Internetowe i domowe sposoby na mrówki okazały się nieskuteczne? A może insekty szybko powróciły nawet po profesjonalnej dezynsekcji? Być może źródło tego problemu jest zupełnie inne, niż to się wydaje na pierwszy rzut oka. Dowiedz się, dlaczego mrówki wracają?

Spis treści:

  • Jak i po co mrówki dostają się do mieszkania?
  • Przyciągają mrówki, jak magnes. Pozbądź się ich natychmiast.
  • Właśnie dlatego mrówek pojawia się coraz więcej
  • Pomyśl o tym, zanim sięgniesz po domowe sposoby na mrówki.

Obecność małych, ale natrętnych mrówki wiąże się nie tylko ze zniszczonymi artykułami spożywczymi czy ryzykiem ugryzienia. Może być także przyczyną znacznie poważniejszych infekcji. Bez wątpienia należy te insekty likwidować równie skutecznie, jak inne szkodniki. Ale co zrobić, jeżeli pomimo Twoich wysiłków mrówki wciąż pojawiają się w domu?

Jak i po co mrówki dostają się do mieszkania?

Najwięcej mrówek żyje w naturalnym środowisku poza murami budynków. Nasze domy eksplorują najczęściej robotnice, które poszukują pokarmu. Wchodzą przez otwarte okna i drzwi, dlatego trudno uchronić się przed ich obecnością szczególnie w cieplejszych miesiącach roku, kiedy na dodatek mrówek jest najwięcej. Częściowym rozwiązaniem jest instalacja moskitier, ale należy wybrać odpowiednio gęste siatki, ponieważ przedstawiciele niektórych gatunków są naprawdę drobni (robotnica mrówki faraon mierzy zaledwie 2 mm). 

Warto na bieżąco likwidować pojedyncze osobniki, które znalazły się w mieszkaniu oraz regularnie zmywać podłogę i powierzchnie mebli wodą z dodatkiem detergentu. Każda mrówka zostawia bowiem za sobą zapachowy ślad, będący drogowskazem dla innych osobników. Im więcej mrówek podążać będzie trasą, tym bardziej będzie ona kusząca dla kolejnych insektów. W wielu przypadkach częste odwiedziny mrówek spowodowane są właśnie obecnością tych “zapachowych szlaków”, które na szczęście łatwo zmyć podczas zwyczajnych porządków.

Przyciągają mrówki, jak magnes. Pozbądź się ich natychmiast.

Mrówki żywią się rozmaitym pokarmem, zarówno zwierzęcym, jak i roślinnym. Przyciągają je szczególnie słodycze, ale nie pogardzą również białkiem, zawartym w mięsie czy psią albo kocią karmą. Jeżeli insekty często wracają do Twojego domu, być może po prostu łatwo znajdują w nim pożywienie? I nie chodzi tylko o miskę Twojego pupila lub cukierniczkę. Prawdziwym problemem są śmieci w trudnodostępnych miejscach.

Pod i za szafkami, w rogach pomieszczenia oraz w pobliżu kubła na śmieci mogą znajdować się niewielkie resztki pożywienia, które miniaturowe mrówek i przyciągają jak magnes. Dlatego jeśli chcesz skutecznie pozbyć się tych insektów z domu, bardzo dokładnie posprzątaj wszystkie zakamarki. Śmieci odkurz lub wymieć, a miejsca, w których się znajdowały, przemyj wodą z dodatkiem detergentu.

Właśnie dlatego mrówek pojawia się coraz więcej

Nasi klienci zwykle obserwują dwa scenariusze inwazji mrówek. W pierwszym ilość insektów, odwiedzających mieszkanie, zwiększa się z dnia na dzień stosunkowo powoli. Dzieje się tak wtedy, gdy kolejne robotnice podążają już utworzonymi śladami zapachowymi. Zanoszą pożywienie do gniazda, zlokalizowanego najczęściej gdzie w ogrodzie czy sąsiedztwie domu i wracają po kolejne porcje. Mrówek przybywa, ale bardzo powoli, ponieważ eksploracją naszego mieszkania zajmuje się zaledwie kilkadziesiąt procent populacji mrowiska. Reszta robotnic przeszukuje inne kierunki. 

W drugim scenariuszu inwazji nawet przez kilka tygodni pojawia się nie więcej niż kilka, kilkanaście owadów, aż któregoś dnia mrówek są setki lub nawet tysiące. W tym przypadku owady zdążyły wybudować gniazdo bezpośrednio w Twoim domu. Zapłodniona królowa składa pierwsze jaja i sama się nimi opiekuje, ale po wylęgu robotnic, to one przejmują jej obowiązki. Pojawia się coraz więcej jaj, więc nieliczne jeszcze robotnice żerują w odosobnieniu. Aż wreszcie populacja w gnieździe jest tak liczna, że na łowy ruszają gromady insektów, ponieważ całym ich “światem” jest Twoje mieszkanie. 

Takie ukryte gniazdo mrówek w domu może przetrwać nawet profesjonalny zabieg dezynsekcji wykonany za pomocą zamgławiania ULV lub opryskiwania (większą skuteczność zapewnia żelowanie na mrówki). Można więc ulec złudzeniu, że mrówki wróciły, podczas gdy tak naprawdę jest to kolejne pokolenie insektów. 

Pomyśl o tym, zanim sięgniesz po domowe sposoby na mrówki.

Jest jeszcze jeden problem z mrówkami, a jego źródłem jest popularność tych owadów. Właśnie dlatego, że występują tak powszechnie, znaleźć można wiele domowych i amatorskich sposobów na mrówki. A to sprawia, że zwlekamy z wykonaniem profesjonalnej dezynsekcji, która przecież zlikwiduje problem już za pierwszym razem. 

Wydajemy pieniądze i marnujemy czas na wypróbowanie kolejnego sposobu na mrówki. Owady tymczasem wciąż wracają, ponieważ większość z tych porad dotyczących ich zwalczania, albo wykorzystuje substancje odstraszające, albo działa na pojedyncze osobniki. Dlatego jeśli chcesz szybko i skutecznie pozbyć się tych owadów, wybierz profesjonalne zwalczanie mrówek od renomowanej firmy DDD.