Kiedy mieszkanie lub firmę atakują insekty albo gryzonie, rozwiązanie jest takie samo, jak w przypadku zagrożenia mikrobiologicznego – usługi specjalistycznej firmy DDD. Sprawdź, na czym polega dezynfekcja, jak działa dezynsekcja i kiedy zlecić deratyzację? Poznaj szczegóły odkomarzania i ozonowania.

Raszyn deratyzacja

Deratyzacja to fachowe określenie wszystkich tych zabiegów, których celem jest tępienie gryzoni, najczęściej zamieszkujących w sąsiedztwie człowieka. Chodzi o zwalczanie szczurów i myszy. W ramach deratyzacji zajmujemy się również usuwaniem nornic i kretów, chociaż te ostatnie zwierzęta wcale gryzoniami nie są.

Zwalczanie myszy można spróbować wykonać za pomocą pułapek i preparatów dostępnych w sklepach gospodarczych. Jeżeli populacja tych gryzoni nie jest duża, być może uda się je wszystkie wytępić. Ale w obliczu inwazji myszy pomóc może tylko i wyłącznie profesjonalna deratyzacja.

Inaczej jest w przypadku zwalczania szczurów. To zwierzęta o rozwiniętej inteligencji, dlatego walka już z kilkoma osobnikami wymaga wiedzy, doświadczenia oraz profesjonalnych środków na gryzonie. Na dodatek szczury często tworzą liczne kolonie, dlatego wytępić je może tylko profesjonalna firma od deratyzacji.

Raszyn dezynsekcja

Insekty zasiedlają zarówno nowe, zadbane mieszkania, jak i magazyny, hale produkcyjne, placówki handlowe. Pojawiają się jakby znikąd, ale w rzeczywistości, albo po prostu przechodzą lub przylatują z zewnątrz, albo do lokalu nieświadomie przynosimy je sami. Zwalczanie wszystkich gatunków insektów to właśnie dezynsekcja.

Zabiegi tego rodzaju wykonywane są najczęściej za pomocą jednej z czterech metod dezynsekcji:

– opryskiwania,

– zamgławiania ULV,

– zamgławiania termicznego

– żelowania na karaluchy i prusaki.

Pierwsza metoda dezynsekcji doskonale sprawdza się w zabezpieczaniu materiałów porowatych i chłonnych, które często występują w starym budownictwie, a także w aplikacji środka owadobójczego w pęknięcia i szczeliny. Zamgławianie ULV także doskonale penetruje zakamarki, a dodatkowo pozwala szybko pokryć inteksycydem praktycznie wszystkie powierzchnie w lokalu, w którym wykonywany jest zabieg. Natomiast zamgławianie termiczne przeznaczone jest do dezynsekcji obiektów o dużych powierzchniach (hale, magazyny), albo zwalczania insektów na rozległych terenach (np. odkomarzanie).

Raszyn dezynfekcja

Celem dezynfekcji jest minimalizowanie zagrożenia mikrobiologicznego. W przeciwieństwie do wyjaławiania, odkażanie nie redukuje 100% organizmów chorobotwórczych, a jedynie zmniejsza ich liczebność do poziomu, w którym nie są już groźne dla ludzi czy zwierząt. To skuteczny metoda walki z chorobami i skażeniem biologicznym. Dodatkowo dzięki temu, że po dezynfekcji nie jest wymagana sterylność pomieszczenia czy przedmiotów poddanych zabiegowi, można do odkażania stosować nawet substancje pochodzenia naturalnego, jak np. ozon.

Dezynfekcja redukuje ilość:

– bakterii,

– wirusów,

– mikrobów,

– alergenów.

Może być wykonana w pomieszczeniu na jeden z dwóch sposobów: odkażanie całej kubatury, czyli także powietrza zamkniętego w lokalu, albo dezynfekcja tylko ścian i wyposażenia. Można również usuwać zagrożenie mikrobiologiczne z pojedynczych przedmiotów, pojazdów, a nawet z odzieży wierzchniej ludzi bez konieczności jej ściągania.

Do najczęściej wykonywanych zabiegów należą dezynfekcja pomieszczeń biurowych, w tym odkażanie sal konferencyjnych oraz ozonowanie mieszkań i samochodów. W zależności od sytuacji i oczekiwań klienta, do dezynfekcji wykorzystujemy zamgławianie ULV, opryskiwanie lub zamgławianie termiczne. Skuteczną metoda odkażania jest także ozonowanie, o którym piszemy w dalszej części artykułu.

Raszyn odpluskwianie

Skuteczne zwalczanie pluskiew wymaga zastosowania specjalistycznych preparatów z grupy inteksycydów. Środki owadobójcze tego rodzaju wykazują działanie kontaktowo-żołądkowe i służą do zwalczania także innych owadów biegających oraz fruwających.

Pluskwy to trudny przeciwnik, ponieważ insekty te wiodą wyjątkowo skryty tryb życia, a z kryjówek wychodzą tylko na żer i to wyłącznie w godzinach nocnych. Poza tym odżywiają się wyłącznie krwią ssaków, dlatego nie można ich tępić np. metodą żelowania, która daje dobre rezultaty podczas zwalczania karaluchów i prusaków.

Najwyższą skuteczność w odpluskwianiu zapewnia zamgławianie ULV. W trakcie tego zabiegu powierzchnie ścian i całego wyposażenia pomieszczenia zostają pokryte mikrokapsułkami ze środkiem, który działa na insekty kontaktowo. W ten sposób można zabezpieczyć pomieszczenie nawet na kilka tygodni. Odpluskwianie zalecamy wykonać dwukrotnie, aby pozbyć się insektów w 100%.

Raszyn monitoring HACCP

Monitoring HACCP to usługa, którą zainteresowani są przedsiębiorcy najczęściej z branży spożywczej. Obsługujemy sklepy i hurtownie artykułów żywnościowych, zakłady produkcyjne i firmy spedycyjne, czyli wszystkich tych, którzy muszą prowadzić ewidencję HACCP monitoring polega na regularnie przeprowadzanych inspekcjach wszystkich stacji deratyzacyjnych na terenie chronionego obiektu. W ramach monitoringu HACCP pracownicy Dezpro prowadzą również stosowną dokumentację, do której wglądu może zażądać np. inspektor Sanepidu.

W ramach współpracy technicy wykonują oczywiście doraźne akcje deratyzacyjne i dezynsekcyjne. Reagują niezwłoczne po odkryciu pierwszych śladów zagrożenia. Dzięki temu problem można rozwiązać w zarodku, szybko i skutecznie. Pracownicy Dezpro zajmują się opróżnianiem pułapek oraz utylizacją martwych zwierząt i insektów. Monitoring HACCP jest dostępny w Dezpro w atrakcyjnej cenie. Aby poznać szczegóły oferty, po prostu zadzwoń na naszą infolinię.

Raszyn ozonowanie

Ozonowanie stosowane jest do realizacji dwóch celów: dezynfekcji oraz neutralizacji zapachów. W stężeniach roboczych tritlen wykazuje silne właściwości utleniające. Dzięki temu skutecznie likwiduje zarodniki pleśni, alergeny, wirusy i bakterie. Utlenieniu poddawane są przy okazji cząsteczki aromatyczne, dzięki czemu ozonowanie nie maskuje zapachów, lecz usuwa je na poziomie molekularnym.

Stosująć ozonowanie można skutecznie i szybko zlikwidować nawet tak uporczywe i nieprzyjemne zapachy, jak:

– odór potu, odchodów,

– woń zwierząt, w tym kotów i psów,

– zapach spalenizny (także po pożarach), wilgoci, stęchlizny,

– aromaty nowych mebli, materiałów budowlanych,

– opary substancji chemicznych (np. ozonowanie po ataku kwasem masłowym).

Dodatkową zaletą ozonowania jest również to, że po zabiegu w dezynfekowanych pomieszczeniach zamiast woni środków odkażających, unosi się rześki zapach – ten sam, który występuje po wiosennej burzy. Dlatego właśnie za pomocą ozonu można również odświeżyć dawno nie wietrzone wnętrza, albo pozbyć się charakterystycznej woni niektórych lokatorów.

Odkomarzanie

Profesjonalne odkomarzanie często okazuje się jedyną opcją ratunku w obliczu inwazji insektów. Zabiegi tego rodzaju przeprowadzamy na otwartych terenach takich, jak:

– przydomowe ogródki i trawniki,

– działki rekreacyjne,

– miejsca, na których planowane są imprezy masowe,

– obiekty rekreacyjne,

– tereny położone w sąsiedztwie bagien lub stawów,

– parki i skwery.

Do zwalczania komarów stosujemy różne metody, dobierane w zależności od specyfiki terenu, na którym ma zostać wykonany zabieg odkomarzania. Dzięki zamgławianiu termicznemu możemy szybko rozprowadzić preparat nawet na dużym terenie, a środki dodawane do źródeł stojącej wody pozwalają zabezpieczyć je nie tylko przed złożeniem jaj, ale także przed wydostaniem się już dorosłych komarów.