Biedronki azjatyckie to owady, które często przemieszczają się w dużych koloniach. Tymczasem kontakt już tylko z jednym osobnikiem może zakończyć się na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Dlatego dowiedz się, jak zapobiegać inwazjom arlekinów oraz jak skutecznie zwalczać biedronki azjatyckie?

W tym artykule:

Biedronki azjatyckie spotykane są coraz częściej, jest to bowiem gatunek wyjątkowo ekspansywny, który doskonale radzi sobie w naszym klimacie. Niestety, ich obecność zagraża populacji innych owadów, w tym rodzimych biedronek siedmiokropek. Co gorsze, arlekiny stwarzają realne ryzyko także dla zdrowia ludzi i zwierząt. Sprawdź, jak chronić się przed biedronkami azjatyckimi.

Dlaczego arlekiny trzeba zwalczać?

Biedronki azjatyckie polują na inne owady. Wyjadają larwy i jaja naszych bożych krówek, co sprawia, że polskich, pożytecznych biedronek jest coraz mniej. Ale największe zagrożenie arlekiny stwarzają dla ludzi i zwierząt. Ugryzienia biedronek azjatyckich bolą i swędzą.

Na dodatek w organizmach tych owadów występują alergeny, które wywołują reakcję uczuleniową u jednej na dziesięć ugryzionych osób. Zwykle kończy się pokrzywką i opuchlizną, ale skutkiem ugryzienia przez biedronkę azjatycką może być także astma, zapalenie spojówek, a nawet obrzęk tak rozległy, że do jego opanowania konieczna okaże się wizyta w szpitalu. Dlatego właśnie arlekiny należy zwalczać niezwłocznie po odkryciu ich obecności.

Kiedy atakują biedronki azjatyckie?

Przez większą część cieplejszej pory roku spotykamy zwykle kilka lub kilkanaście osobników równocześnie. Owady te doskonale latają, a na teren działki czy parapet okna dostają się podczas poszukiwania pożywienia. Ale kiedy populacja jest bardzo liczna, arlekiny przemieszczają się chmarami. Wtedy kilkaset owadów równocześnie ląduje np. na drzewie czy krzewie i rozpoczyna żerowanie.

Najwięcej problemów biedronki azjatyckie powodują jesienią. Z nastaniem chłodniejszych miesięcy owady instynktownie szukają miejsc do zimowania. W naturalnym środowisku chronią się w szczelinach skał, dlatego idealnie czują się w zakamarkach elewacji i framugach okiennych.

Inwazja biedronek azjatyckich

O inwazji biedronek azjatyckich możemy mówić wtedy, gdy teren naszej posesji lub dom szturmuje kilkaset owadów równocześnie. Zwykle dzieje się tak w październiku i listopadzie, albo nawet we wrześniu, jeśli temperatury już są niskie. O ile z pojedynczymi osobnikami czy nawet kilkunastoma sztukami można poradzić sobie za pomocą np. odkurzacza, o tyle skuteczne wytępienie kilkuset owadów w stosunkowo krótkim czasie wymaga zastosowania profesjonalnych metod.

Warto w tym miejscu wspomnieć jeszcze, że w sytuacjach stresowych biedronki azjatyckie wydzielają żółtą substancję. Trwale barwi ona praktycznie wszystkie powierzchnie, a jej usunięcie bywa bardzo trudne. Co więcej owa wydzielina także zawiera alergeny, z którymi kontakt może wywołać reakcję uczuleniową. Najlepiej zatem likwidować biedronki ninja bez jakiegokolwiek kontaktu z nimi.

Sposoby na arlekiny

W Internecie nie brakuje domowych sposobów na biedronki azjatyckie. Możesz zatem przeczytać o olejkach eterycznych, naturalnych substancjach czy nawet roślinach, które rzekomo mają odstraszać te owady. Pomyśl jednak, czy naprawdę chcesz ryzykować zdrowiem swoich i najbliższych, sprawdzając wątpliwą skuteczność tych specyfików?

W praktyce najpewniejszym zabezpieczeniem przed biedronkami azjatyckimi, jest montaż moskitier w oknach i drzwiach. To rozwiązanie ochroni także przed innymi owadami, w tym oczywiście komarami. Ale wytrzymałe i estetyczne moskitiery mogą być drogie. Na dodatek w żaden sposób nie zabezpieczają przed osiedleniem się biedronek azjatyckich w ogrodzie czy na elewacji budynku.

Jak profesjonalnie pozbyć się biedronek azjatyckich?

Jedynym sensownym sposobem na arlekiny okazują się profesjonalne zabiegi zwalczania biedronek azjatyckich. Stosuje się podczas nich środki owadobójcze, niedostępne w tradycyjnym handlu. Specjalne metody aplikacji tych preparatów powodują, że na wiele tygodni zabezpieczają one teren posesji oraz zewnętrzne i wewnętrzne części budynków przed nowymi inwazjami insektów.

W zależności od sytuacji do zwalczania biedronek azjatyckich stosujemy:

– zamgławianie ULV,

– zamgławianie termiczne,

– opryskiwanie.

Po zastosowaniu każdej z tych metod na zabezpieczanych powierzchniach substancja owadobójcza osiada w postaci mikrokapsułek. Pozostają one aktywne przez kilkanaście dni, a dodatek adiuwantów sprawia, że nawet średnich rozmiarów opady atmosferyczne nie spłuczą kapsułek z elewacji czy roślinności. Dzięki temu likwidują one insekty podczas bezpośredniego kontaktu nawet kilka tygodni po wykonaniu zabiegu profesjonalnego zwalczania biedronek azjatyckich.