Komary w ogrodzie są zmorą letnich wieczorów. Nawet, gdy uciekniesz przed nimi do domu, wlecą przez okna i przez całą noc będą brzęczeć oraz kłuć. Możesz jednak skutecznie walczyć z tymi krwiopijcami. Przeczytaj nasz poradnik o odkomarzaniu ogrodu, działki czy posesji.
W tym artykule:
- Gdzie lęgną się komary?
- Komary w oczku wodnym
- Rośliny, odstraszające komary
- Jedyny skuteczny sposób na komary w ogrodzie
Chociaż w Polsce komary nie przenoszą chorób bezpośrednio zagrażających ludziom, ich ukłucia swędzą i pieką. Rozdrapane rany łatwo zakazić. Na dodatek część ludzkiej populacji uczulona jest na ślinę tych owadów. Dla tych osób ukłucie komara może skończyć się nawet anafilaksją, która bez medycznej pomocy prowadzi do zgonu. Pozbycie się komarów z ogrodu to zatem nie tylko kwestia wygody, lecz również bezpieczeństwa Twojego i Twoich najbliższych. Dowiedz się więcej o profesjonalnym odkomarzaniu i czynnościach, które możesz wykonać samemu.
Gdzie lęgną się komary?
Do wylęgu komary potrzebują dwóch rzeczy: zbiornika stojącej wody oraz wysokiej temperatury zewnętrznej. Przy ok. 25℃ od złożenia jaj do pełnego przepoczwarzenia może minąć zaledwie 10 dni. Oznacza to, że w ciągu niecałych dwóch tygodni możesz mieć plagę komarów w ogrodzie.
Ich cykl życiowy jest bardzo dobrze poznany, co pozwala skutecznie walczyć z owadami jeszcze przed ich rozmnożeniem się. Samica komara składa jaja w wodzie. Musi ona być stojąca, ale zbiornik może być naprawdę mały: wystarczy kałuża, a nawet większa donica ogrodowa. Z jaj wykluwają się larwy, które po przepoczwarzeniu wylatują ze zbiornika. Kłują wczesnym rankiem, ale najbardziej dokuczliwe są wieczorami. Komary przyciąga zapach ludzkiego potu oraz wydychany przez ssaki dwutlenek węgla.
Komary w oczku wodnym
Podstawową kwestią zabezpieczenia ogrodu przed komarami, jest wyeliminowanie miejsc, w których samice mogłyby złożyć jaja. Dlatego właśnie w oczku wodnym powinieneś zamontować pompkę lub fontannę, dzięki czemu powierzchnia zbiornika będzie w stałym ruchu. Ten prosty zabieg wyklucza możliwość złożenia jaj, ale sprawdza się tylko w stosunkowo niewielkich zbiornikach.
Jeżeli Twoje oczko wodne jest duże, albo na terenie działki masz staw, powinieneś go zarybić lub zadbać o obecność innych zwierząt, które żywią się larwami komarów (np. żaby). Wiemy, że takie działania często są trudne w realizacji, dlatego w ramach profesjonalnego zwalczania komarów stosujemy specjalne preparaty, które aplikujemy bezpośrednio do zbiorników wody. Ze względu na swoje działanie dzielą się one na:
– larwicydy, czyli substancje biobójcze działające wybiórczo wyłącznie na larwy komarów, dzięki czemu pozostają bezpieczne dla innych owadów,
– preparaty tworzące film na powierzchni zbiornika. To zaawansowane technologicznie, biodegradowalne środki, po aplikacji których na powierzchni wody tworzy się mikroskopijny, silikonowy film. Uniemożliwia on samicom złożenie jaj, ale także dorosłym osobnikom opuszczenie zbiornika.
Rośliny, odstraszające komary
Inteligentnym rozwiązaniem jest także właściwy dobór roślin, które można posadzić w ogrodzie czy na działce. Niektóre z nich wydzielają olejki eteryczne lub inne substancje, odstraszające komary. Takie rośliny najlepiej sadzić w bezpośrednim sąsiedztwie okien i drzwi. Dobrym pomysłem jest również nasadzenie ich wokół miejsca przygotowanego do wieczornego biesiadowania.
Rośliny, odstraszające komary to:
- plektrantus koleusowaty – od wiosny do jesieni możesz uprawiać go w skrzynkach balkonowych,
- lawenda, która doskonale prezentuje się we wszelkich pojemnikach,
- kocimiętka odstrasza komary i meszki, ale niestety wabi koty,
- koper włoski – duża roślina (dorasta do 200 cm), którą z tego powodu najlepiej sadzić na obrzeżach działki,
- bodziszek (geranium) – rośnie w miejscach nasłoneczniony, jak i półcienistych, świetnie znosi suszę. Właśnie dlatego ta niewymagająca roślina często sadzona jest na rabatach i skalniakach.
- aromatyczne zioła takie, jak bazylia, mięta czy rozmaryn, odstraszają owady swoim zapachem. Najlepiej sadzić je w skrzynkach balkonowych. W ten sposób możesz zabezpieczyć przed komarami nawet sporej wielkości taras.
Jedyny skuteczny sposób na komary w ogrodzie
Warto jednak pamiętać, że skuteczność wszystkich domowych czy amatorskich sposobów zwalczania komarów w ogrodzie, jest tak naprawdę losowa. Sadzenie i pielęgnacja roślin odstraszających komary pochłania sporo czasu i wysiłków, dlatego szybko możesz się zniechęcić, zwłaszcza gdy ogrodnictwo nie jest Twoją pasją. Poza tym odstraszanie nie zda się na nic, jeżeli wylęgnie się całkiem sporo komarów. Część z nich i tak zaatakuje Ciebie i Twoich najbliższych.
W praktyce jedynym sposobem zwalczania komarów, którego skuteczność została potwierdzona w badaniach, jest profesjonalne odkomarzanie. Zabiegi tego rodzaju wykonują firmy z branży DDD. Metody specjalistycznego zwalczania komarów są różne, a ich wybór uzależniony jest od wielkości Twojej działki, jej zagospodarowania, rodzaju roślinności. Odkomarzanie najlepiej wykonać wspólnie z sąsiadami. W ten sposób skutecznie zabezpieczycie przed owadami większy teren, a dodatkowo w DEZPRO zyskacie również atrakcyjny rabat na profesjonalne zwalczanie komarów.