Biedronki azjatyckie potrafią gryźć zwierzęta oraz ludzi. I chociaż nie są jadowite, takie ugryzienia są niebezpieczne dla zdrowia szczególnie wtedy, gdy posiadasz skłonność do alergii. Dlatego poznaj objawy kontaktu z biedronką azjatycką i dowiedz się, co należy zrobić zaraz po ugryzieniu arlekina?

W tym artykule:

Biedronki azjatyckie można stosunkowo łatwo odróżnić od nieszkodliwych przedstawicieli tego gatunku chrząszcza. Kłopotem jest jednak ilość arlekinów, które na jesień szukają miejsc do zimowania. Wtedy budynek mogą zaatakować całe kolonie owadów, a do ich zwalczania najlepiej zastosować profesjonalne metody. Dowiedz się więcej o ugryzieniach biedronek azjatyckich.

Czy biedronki azjatyckie są groźne?

Biedronki azjatyckie są groźne dla ludzi z dwóch podstawowych powodów:

– mogą ugryźć człowieka,

– wydzielają substancję, która może uczulać.

Właśnie dlatego stanowczo odradzamy jakikolwiek kontakt z tymi owadami. Poza domem stosunkowo łatwo go uniknąć. A kiedy arlekiny dostaną się do mieszkania, najlepiej od razu zlecić profesjonalne zwalczanie biedronek azjatyckich, które oprócz likwidacji tych insektów, skutecznie zabezpieczy lokal przed kolejną inwazją.


W praktyce, arlekiny okazują się groźne, kiedy znajdziemy się w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Zaniepokojony owad wydziela żółtą substancję. Bardzo trudno usunąć ją z większości powierzchni. Co gorsza, kontakt z wydzieliną może spowodować zmiany skórne, a nawet reakcję alergiczną. Jeszcze groźniejsze są ugryzienia biedronek azjatyckich.

Dlaczego biedronki gryzą?

Warto wiedzieć, że wszystkie gatunki biedronek są drapieżnikami, które polują na owady i larwy. Wykorzystują do tego niewielkie, ale mocne szczęki. Od rozmiaru tego narządu zależy, kto może paść ofiarą tych małych drapieżników. Nasze siedmiokropki są zauważalnie mniejsze od arlekinów, które potrafią kąsać nie tylko ludzi, ale także zwierzęta, najczęściej psy i koty.

Chociaż biedronki azjatyckie nie są jadowite, ich ugryzienie może wywołać rozmaite reakcje alergiczne. W ślinie owada, jego krwi oraz na powierzchni ciała znajdują się bowiem alergeny, które według szacunków medycznych uczulają co dziesiątą osobę. Nawet jeżeli okaże się, że dla Ciebie te substancje nie są groźne, ugryzienie arlekina i tak będzie bolesne i swędzące.

Objawy ugryzienia biedronki azjatyckiej

Objawy ugryzienia biedronki azjatyckiej w początkowej fazie są takie same dla osób uczulonych, jak i niewrażliwych. Miejsce ukąszenia zaczyna najpierw boleć, a potem swędzieć. Pojawia się zaczerwienienie. Poszkodowany zaczyna odczuwać dyskomfort podobny do stanu, po ugryzieniu pszczoły czy osy. Jeżeli nie jesteś uczulony, objawy zaczną samoistnie zanikać już po kilku godzinach od ugryzienia.

Natomiast osoby wrażliwe na alergeny przenoszone przez arlekiny, mogą spodziewać się objawów ugryzienia biedronki azjatyckiej w postaci:

– dużej opuchlizny,

– pokrzywki,

– ataku astmy,

– przewlekłego kataru,

– zapalenia spojówek.

Ekstremalną reakcją jest pojawienie się obrzęku naczynioruchowego po ugryzieniu biedronki azjatyckiej. Obrzęk występuje zwykle po ukąszeniu w okolicy twarzy. W niektórych przypadkach konieczna okazuje się pomoc medyczna.

Co robić po ugryzieniu biedronki?

Oczywiście najlepiej unikać kontaktu z tymi owadami. Jednakże kiedy już biedronka azjatycka ugryzie, warto przemyć lub nawet zdezynfekować miejsce ugryzienia. Na ciele zwykle pojawia się boląca krostka. Dobrym pomysłem jest zastosowanie chłodzącego okładu, który zmniejsza i ból, i swędzenie. Pamiętaj, aby unikać rozdrapywania rany, ponieważ grozi to infekcją.

Przez kilkanaście minut od ugryzienia zaleca się uważną obserwację poszkodowanego. Po stwierdzeniu wystąpienia pierwszych objawów alergicznych, ale także zupełnie profilaktycznie, można podać wapno. Jeżeli obrzęk będzie się nasilał, konieczna może okazać się pomoc lekarska.

Czy polskie biedronki też są niebezpieczne?

Na pocieszenie mamy dobrą wiadomość: chociaż polskie biedronki także polują, nie stwarzają absolutnie żadnego zagrożenia dla człowieka i zwierząt. Dzieje się tak dlatego, że w ich organizmach nie występują alergeny, które uczulają podczas kontaktu z arlekinami.

Dla bezpieczeństwa własnego i najbliższych warto dowiedzieć się, jak odróżnić biedronkę azjatycką od rodzimej bożej krówki. Dlatego poniżej przedstawiamy podstawowe różnice pomiędzy Harmonia axyridis a Coccinella septempunctata:


Biedronka azjatyckaBiedronka polska
Ubarwienie pokrywy skrzydełOd żółtego, przez pomarańczowy, czerwony aż do czarnegoWyłącznie czerwone
Kolor kropekOd białego przez żółty po czarnyZawsze czarny
Liczba kropekOd 0 do 23 w zależności od osobnikaKażda biedronka ma dokładnie, dwie, pięć lub siedem kropek
Rozmieszczenie kropekNajczęściej nieregularne, asymetryczne, chociaż zdarzają się także układy symetryczne.Symetryczne: po trzy na każdej pokrywie i jedna na środku odwłoka

Tabela: porównanie cech wyglądu biedronki azjatyckiej i polskiej.