Odkomarzanie ogrodu można wykonać za pomocą różnych sposobów, ale tylko niektóre z nich rzeczywiście rozwiązują problem tych insektów. Zamiast eksperymentować z amatorskimi metodami, lepiej (i taniej) od razu zdecydować się na profesjonalne odkomarzanie. Poznaj fakty o komarach i ich skutecznym zwalczaniu.

W tym wpisie:

  • Kiedy wylęgają się komary?
  • Co przyciąga komary?
  • Które komary gryzą?
  • Skuteczny, domowy sposób na komary
  • Jak pozbyć się komarów z ogrodu?

W letni, upalny wieczór trudno o bardziej irytujący dźwięk, niż bzyczenie komara. Insekty te przeganiają nas z ogrodu i zmuszają do zamykania okien na noc, albo instalacji moskitier, co nie zawsze jest przecież możliwe. Można jednak skutecznie wytępić komary w ogrodzie. Albo po prostu nie dopuścić do ich namnożenia się. Dowiedz się więcej na ten temat.

Kiedy wylęgają się komary?

Cykl życiowy komara zaczyna się od złożenia jaj przez zapłodnioną samicę komara do zbiornika ze stojącą wodą. Wystarczy niewielka kałuża albo nawet woda bardzo zanieczyszczona (ścieki). Jedna samica składa ok. 100 jaj, z których w ciągu maksymalnie 36 godzin wylęgają się larwy. Potrzebują one od 7 do 10 dni, aby przeobrazić się w dorosłe komary, które opuszczają zbiornik i są gotowe do dalszej reprodukcji. 

W optymalnej temperaturze od 20℃ do 25℃ jedno pokolenie rozwija się w ciągu 10 – 14 dni. Im zimniej, tym okres ten wydłuża się nawet do 5 tygodni. Natomiast zimę przetrwają tylko zapłodnione komarzyce, które wiosną złożą jaja. W sprzyjających warunkach temperaturowych komary wylęgają się już od kwietnia, aż do późnej jesieni. 

Co przyciąga komary?

Wbrew obiegowej teorii komarów wcale nie przyciąga rzekoma “słodka krew” niektórych ludzi, ponieważ insekty te nie mają nawet narządów, którymi mogłyby rozpoznawać smak krwii. Wszystkie komary lgną natomiast do ofiar wydzielających ciepło i dwutlenek węgla. Dlatego największe “wzięcie” mają osoby o masywnej budowie ciała i otyłe, ponieważ generują one najwięcej “wabików”. 

Badania wykazały również, że komary zwracają również uwagę na woń potu potencjalnych ofiar. Ludzie, w pocie których znaleziono substancje o słodki profilu zapachowym, byli zdecydowanie częściej atakowani. Za powstanie słodkich aromatów odpowiada stosunek dwutlenku węgla do kwasu mlekowego oraz innych składników potu. Dodatkowym czynnikiem może być również obecność na ludzkiej skórze określonych rodzajów bakterii. Natomiast indywidualny profil zapachowy potu każdego z nas zależy od naszych genów.

Które komary gryzą?

Entomolog, czyli specjalista od insektów, odpowiedziałby, że żadne, ponieważ komary nie mają narządów, którymi mogłyby gryźć, ani żądlić. Natura wyposażyła je natomiast w cienką rurkę (tzw. ssawkę), służącą do nakłuwania skóry ofiar. Poprawna odpowiedź na pytanie, które komary gryzą, brzmi zatem następująco: 

Kłują wyłącznie komarzyce, czyli samice.

Samce żywią się nektarem kwiatowym i zupełnie nie są zainteresowane krwią. Tymczasem po kopulacji, zapłodnione samice ruszają na polowanie, ponieważ do wytworzenia jaj potrzebne im są białka, obecne w krwii ssaków. Podczas ukłucia samica wstrzykuje ofierze własną ślinę, która obniża krzepliwość krwi. Opuchlizna i inne objawy po ukąszeniu komara to reakcje, najczęściej alergiczne, właśnie na wydzielinę tych insektów. Niektóre osoby mają z tym poważny problem, ale praktycznie wszystkich nas ukąszenia komarów swędzą i bolą. 

Skuteczny, domowy sposób na komary

W internecie nie brakuje domowych sposobów na komary. Problem jednak w tym, że zdecydowana większość z nich zupełnie się nie sprawdza. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że proponowane metody ograniczają się jedynie do odstraszania natrętnych insektów przy pomocy naturalnych lub sztucznych substancji. Prawda jest jednak taka, że w obliczu większej populacji komarów żadne odstraszanie nie wystarczy.

Jedynym skutecznym, domowym sposobem walki z komarami, jest instalacja moskitier w otworach okiennych oraz drzwiowych. Moskitiera to drobna siatka, która stanowi mechaniczną barierę dla wszelkiego rodzaju owadów. Właściwie dobrana i zamontowana skutecznie zabezpieczy wnętrza przed dostępem komarów, much, os i innych insektów. Niestety, nie zawsze można moskitiery zainstalować, a nawet jeżeli się to uda, to z oczywistych powodów nie chronią one nas na zewnątrz budynków. Można jednak wykonać profesjonalne odkomarzanie, które skutecznie rozwiązuje problem komarów w ogrodzie.

Jak pozbyć się komarów z ogrodu?

Specjalistyczne zwalczanie komarów polega działaniach profilaktycznych, które uniemożliwiają rozwój kolonii owadów albo na skutecznej eksterminacji insektów lub ich larw. W pierwszym przypadku zabezpieczamy zbiorniki wodne przed złożeniem w nich jaj, za pomocą substancji, które na powierzchni wody tworzą mechaniczny filtr, więc samica nie może w tym zbiorniku złożyć jaj.  

Do zwalczania komarów stosujemy także skuteczne inteksycydy, które na dużych powierzchniach aplikujemy za pomocą zamgławiania termicznego. W ten sposób środek owadobójczy penetruje szpalery roślinności, w których w ciągu dnia ukrywają się dorosłe osobniki. Dzięki temu możemy szybko i skutecznie zlikwidować nawet duża kolonię insektów. W zależności od potrzeb stosujemy także inteksycydy o działaniu selektywnym, które zaaplikowane do zbiornika stojącej wody, niszczy larwy komarów, pozostając obojętnym dla innych form życia.