodzaju spraye owadobójcze, którymi należy spryskać gniazda owadów albo trasy, którymi się przemieszczają. Podobnie stosuje się preparaty w formie cieczy, przeznaczone do nanoszenia za pomocą oprysku. Pamiętaj jednak, że większość z tych środków zawiera substancje trujące, które mogą być niebezpieczne również dla zwierząt domowych, a nawet ludzi.
Możesz również spotkać bomby zamgławiające na gryzki. Umieszcza się je w pomieszczeniu, odbezpiecza i opuszcza lokal. Aktywowana bomba zamgławiająca automatycznie uwalnia substancję owadobójczą, która opadając w postaci mgły teoretycznie pokrywa wszystkie powierzchnie w pomieszczeniu. W praktyce preparat osiada tylko w tych miejscach, które są bezpośrednio eksponowane. Nie dotrze natomiast w zakamarki, za meble czy pod szafki. Poza tym użycie bomby zamgławiającej może się wiązać z koniecznością opuszczenia mieszkania nawet na 12 godzin, bo tyle łącznie trwać będzie aplikacja środka, jego opad oraz neutralizacja substancji roboczej do stężenia bezpiecznego dla ludzi.
Czy psotnik przenosi choroby?
W przypadku psotników pewnego rodzaju pocieszeniem jest fakt, że insekty te nie przenoszą żadnych chorób. Nie stanowią więc bezpośredniego zagrożenia biologicznego, ale obecne na ich ciele alergeny często uczulają. Objawami kontaktu z gryzkami są wysypki skórne, a nawet ataki astmy.
Poza tym psotniki preferują wnętrza o podwyższonej wilgotności, ponieważ w takich warunkach rozwija się ich podstawowe pożywienie, czyli pleśnie i grzyby. Dlatego właśnie obecność gryzków w domu często poprzedza wystąpienie innych kłopotów, związanych np. z rozwojem pleśni na ścianach, zagrzybieniem podłóg, czy ogólnym zawilgoceniem pomieszczenia. Nie zapominajmy także, że wilgotne, ciemne miejsca to idealne warunki do zagnieżdżenia się innych gatunków insektów, które stanowią o wiele większe zagrożenie dla ludzi. Właśnie dlatego pojawienie się gryzków należy traktować jako dowód na to, że pomieszczenie stało się atrakcyjne dla szkodników.
Czy psotnik jest szkodnikiem?
Kiedy brakuje pleśni i grzybów, psotniki rozpoczynają konsumpcję innych materiałów. Przy dużej populacji mogą szybko uszkodzić tapety i obicia mebli. Niektóre osobniki niszczą książki, a inne odżywiają się naturalnymi obiciami mebli. W kuchni również gryzki doskonale sobie radzą, uzupełniając dietę cukrem, mąką czy kaszami. Z tych powodów psotnik uznawany jest za szkodnika i zwalczany podobnie, jak pluskwy, najskuteczniej przez profesjonalne zamgławianie ULV lub specjalistyczne opryskiwanie.
Gdzie żeruje psotnik?
Psotniki często można spotkać w miejscach, w których gromadzi się kurz. To dlatego, że gryzki mogą karmić się także resztkami materii organicznej. Nie budują gniazd, a wszystkie gatunki żyją w bezpośrednim sąsiedztwie pożywienia. Dlatego spotkasz je:
- w szczelinach podłogi,
- pod listwami podłogowymi,
- pod tapetą,
- między książkami na półce,
- w runie dywanu,
- w szwach obić mebli,
- w kuchennych szafkach.
Domowe sposoby na psotnika
Amatorskie metody usuwania gryzków, w których wykorzystuje się substancje owadobójcze z preparatów zakupionych w sklepach gospodarczych, mają szansę okazać się skuteczne. Niestety, nie można tego samego powiedzieć o domowych sposobach zwalczania psotnika. A to dlatego, że:
- przecieranie powierzchni wodą z octem lub sokiem cytryny i sodą oczyszczoną na psotniki w najlepszym przypadku usunie tylko te owady, które aktualnie żerują. Nie zniszczy natomiast osobników ukrytych w szczelinach i nie zabezpieczy powierzchni na dłużej,
- dokładne odkurzenie mieszkania na gryzki ma sens tylko ze względu na profilaktykę. Trudno sobie wyobrazić, że podczas nawet dokładnego odkurzania usuniemy wszystkie insekty. A pamiętajmy, że populację odbudować może zaledwie jedna samica.
- wietrzenie na gryzki to również działanie o charakterze profilaktycznym i w obliczu inwazji owadów nie przynosi żadnych efektów.
Biorąc to wszystko pod uwagę, jedynym skutecznym rozwiązaniem jest profesjonalne zwalczanie psotników. Zabieg taki szybko i definitywnie zlikwiduje insekty. Ale pamiętaj o obniżeniu wilgotności w pomieszczeniu. W przeciwnym razie narażasz się na powrót gryzków lub inwazję innych szkodników.